לוי ופורר הציעו לרכוש את מניות כלכלית ירושלים מלאומי - תמורת 200 מיליון שקל

סאמיט, שבשליטת זוהר לוי, הפכה בשבוע שעבר לבעלת המניות הגדולה בכלכלית ■ לאומי, שמחזיק בשעבוד על 13% מכלכלית, מתלבט אם למכור את המניות כעת - או לחכות לעלייה נוספת בשוויין ■ הבנק נמצא בהפסד של 1.5 מיליארד שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בנק לאומי קיבל בימים האחרונים פניות מאנשי העסקים זוהר לוי ודוד פורר לרכוש 32.1 מיליון מניות של חברת הנדל"ן כלכלית ירושלים (13.1%) המשועבדות ללאומי כנגד חוב אישי של כ–2 מיליארד שקל - שפישמן אינו מסוגל לפרוע.

לוי מציע מתווה של רכישת מניות כלכלית בהדרגה, בעוד פורר מתעניין ברכישת מלוא המניות שבידי לאומי כבר בתקופה הקרובה, כשההצעות של השניים מגלמות לפי הערכות מחיר הגבוה במקצת מחיר השוק הנוכחי של מניית כלכלית.

זוהר לוי, בעל השליטה בחברת סאמיט אחזקות

לוי הוא בעל השליטה בחברת הנדל"ן סאמיט, שהפכה ביום שני שעבר לבעלת המניות הגדולה ביותר בכלכלית ירושלים - 16.6%. מניות אלה נרכשו במסגרת השלב הציבורי של הנפקת מניות בהיקף של כ–750 מיליון שקל, שביצעה כלכלית במחיר של 5.91 שקלים למניה, ובתמורה כוללת של כ–245 מיליון שקל.

חלק מהשקעה זו תממן סאמיט באמצעות הקצאה של 3.64% מהון מניותיה לידי קבוצת הביטוח והפיננסים הפניקס - שהזרימה לתוך סאמיט כ-50 מיליון שקל, ובעצמה השתתפה בהנפקת מניות של כלכלית בהשקעה של יותר מ–100 מיליון שקל והגיעה לאחזקה של כ–13% מכלכלית.

פורר, בעל השליטה בחברת התרופות נאופרם, רכש במסגרת ההנפקה כ–10% מכלכלית תמורת כ–145 מיליון שקל. לוי, שמוגבל מבחינת החוק לצמצום הריכוזיות במשק להשתלט על כלכלית בעצמו בוחן אפשרות גם לחבור לפורר ולבעלי מניות גדולים בקרב גופים מוסדיים - הפניקס ואלטשולר שחם. כמו כן על המדף נמצאות גם כ–8% מכלכלית שמוחזקות על ידי פישמן ומשועבדות להפועלים, מזרחי טפחות, דיסקונט ואגוד.

צילום: עופר וקנין

בלאומי מתלבטים בשלב זה אם למכור עכשיו את יתרת המניות שנותרו לבנק. שווי השוק הנוכחי של המניות שבידי לאומי קפץ כמעט פי שניים לאחר ההנפקה ומגיע לכ–200 מיליון שקל. זאת, מכיוון שהשלמת ההנפקה שיפרה מאוד את מצבה הפיננסי של כלכלית - שכן בקופתה מזומנים של כמיליארד שקל, שאמורים להספיק לה לעמוד במלוא התחייבויותיה במשך לפחות שלוש שנים ולטפל בנכסיה המוזנחים - דבר שעשוי להביא לעלייה נוספת בשווייה.

כלכלית, המנוהלת על ידי דודו זבידה, נסחרת לפי שווי שוק של 1.45 מיליארד שקל ואיגרות החוב שלה - בהיקף של 1.9 מיליארד שקל - נסחרות לפי תשואות לפדיון יציבות של 3%–6%.

בשנה האחרונה, לאומי ובעלי מניות אחרים של כלכלית דוללו בכ–70%. לאומי הפגין במשך שנים ארוכות יחס נדיב וסלחני כלפי פישמן (שבשנים אחרונות הפסיק לפרוע את תשלומי הקרן והריבית של החוב) וגם מאז שהחל ב–2015 לטפל סוף סוף במכירת כלכלית, לא נטל מפישמן את השליטה בחברה, לא מימש ערבות אישית, וגם לא הצליח להשלים את העסקות למכירת השליטה בכלכלית לאחים ג'ו, רפי, אבי נקש, בני שטיינמץ ושלמה נחמה.

כעת, מלבד התמורה בגין מכירת מניות כלכלית, בלאומי מקווים למזער את הנזקים האדירים של עסקי האשראי של פישמן באמצעות בית המשפט המחוזי בת"א שאליו הגיש לאומי באחרונה תביעה של כ–172 מיליון שקל נגד קבוצת אחים נקש־אמפא בגין הפרה לטענת לאומי של הסכם מחייב לרכישת 40% ממניות כלכלית שהיו משועבדות ללאומי תמורת כ-350 מיליון שקל.

עם זאת, לא ברור מה הסיכויים של לאומי לזכות בתביעה מעבר ל–35 מיליון שקל שקבוצת נקש־אמפא מחויבת לשלם כקנס בעת ביטול העסקה. כך או אחרת, לאומי נמצא בהפסד של 1.5 מיליארד שקל מיחסי האשראי עם אליעזר פישמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?