הפועלים מממן פרויקט השקיה של נטפים באתיופיה - בכ-200 מיליון דולר

מדובר בעסקה הגדולה של נטפים ■ המימון מבוטח על ידי חברת הביטוח הממשלתית אשרא וקונסורציום של חברות ביטוח בינ"ל, ושותפו בו בנק דיסקונט ובנק מזרחי טפחות

בנק הפועלים הוביל עסקת מימון גדולה בהיקף של למעלה מ-200 מיליון דולר לחברת הסוכר של ממשלת אתיופיה לצורך ביצוע פרויקט השקיה ענק של קנה סוכר על-ידי יצרנית מוצרי ההשקיה נטפים. הפרויקט ישתרע על פני שטח של 7,000 הקטר (כ-70,000 דונם), ובמימון שלו שותפו בו בנק דיסקונט ובנק מזרחי טפחות.

המימון יועמד בדרך של "אשראי קונים" (BUYERS CREDIT). במסגרת עסקה מסוג זה, תועמד הלוואה לחברת הסוכר על ידי הבנקים המלווים, בערבות מלאה של ממשלת אתיופיה. המימון יועמד על ידי הבנקים המלווים לחברת הסוכר בחלקים, כנגד ביצוע אבני הדרך בפרויקט, והתשלומים יועברו ישירות לנטפים, בתמורה ליצוא הסחורה.

קנה סוכרצילום: REUTERS

חברת הסוכר הממשלתית תפרע את ההלוואה בטווח זמן ארוך יחסית של כ-9.5 שנים, כאשר סיכון החזר ההלוואה מבוטח על ידי קונסורציום של חברות ביטוח, הכולל את אשרא וחברות ביטוח בינ"ל בעלות דירוג אשראי גבוה.

הפתרון המימוני בדרך של "אשראי קונים" איפשר לחברת נטפים להציע לחברה הממשלתית תנאי מימון נוחים, ועל ידי כך סייע במימוש העסקה - וזאת מבלי להיחשף לסיכוני אשראי פוליטיים ומסחריים. מבחינת נטפים מדובר בעסקת מזומן, ומבחינת הבנקים המלווים, באשראי מבוטח על ידי מבטחים איכותיים - דבר שמקטין את הצורך בריתוק הון גבוה.

נטפים, המנוהלת על ידי רן מידן ונשלטת על ידי קרן הפרייבט אקוויטי האירופאית פרימרה וקיבוץ חצרים, עוסקת במתן פתרונות השקיה חכמים. לחברה 28 חברות-בנות, 17 מפעלי ייצור ו-4,300 עובדים ברחבי העולם - בעזרתם היא מספקת פתרונות חדשניים ליותר מ-110 מדינות ברחבי העולם.

במסגרת הפרויקט, תספק נטפים באופן בלעדי פתרון 'מקצה לקצה' - החל מתכנון הנדסי, אספקת תשתיות לשאיבה והולכת מים, מערכות השקיה מתקדמות ומערכות בקרה ושליטה, ועד לליווי אגרונומי והנדסי, אשר ייעשה על-ידי מומחי החברה מהארץ ומהעולם.

רן מידןצילום: דוד רגב

גידול קני הסוכר יושקה בטכנולוגיה מתקדמת של "טפטוף טמון" (מערכות טפטוף הנפרסות מתחת לאדמה), שהוכחה כטכנולוגיה המגדילה באופן משמעותי את כמות היבול, תוך יצירת חיסכון ניכר במים ובמשאבים נוספים. העבודות צפויות להתחיל באופן מידי ולהיפרש על פני השנה ועל פני השנה הבאה.

מטעם בנק הפועלים, המנוהל על ידי ציון קינן, הובילו את העסקה אורן כהן, מנהל מערך מוצרי מימון מורכבים, חנוך שפיצר, מנהל המחלקה לעסקי סחר חוץ, יונה רוזנברג ויעל שיסל. המממנים בעסקה יוצגו ע"י עו"ד קליף דיוויס ממשרד ש. הורביץ.

יעקב אורבך, מנהל החטיבה העסקית של בנק הפועלים, אמר בעקבות העסקה כי "החטיבה העסקית של בנה"פ תומכת בלקוחותיה בעזרת יכולות ידע וניסיון בתחום המימון וסחר החוץ, שנבנו לאורך שנים. שיתוף הפעולה הפורה עם אשרא, כמו גם היכולת לגייס לעסקה חברות בטוח בינלאומיות ולשתף גורמי מימון מקומיים נוספים, מספקים פתרונות מתקדמים ליצואנים הישראלים ומעידים על החשיבות הרבה שמייחס הבנק לתעשייה הישראלית ולתעשיית היצוא במיוחד"

רן מידן, מנכ"ל נטפים, ציין כי "מדובר בעסקה בינלאומית גדולה בתחום החקלאות ובפרויקט אסטרטגי המחזק את פעילות נטפים באפריקה בכלל ובאתיופיה בפרט. נטפים נבחרה להוביל את הפרויקט בשל הטכנולוגיה המתקדמת המוצעת לפרויקט ובשל יכולתה המוכחת לספק פתרונות מתקדמים מקצה לקצה עבור פרויקטים גדולים ומורכבים, תוך ליווי צמוד של הלקוח בכל שלבי הפרויקט.

נטפים תוביל את הפרויקט בשיתוף חברת "ברן" וחברת "גלובל אפריקה" בהובלת איתי טרנר. אנו מודים לבנק הפועלים עמו עבדנו ואשר עזר לנו רבות ביצירת פתרון כולל שאפשר את קיומו של הפרויקט. אנו בטוחים שגם פרויקט זה ינחל הצלחה, בדומה לפרויקטים דומים שביצעה נטפים בהודו, דרום אפריקה, ברזיל, פרו".

צחי מלאך, מנכ"ל אשרא, סיפר כי "מדובר באחת מהעסקאות המורכבות שאשרא ביטחה בשנים האחרונות. גודל העסקה חייב אותנו למצוא פתרונות לפיזור הסיכון באמצעות שימוש במספר גדול של מבטחי משנה מהשוק הפרטי אשר הצטרפו לביטוח העסקה. אנו שמחים כי עסקת יצוא כה גדולה יצאה אל הפועל ובכך ממומש היעוד של אשרא כחברה ממשלתית, לאפשר ליצואנים הישראלים לזכות בפרויקטים גדולים ברחבי העולם ולתרום לצמיחה של הכלכלה הישראלית".

יהלי רוטנברג, סגן בכיר לחשבת הכללית, מנהל חטיבת המימון והאשראי בחשב הכללי אמר: "לאחרונה, כחלק מתכנית שר האוצר לעידוד הצמיחה, הורחבו מסגרות ערבות המדינה ליצואנים למסגרת חסרת תקדים של 3.5 מיליארד דולר. נמשיך לסייע ליישום עסקאות ייצוא במשק בהתאם למדיניות שר האוצר והחשבת הכללית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר