הפניקס מסייעת לזוהר לוי לממן את ההשקעה בכלכלית ירושלים

הפניקס, שהזרימה לסאמיט כ–50 מיליון שקל תמורת הקצאה של 3.64% ממניותיה, ושיעור אחזקתה בה עלה ל–5.34%, הפכה לבעלת עניין בחברה ■ הפניקס גם השתתפה בהנפקת המניות של כלכלית והגדילה את אחזקתה בה לכ–13%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קבוצת הביטוח והפיננסים הפניקס, הנמצאת בשליטת יצחק תשובה, מסייעת לזוהר לוי, בעל השליטה בחברת הנדל"ן סאמיט אחזקות, לממן את ההשקעה בחברת הנדל"ן כלכלית ירושלים. הפניקס, הנמצאת תחת ניהולו של אייל לפידות, הזרימה לסאמיט כ-50 מיליון שקל תמורת הקצאה של 3.64% מהון מניותיה במחיר של 18.68 שקל למניה. בעקבות ההקצאה, שיעור האחזקה של הפניקס בסאמיט עלה ל-5.34%, והפניקס הפכה לבעלת עניין בחברה (אחזקה של לפחות 5%).

זוהר לוי

ביום שני האחרון הפתיעה סאמיט, כשרכשה 16.6% מכלכלית ירושלים במחיר של 5.91 שקלים למניה ובתמורה כוללת של כ-245 מיליון שקל; סאמיט נטלה לצורך רכישת המניות הלוואת גישור מהחברות פרטיות של לוי. ההשקעה בוצעה בשלב הציבורי של הנפקת מניות מוצלחת שהשלימה כלכלית ירושלים, ואשר בסיומה הוזרמו לקופתה כ-725 מיליון שקל נטו שהיתוספו לכ-200 מיליון שקל שהוזרמו לתוכה בהנפקת מניות קודמת שביצעה בנובמבר 2015.

העסקה של סאמיט עם הפניקס מסמנת, למעשה, את תמיכתה של הפניקס בצעדי לוי. הפניקס השתתפה גם כן בהנפקת המניות של כלכלית ירושלים והגדילה את אחזקתה בה לכ-13% בהשקעה של יותר מ–100 מיליון שקל. בסך הכל השקיעה הפניקס בשבוע האחרון במניות כלכלית ירושלים ובמניות סאמיט יותר מ-150 מיליון שקל.

עם בעלי המניות גדולים הנוספים בכלכלית ירושלים לאחר ההנפקה נמנים דוד פורר, בעל שליטה בחברת התרופות ניאופרם, שרכש כ-10% בהנפקה תמורת כ-145 מיליון שקל, ובית ההשקעות אלטשולר שחם שרכש כ-11% תמורת כ-160 מיליון שקל. בנק לאומי נותר לאחר ההנפקה עם שעבוד על כ-13% ממניות כלכלית ירושלים שמחזיק אליעזר פישמן. פשמן מחזיק בכ-8% נוספים ממניות כלכלית ירושלים המשועבדות לבנקים, הפועלים, מזרחי טפחות, אגוד ודיסקונט. משפחת פישמן (כולל ילדיו של פישמן) מחזיקה בכ–9.5% ממניות כלכלית ירושלים.

השאלה שנותרה פתוחה היא לגבי תוכניותיו העתידיות של לוי - להשלים סיבוב השקעה פיננסי קצר תוך גריפת רווח נאה, או שזו השקעה בעלת סממני שליטה בחברה. כדי להפוך לבעל שליטה בכלכלית ירושלים על לוי להתגבר על המכשולים של החוק לצמצום הריכוזיות במשק המגביל יצירת שכבות נוספות בפירמידה (כלכלית מחזיקה בחברות בנות ונכדות). לפיכך, בשלב זה, לוי לא יוכל למנות דירקטורים שיוכלו להצביע באסיפות בקבלת החלטות מהותיות, ולא יוכל להשפיע על הצעדים שתבצע הנהלת החברה, בראשות המנכ"ל דודו זבידה.

לוי עשוי לקבל תמיכה גם מאלטשולר שחם, מקרן קלירמארק (שבה מושקע אלטשולר שחם) ומגופים נוספים. ואולם לא ידוע אם לוי יזכה לתמיכתו של פורר ולא ידוע כיצד יפעל לאומי - האם יחליט למכור את המניות ולמי או ימתין לעלייה נוספת בשווי המניות המשועבדות ששוויין מגיע לכ–200 מיליון שקל. אפשרות נוספת היא שיגיע משקיע נוסף שירכוש מהבנקים את המניות המשועבדות וינסה לחבור לכמה מהמשקיעים כדי להקים גרעין שליטה.

קופת המזומנים 
עלולה להתרוקן שוב

מניית כלכלית עלתה אתמול בכ-3%, והחברה נסחרת לפי שווי שוק של כ–1.45 מיליארד שקל. הגדלה משמעותית של קופת המזומנים סייעה להורדת התשואות לפדיון של אג"ח כלכלית (כ–1.9 מיליארד שקל) ל–3.4%–6% ומאפשרת לחברה שקט תעשייתי של כמה שנים. ואולם אם כלכלית לא תגביר את קצב המימושים ולא תטפל בנכסים המוזנחים — קופת המזומנים תתרוקן שוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"