"הרוצח השקט" |

"שבע דקות יחסכו לכם 100 אלף שקל בפנסיה"

יזמי GetPensia - גל הוכברג, ערן חג'ג' ואלון שמורק - חושפים את האפליקציה שהחלה כמיזם התנדבותי ■ התאחדות הסטודנטים השקיעה במיזם 250 אלף שקל - וקיבלה 49% ממניות החברה שהוקמה

אסא ששון
אסא ששון
אסא ששון
אסא ששון

דמי הניהול מכונים בעגה של שוק הפנסיה "הרוצח השקט" של התשואה. ואכן, בחיסכון ארוך־טווח מכלים דמי הניהול כשליש מהתשואה של החוסך. הדרך להתמודד עם דמי הניהול הגבוהים היא פשוטה, ודורשת בדרך כלל שיחת טלפון לסוכן או לשירות של קרן הפנסיה, ואולם זהו מהלך שמעט מאוד חוסכים מבצעים.

כדי לנסות להתמודד עם דמי הניהול הגבוהים, מושקת היום אפליקציה חדשה בשם GetPensia. האפליקציה החלה ב-2014 כמיזם התנדבותי, לאחר שמייסדיה - גל הוכברג, ערן חג'ג' ואלון שמורק - החליטו לנסות לפתור את העיוות בשוק הפנסיוני בישראל, שבו קבוצות מאוגדות נהנות מדמי ניהול נמוכים, ואילו אחרים לא.

הרעיון היה להקים קבוצת רכישה, שתשיג עבור עמיתיה מוצר פנסיוני טוב, זול וברור. ב–2015 נוצרה שותפות בין המיזם והתאחדות הסטודנטים בישראל כדי לבנות מערכת ממוחשבת מלאה, שתפשט את תהליכי המעבר - תחילה בפנסיה ובעתיד ביתר המוצרים הפיננסיים, כמו קופות גמל, קרנות השתלמות ועוד. שתי הקבוצות הקימו יחד את חברת GetPensia.

עומדים: ערן חג'ג', גל הוכברג, יהודה גבאי וגולן בנדרסקי. יושבים: טל כהן וגלעד ארדיטי צילום: סיון פלג / התאחדות

GetPensia מפחיתה את דמי הניהול באמצעות שני כלים: מערכת אינטרנטית שמאפשרת לעבור קרן פנסיה בהליך פשוט שאורך כשבע דקות, וחוסך לחבר ולקרן התעסקות מיותרת; ושימוש בכוח קנייה של מספר רב של חברים, שמוריד משמעותית את דמי הניהול. כיום חברים 
ב-GetPensia כ-12,800 איש.

"נתרחב לכלל המוצרים הפנסיוניים"

לאחר הרישום והכנסת נתונים אישיים, המערכת מציגה את קרנות הפנסיה של המנהלים השונים שמציעות שיפור בדמי הניהול. מלבד שמו של מנהל הקרן, ניתן לראות גם את ציון השירות שקיבלה חברת הניהול הפנסיוני ממשרד האוצר.

מצטרפי GetPensia לא חייבים לבחור כולם באותה קרן, אלא יכולים לבחור בקרנות שונות של חברות שונות. העובדה שהם נשארים חברים ב-GetPensia מאפשרת להם ליהנות מהכוח של כמות המצטרפים, גם אם הם לא חברים באותה קרן ממש.

חג'ג' הסביר כי "כרגע, המערכת שלנו מתמקדת במעבר בין קרנות פנסיה, אולם בכוונתו להרחיב על בסיס התשתית שלנו את השירות לכלל המוצרים הפנסיוניים".

ואולם המעבר בין מוצרי פנסיה שונים מחייב בראש ובראשונה ייעוץ פנסיוני, שיבטיח שהחוסך לא נפגע כשהוא מחליף את ביטוח החיים שלו בקרן פנסיה, למשל.

על הצפוי בעתיד מסר חג'ג': "ניתן לבצע כ-80% מהייעוץ הפנסיוני (כמו השוואת תנאים, השוואת מקדמי קצבה מובטחים וכדומה) בצורה ממוחשבת. לאחר מכן נותרים 20% (כמו, למשל, החרגות שונות שיש בביטוחים) שמחייבים שיחה עם יועץ פנסיוני. עם זאת, גם אז המפגש לא חייב להיות פרונטלי, והוא יכול להיערך דרך סקייפ, כשהיועץ כבר יודע את כל הנתונים על החוסך".

עד לכניסתה של התאחדות הסטודנטים, היזמים מימנו את הקמת הפרויקט מכיסם. עם הקמת החברה הזרימה לה ההתאחדות כ-250 אלף שקל, וקיבלה בתמורה 49% ממניות החברה החדשה שהוקמה.

מאחר שמדובר בפרויקט חברתי, בתקנון החברה נכתב כי עד שלא יגיעו לחיסכון מצטבר של מיליארד שקל כתוצאה מהפחתת דמי הניהול לחברי GetPensia, החברה לא תחלק דיווידנדים ולא תמשוך רווחים. חג'ג' הסביר כי "הבנו כי הפחתה נקודתית של דמי הניהול לא מספיקה, וצריך ללוות את החוסך לאורך כל הדרך ולהיות שותף שלו גם אחרי גיל הפרישה".

גלעד ארדיטי, יו"ר התאחדות הסטודנטים, אמר: "אנחנו רוצים לשנות עוול שנמשך שנים, שאזרחי ישראל משלמים עליו יותר מכל חיסכון שהם עושים בקופיקס או בגולן טלקום. אנחנו מבזבזים המון כסף, כי המוצרים הפיננסיים - ובראשם הפנסיה - עולים לנו הרבה, בלי שאנחנו אפילו שמים לב. לכן פישטנו את התהליך לשבע דקות פשוטות ומהירות, שבסופן חוסכים בממוצע כ-100 אלף שקל לאורך החיים. הדבר היחיד שנשאר לנו זה פשוט להנגיש את הפלטפורמה של GetPensia לכל אזרחי ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן