שלמה נחמה לא מצליח להשתלט על כלכלית ירושלים - זוהר לוי ודוד פורר בפנים

לוי ופורר קנו מניות בכמויות גדולות בשלב הציבורי, שבו הוזרמו ביקושים של כמיליארד שקל ■ סאמיט רכשה 17% מהמניות בהפנקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דרמה גדולה התחוללה אתמול בשלב הציבורי של הנפקת מניות בחברת הנדל"ן כלכלית ירושלים, שגייסה 245 מיליון מניות במחיר של 5.91 שקל למניה ובתמורה כוללת של 750 מיליון שקל, כשבניכוי הוצאות ההנפקה ייכנסו לחברה 725 מיליון שקל.

סכום זה עשוי לגדול ב-250 מיליון שקל עם מימוש האופציות שהונפקו למשקיעים בהנפקה זו במחיר מימוש של 5 שקלים למניה - כך שהאופציות הניתנות למימוש עד לסוף פברואר 2018 כבר נמצאות בתוך הכסף.

מי שהפתיע ואחראי על הדרמה שהתחוללה בשלב הציבורי היתה קבוצת הנדל"ן סאמיט שבשליטת זוהר לוי, המתמקדת בתחום הנדל"ן בגרמניה ובעיקר בעסקות בעלות אופי פיננסי (רכישת הלוואות מבנקים המגובות בנכסים במחירים נמוכים).

דוד פוררצילום: עופר וקנין

סאמיט, הנסחרת בבורסה בתל אביב במדד ת"א 100, לפי שווי שוק של 1.33 מיליארד שקל, רכשה בשלב הציבורי 17% מכלכלית, אחרי שהזמינה כ–40 מיליון מניות במחיר של 5.91 שקלים למניה ובתמורה כוללת של 240 מיליון שקל.

דוד פורר, בעל השליטה בחברת התרופות ניאופארם, תיקן את המחיר שהציע עבור מניות כלכלית בשלב המוסדי ל–7 שקלים, ובסופו של דבר, רכש כ–10% מכלכלית ירושלים במחיר שבו נסגר השלב הציבורי של כ-5.91 שקל למניה ובתמורה כוללת של כ-145 מיליון שקל. בית ההשקעות אלטשולר שחם רכש בשלב הציבורי כ-12% מכלכלית ירושלים בהשקעה של כ-174 מיליון שקל.

בעוד שמי שאמור היה להשתלט על כלכלית ירושלים - איש העסקים שלמה נחמה - נשאר בחוץ. זאת, אחרי שההזמנה שהציע בשלב הציבורי לרכוש 30–35 מיליון מניות של כלכלית במחיר של 5.25 שקלים למניה היתה נמוכה מדי, ורחוקה מאוד למחיר הסגירה. גם החבירה לקרן נוקד קפיטל בראשות רועי ורמוס (המחזיקה ב–1.15% מכלכלית ירושלים) לא סייעה לנחמה.

כך, במקום להציע מחיר של כ–6 שקלים למניה, כפי שעשה לוי, החליט נחמה להמשיך להיות שמרני והציע מחיר נמוך יותר. וכך, פעם נוספת נחמה אינו מצליח לסגור עסקה גדולה, אף שהיה לו יתרון על פני מתמודדים אחרים. נחמה חתם ביום חמישי עם מנכ"ל לאומי פרטנרס, ירון בלוך, על רכישה של כ–32.1 מיליון מניות כלכלית, שהיו משועבדות ללאומי כנגד חוב אישי של אליעזר פישמן בהיקף של כ–2 מיליארד שקל ללאומי, שאותו פישמן אינו מסוגל לשרת.

מכיוון שפישמן ולאומי לא השתתפו בהנפקה הנוכחית, שיעור האחזקה של פישמן ושל המניות שלו המשועבדות לבנק ירד ב–52% - כך שאם נחמה היה משלים את העסקה, הוא היה מקבל החזקה של כ–13.5% מכלכלית ירושלים של בנק לאומי, וכן היה רוכש כ–12% נוספים מכלכלית - ובכך היה מגיע לאחזקה של לפחות 25% בחברה ללא צורך לבצע הצעת רכש מיוחדת כדי להגיע להחזקה של 25% לפחות - יתרון שלא היה למשקיעים אחרים.

לפי מקורבים לעסקה, הפעם נחמה אכן תיכנן להשלים אותה, ואף ניהל מגעים עם משקיעים שונים, כמו יעקב גרוסמן (שותפו בהשקעות בקרנות גידור), איש הנדל"ן רן אליאסף, איש העסקים אלי עזור, צבי ויליגר ואחרים, לגבי גיבוש גרעין שליטה משותף בכלכלית ירושלים במסגרת השקעה של כ-150 מיליון שקל. כך או אחרת, נחמה אמנם נותר בחוץ, אך האפקט שהוא יצר בעקבות ההנפקה סייע להצלחתה המוצלחת - ולמעשה, הציל את כלכלית ירושלים מגלישה להסדר חוב. אחרי הנפקה קודמת של כ-203 מיליון שקל בנובמבר 2015, יהיו בקופת החברה קרוב למיליארד שקל, כשהיא נהפכת בשלב זה לחברה ללא גרעין שליטה.

כעת, אחרי שנחמה נותר בחוץ, גם ההסכם שלו עם לאומי, שהיה מבוסס על תשלום עתידי בהיקף של מאות מיליוני שקלים (תלוי בשווי השוק של כלכלית החל מבעוד ארבע שנים) מתבטל - ובלאומי כעת יצטרכו להחליט אם למכור את המניות לאחד המשקיעים שהשתתפו בהנפקה או למשקיעים אחרים.

לחלופין, לאומי יכול גם למכור את המניות בשוק - מניות ששווי השוק שלהן עלה בימים האחרונים בכ–40 מיליון שקל לכ–190 מיליון שקל. חלופה אחרת של לאומי היא לא למכור בשלב זה את המניות, ולחכות להמשך התאוששותה של כלכלית ירושלים.

בינתיים לאומי פרטנרס חתמים, המנוהלת על ידי עופר גרינבאום ושיח נבו, צפויה ליהנות מעמלה נאה בגין הובלת ההנפקה - שכן החתמים צפויים ליהנות מעמלה של 15 מיליון שקל, לא כולל בונוס - ומתוכם כחצי מהסכום עשוי להגיע ללאומי פרטנרס, שהובילו את ההנפקה יחד עם מנכ"ל כלכלית ירושלים, דודו זבידה.

"לא השתתפנו בשלב המוסדי, מכיוון שרצינו לראות שיש עוצמה וסכום גדול בהנפקה", אמר אתמול גילעד אלטשולר, מנכ"ל משותף ומבעלי שליטה בבית ההשקעות אלטשולר שחם. "אחרי שראינו זאת בשלב הציבורי, החלטנו להיכנס להשקעה. עדיין ברור שצריך לעשות כאן סדר בחברה, ושיהיה לה בעל בית שמבין את העסק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם