התוכנית - גז מלווייתן ב-2019: 8 קידוחים ואסדת טיפול בים ב-6-5 מיליארד דולר

בשעה שמתווה הגז עדיין מונח לפתחו של בג"ץ - שותפויות לווייתן מפרסמות את תוכנית הפיתוח העדכנית של המאגר ■ הפועלים ברוקראז': "בהודעה יש אולי רמיזה על עיכוב בחתימת החוזה עם בריטיש גז"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

בשעה שמתווה הגז עדיין מונח לפתחו של בג"ץ, וכשלא ברור מה יהיו תוצאות ההליך המשפטי המתנהל נגדו - שותפויות לווייתן מפרסמות את תוכנית הפיתוח העדכנית של מאגר לווייתן.

לפי התוכנית - שבוודאי גם אמורה להגיע לעיניהם של שופטי בית המשפט העליון - דלק קידוחים, אבנר , נובל אנרג'י ורציו מתככנות לפתח את המאגר בלוח זמנים מואץ שיאפשר הזרמת גז וקונדנסט (חומר גלם לייצור נפט) למשק כבר בשנת 2019. החלטת השקעה בפרויקט (FID) צפויה עד סוף שנת 2016.

תוכנית הפיתוח כוללת שמונה קידוחי הפקה שיחוברו בצנרת תת-ימית לפלטפורמה (אסדת טיפול) קבועה שתמוקם במים שמול חופי חדרה. מהפלטפורמה, הגז יזרום לחוף ויחובר למערכת ההולכה הארצית של נתג"ז (נתיבי הגז הטבעי לישראל), בכניסה הצפונית שהוגדרה בתכנית המתאר הארצית; ומשם ללקוחות בישראל ולמדינות שכנות.

הפלטפורמה תהיה דומה לפלטפורמה שקולטת היום את הגז ממאגר תמר, בסמוך לחופי אשקלון. בשונה ממאגר תמר, שבו הליך הטיפול בגז מסתיים במתקנים יבשתיים, כל הליך הטיפול בגז מלווייתן ייעשה בים. התוכנית להקמת פלטפורמה שונה מהתוכנית הראשונית לפיתוח לווייתן, שכללה מתקן ימי צף (FPSO) בעומק הים.

קידוח לוויתןצילום: אלבטרוס

תוכנית הפיתוח של לווייתן מבוססת על שני שלבים: השלב הראשון כולל ארבעה קידוחי פיתוח והתקנת הפלטפורמה עם מתקני טיפול בקיבולת של עד כ-12 BCM בשנה בעלות מוערכת של 4-3.5 מיליארד דולר. השלב שני כולל ארבעה קידוחים נוספים והרחבת יכולת הטיפול של הפלטפורמה ב-9 BCM נוספים לשנה.

בסך הכול, יכולת ההפקה הכוללת של לווייתן תגיע לכ-BCM 21 לשנה - עלייה של 5 BCM בשנה לעומת תכנית הפיתוח המקורית. כתוצאה מכך, לאחר פיתוח לווייתן תגדל יכולת האספקה הכוללת ממאגרי תמר ולווייתן למשק הישראלי ב-100%, ל-BCM 24 בשנה, בשתי מערכות הפקה נפרדות ובלתי תלויות.

"רמיזה על עיכוב בחתימת החוזה עם בריטיש גז"

בשונה מהתוכנית המקורית, השלב הראשון בתוכנית העדכנית לפיתוח לווייתן כולל מכירת גז ללקוחות בישראל, ולמדינות שכנות בלבד - ירדן (חברת החשמל), הרשות הפלסטינית, והשוק במצרים (דולפינוס) - ללא יצוא של גז לבריטיש גז (BG). גם מימון השלב הראשון יתבסס על הלקוחות בישראל ובירדן.

לפי התוכנית, רק בשלב השני תעמוד אפשרות לייצא גז למתקני ההנזלה של בריטשי גז במצרים באמצעות צינור ימי. מדובר בשינוי משמעותי, שכן בניגוד לתוכנית המקורית - החוזה עם בריטיש גז אינו מהווה עוד "עוגן" לפיתוח לווייתן. אם בסופו של דבר החוזה עם BG לא ייצא אל הפועל, מסיבות שונות, היצוא יוכל להיעשות לטורקיה. כמו כן השותפות עשויות להקים בעתיד מתקן נוסף שייועד ליצוא לטורקיה.

במחקלת הברוקראז' של בנק הפועלים הדגישו היום כי "בהודעה האחרונה (של השותפות בלווייתן) ישנם רמזים למיקוד בשוק המקומי - ואולי אף רמיזה על עיכוב בחתימת החוזה עם בריטיש גז". יתרה מזו, בפועלים ציינו כי לא בטוח שהשוק המקומי וירדן לא ימלאו את מלוא התפוקה מהמתקן בלווייתן (12 BCM, כאמור).

העלות המוערכת לפיתוח לווייתן מסתכמת בכ-6-5 מיליארד דולר, כך שמדובר בפרויקט התשתיות הגדול בישראל. בעבר, הוערכה העלות הראשונית לפרויקט לווייתן על כ-7-6 מיליארד דולר; העלות הופחתה בשל הירידה בעלות הציוד והאסדות, כתוצאה מהשפל במחירי האנרגיה בעולם, שהביא לביטול של פרויקטים גדולים להפקת גז או נפט בעולם.

השותפות בלווייתן ציינו כי "תוכנית הפיתוח שהוגשה נבחרה מבין מספר חלופות שנבחנו לאחר שהתברר כי באמצעותה ניתן יהיה לקדם את הפרויקט תוך שמירה על רמת אמינות מרבית ועמידה בלוח הזמנים הקצר ביותר האפשרי".

האם פיתוח לווייתן ייצא לפועל?

למרות התוכנית שהגישו השותפות הבוקר למשרד האנרגיה, יודגש כי ההחלטה אם להשקיע בלווייתן אמורה כאמור להתקבל רק בסוף 2016. כרגע לא ברור את התנאים במשק הגז העולמי והגיאופוליטי תומכים בפיתוח המאגר. ראשית, מחירי הגז בעולם ממשיכים לרדת לשפל של יותר מעשור.

כיום נמכר גז בארה"ב במחיר שפל של 1.9 דולרים ליחידת חום; ובחלק ממדינות אירופה הוא מגיע לכ-4-3 דולרים (בהולנד למשל, מחיר הגז כיום עומד על 3.8 דולרים). הירידה במחירי הגז בעולם עשויה להקשות על שותפות לווייתן לחתום על חוזים במחירים תחרותיים (למשל: מול בריטיש גז במצרים או לקוחות בטורקיה), ומשכך הן עלולות להתקשות להשיג מימון לפיתוח המאגר.

יתרה מזו, נובל אנרג'י עצמה - מפעילת הקידוחים בלווייתן - נמצאת במצב פיננסי מאתגר, על רקע הצניחה במחיר הנפט בעולם והשקעה בעייתית שביצעה לפני כשנה בחברה להפקת נפט מפצלי שמן. במהלך השנה האחרונה, החוב הפיננסי של נובל תפח לרמות גבוהות, ויחסי המינוף שלה גבוהים ביחס לעבר. בנוסף, איגרות החוב שלה כבר הגיעו לרמה גבוהה של עד כ-7.8% - מה שמעלה תהיות לגבי היכולת שלה לגייס חוב בשוק ולממן את חלקה בפיתוח המאגר.

באחרונה אף הודיעה נובל כי תקטין ב-2016 את השקעותיה הגלובליות ב-50% ל-1.5 מיליארד דולר ותקטין ב-44% את חלוקת הדיווידנד הרבעונית. בדו"חותיה הכספיים האחרונים, נובל מסרה כי תקצה סכום נמוך של 100 מיליון דולר לפיתוח הפעילות במזרח התיכון (ישראל וקפריסין) - המיועדים בעיקר להכנסת התוכניות ההנדסיות.

"בג"ץ הוא עדיין המכשול הגדול בדרך לפיתוח"

לירן לובלין, אנליסט בית ההשקעות IBI, התייחס לתוכנית הפיתוח ואמר: "בשלב ראשון מדובר בפרויקט דומה מאוד בהיקפיו לפרויקט תמר. היתרון הגדול בתוכנית הפיתוח הוא הגמישות שהפלטפורמה הקבועה מספקת לשותפויות להגדיל את יכולות ההפקה והטיפול, בהתאם לחוזים שייחתמו. ובעצם לשלוט בצורה טובה יותר על היקף ההשקעה בפרויקט. היקף העלויות בתוכנית החדשה נמוך בכ- 25% מהעלויות עליהן דובר בתוכנית המקורית וזאת כצפוי בעקבות השפל בשוק האנרגיה העולמי.

"לגבי לוחות הזמנים, בהנחה והחלטת השקעה תתקבל בשנת 2016 להערכתנו תקופת פיתוח של 3 שנים היא שאפתנית גם אם לוקחים בחשבון רק את השלב הראשון בפרויקט. נזכיר כי פיתוח תמר לקח כ-3 שנים והיה מאוד מוצלח ברמה התפעולית ועל כן ההנחה שפיתוח לוויתן יעבור ללא כל בעיה בדרך ויעמוד באותו לו"ז של תמר היא אופטימית בעינינו. מכאן ולשם הזהירות אנו מניחים סיום פיתוח שלב ראשון באמצע 2020.

"חשוב לזכור כי, השלב הראשון והחשוב ביותר לצורך קידום פיתוח המאגר עדיין נותר אישור בג"ץ וללא גושפנקא רגולטורית פיתוח לוויתן יישאר לפחות בזמן הקרוב על דפי השרטוט וטבלאות האקסל כאשר החלטת בג"ץ לעניין סעיף היציבות צפויה להתקבל בחודש מארס. אנו עדיין סבורים כי כל השותפויות החשופות למאגר לוויתן נסחרות בדיסקאונט ובראשן כמובן רציו, ולהערכתנו בג"ץ הוא עדיין המכשול הגדול בדרך לפיתוח", הדגיש לובלין.

"היום ניתן לומר שפרויקט פיתוח לוויתן יוצא לדרך"

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט, אמר כי "היום ניתן לומר שפרויקט לווייתן יוצא לדרך. הגשת תכנית הפיתוח היא אבן דרך משמעותית בפרויקט, שלאחריה נפעל לחתימה על חוזים נוספים במשק המקומי, חוזי ייצוא וקבלת החלטת השקעה (FID) בפיתוח לווייתן כבר במהלך שנת 2016. דלק קידוחים ואבנר מחויבות לפיתוח מאגר לווייתן - מנוע הצמיחה העתידי של מדינת ישראל, אשר יהווה בשורה אדירה שתעניק למדינה שלנו ביטחון אנרגטי ותחזק את מעמדה הגיאו-פוליטי".

ביני זומר, מנהל ארצי נובל אנרג'י ישראל, סיפר כי "מאז אישור מתווה הגז על ידי ממשלת ישראל בדצמבר האחרון, עובדים מהנדסי נובל אנרג'י בישראל וביוסטון מסביב לשעון על יצירת תכנית פיתוח ללווייתן, שתעמוד במשימה שהציב בפנינו משרד האנרגיה - זירוז התחלת הזרמת הגז מלוויתן לשוק המקומי. תחת ההנחה והציפייה שכל הגורמים המעורבים מחויבים לאמור במתווה, הגשנו תוכנית פיתוח שתאפשר הזרמת גז טבעי מלווייתן לישראל כבר במהלך הרבעון האחרון של 2019. נובל אנרג'י גאה להיות, פעם נוספת, שותפתה של מדינת ישראל בבניית תעשיית גז ונפט, אשר תבטיח למדינה ולאזרחיה מקור אנרגיה אמין ובעל תועלות כלכליות, סביבתיות וגיאו-פוליטית. אנחנו מחויבים לעבודה משותפת עם כל הגורמים הרלוונטיים להגשמת היעד השאפתני, אך הריאלי, של הזרמת הגז מלוויתן בלוח הזמנים האמור".

יגאל לנדאו, מנכ"ל רציו: "אנו מחויבים לפיתוח לווייתן ועמידה בלוחות הזמנים למרות האתגרים הרבים שעומדים בדרכנו על מנת לספק את הצורך האדיר לגז טבעי בישראל ובמדינות השכנות. הירידות במחירי הדלקים בעת הזאת מהוות חלון הזדמנויות חשוב, שיאפשר להאיץ את הפיתוח בעלויות נמוכות הרבה יותר מהצפוי. הביקוש העצום לגז באזור מתבטא גם בהגדלת הכמות המתוכננת להפקה בשלב הראשון, הפקה שתגיע ל-21 BCM בשנה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה