אחרי 18 שנה, איתוראן נוטשת את תל אביב ותיסחר רק בארה"ב

באיתוראן, שתצא ממדד ת"א 100, הסבירו כי המהלך נועד לצמצם הוצאות תפעוליות ■ בבורסה הופתעו: "70% מהמסחר באיתוראן הוא בתל אביב, והרגולציה עתה עוד מקלה על החברות הדואליות" ■ אחרי ההודעה צנחה איתוראן ב–8%

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותי לוי
רותי לוי

חברת איתוראן, שמניותיה נסחרות בבורסת תל אביב מאז 98', הודיעה היום כי היא מבקשת להימחק מהמסחר בישראל, ולהיסחר רק בבורסת נאסד"ק בארה"ב. בהסבר קצר שנלווה לדיווח סיכם המנכ"ל, אייל שרצקי, את הסיבה לבקשה: "המחיקה תאפשר לנו להיות כפופים למערכת רגולטורית אחת, ותאפשר להנהלה להתמקד ולצמצם את ההוצאות התפעוליות שלנו. אנחנו מאמינים כי מסחר בבורסה אחת, שבה גם נסחרות המתחרות שלנו, ייתן ערך לבעלי המניות שלנו".

בתגובה להודעת החברה, שבאה לצד פרסום תוצאות פושרות לרבעון הרביעי של 2015, נפלה מניית איתוראן ב–8.2%. המניה ריכזה מחזור מסחר חריג של 26 מיליון שקל, לעומת ממוצע יומי של מיליון שקל. שווי השוק של איתוראן נפל ל–1.4 מיליארד שקל.

אייל שרצקי, מנכ"ל איתוראן

ההחלטה של איתוראן להימחק מהמסחר שפכה מים צוננים על ראשם של מנהלי הבורסה, המודאגים מהצמצום במספר החברות הנסחרות בתל אביב לאורך השנים ומהירידה במחזורי המסחר. בחמש השנים האחרונות נמחקו מהמסחר בתל אביב יותר מ–130 חברות, כמעט רבע מהחברות הרשומות. מנהלי הבורסה פועלים באחרונה, יחד עם רשות ניירות ערך, בניסיון להקל ולצמצם את המטלות והעלויות על החברות הנסחרות, ובמיוחד על החברות הדואליות שנסחרות בתל אביב ובארה"ב. מאמצים אלו הביאו באחרונה את חברת סודה סטרים להירשם למסחר בתל אביב.

הבורסה פירסמה אתמול תגובה שמעידה על האכזבה מהמהלך של איתוראן: "70% מהמסחר של החברה הוא בתל אביב. לאורך כל השנים שוק ההון הישראלי היה מקור משמעותי לצמיחת החברה. גם כיום רוב משקיעיה ובעלי העניין שלה נמצאים בישראל".

בחודשיים האחרונים שיעור המסחר בתל אביב באיתוראן היה כ–60% מכלל המסחר בה. בגלל שיוכה לת"א 100, משקיעים רבים מושקעים באיתוראן דרך תעודות סל וקרנות מחקות. למרות זאת, שרצקי סבור כי המחיקה מתל אביב לא תשפיע לרעה על המסחר במניה. "משקיעים ישראלים שמאמינים במניה, וחושבים שהיא טובה יחזיקו אותה גם בנאסד"ק. זה אולי פחות נוח, אבל לא אמור לפגוע בהם", אמר אתמול.

איתוראן מספקת שירותי איתור כלי רכב למניעת גניבות. לאחר שמיצתה את פוטנציאל הצמיחה שלה בשוק הישראלי, היא החלה לפעול בברזיל, בארגנטינה ובארה"ב. החברה מעסיקה כ-1,500 עובדים בעולם. בשלוש השנים האחרונות עלתה המניה ב–48% בעוד מדד ת"א 100 עלה ב–13%. בשנה האחרונה ירדה מניית החברה ב– 16%, בעוד ת"א 100 ירד ב– 7%.

התחזקות הדולר פגעה בתוצאות

איתוראן פירסמה היום גם את תוצאותיה הרבעוניות. החברה דיווחה על הכנסות של 43.8 מיליון דולר — עלייה של 1% בלבד בהשוואה לרבעון הרביעי ב–2014, ודומה להכנסותיה ברבעון הקודם.

בחברה מציינים כי להתחזקות הדולר ביחס למטבעות המקומיים שבהם היא פועלת -ריאל, פזו ושקל - היתה השפעה שלילית על התוצאות המדווחות במטבע האמריקאי. החברה ציינה כי בנטרול השפעות שער הדולר, הצמיחה שהשיגה במספר המנויים היתה מוסיפה 20% להכנסות ביחס לתקופה המקבילה.

הרווח התפעולי של החברה גדל ב–3% ברבעון הרביעי והסתכם ב-10.3 מיליון דולר. בנטרול השפעות השער ביחס לתקופה המקבילה, הרווח התפעולי היה גדל, לטענת החברה, בכ–30%.

איתוראן הרוויחה ברבעון הרביעי 6.2 מיליון דולר, ירידה של 11% בהשוואה לרבעון המקביל ב–2014 ובדומה לרבעון הקודם. שיעור הרווח הנקי היה 14.2% מההכנסות. החברה גם הודיעה על חלוקת דיווידנד של 6.5 מיליון דולר. בסך הכל, ב–2015 חילקה החברה דיווידנד בסך 16 מיליון דולר.

החברה סגרה את 2015 עם 948 אלף מנויים, 14% יותר מאשר ב–2014. 73% מהכנסותיה מגיעות מדמי מנוי. הרווח הנקי ב–2015 הסתכם ב–25 מיליון דולר, 18% פחות מאשר ב–2014.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"