איזה לקוח לא כשיר לקבל ייעוץ השקעות

הותרת ההגדרה הישנה בחוק הייעוץ וניהול תיקי השקעות וקביעת הגדרה חדשה בחוק ניירות ערך יצרו פער בלתי סביר ונטול סיבה: מבחן מחמיר לצורך ייעוץ להשקעה בנכסים פיננסיים נזילים, ואילו מבחן מקל להשקעות אלטרנטיביות

רונן וינוגרד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רונן וינוגרד

באחרונה אישרה ועדת הכספים תיקון להגדרת "לקוח כשיר" לעניין חוק ניירות ערך - הגדרה הקובעת קריטריונים לציבור מתוחכם, שלגביו ניתן להציע השקעה ללא פרסום תשקיף. התיקון מרחיב משמעותית את הציבור ה"כשיר", ויש לברך עליו. ואולם בכך נפתח ארביטראז' רגולטורי, שכן לא הורחבה במקביל הגדרת הכשיר לפי חוק הסדרת העיסוק בייעוץ, שיווק וניהול תיקי השקעות.

פער זה יוצר שונות בין הציבור שלו ניתן להציע ולייעץ על השקעה בנכסים פיננסיים מסורתיים ונזילים, כמו קרנות נאמנות המפרסמות תשקיף, לבין אלה שניתן להציע להם השקעות אלטרנטיביות שאינן נזילות וללא תשקיף, כמו קרנות פרייבט אקוויטי והון סיכון, השקעות בשותפויות נדל"ן ופרויקטים של תמ"א 38.

חוק הייעוץ קובע דרישת רישיון מרשות ניירות ערך כדי לתת שירותי ייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות - ביחס להשקעות בניירות ערך סחירים ונכסים פיננסיים נזילים. לפי חוק הייעוץ, ביחס ללקוח "כשיר" לא יידרש רישיון. הרציונל לכך הוא כי "כשיר" הוא בעל אמצעים להגן על עצמו - בין אם הוא מתוחכם דיו ובין אם באפשרויותיו הכלכליות לשכור את שירותיהם של יועצים, כמו כלכלנים, עורכי דין ורואי חשבון.

בישראל, חוק הייעוץ אינו חל על מוצרי השקעה אלטרנטיביים ללא נזילות. במלים אחרות, לא נדרש רישיון לייעוץ כזה. בניגוד אלינו, במרבית מדינות ה-OECD, הצורך ברישיון הוא אחיד לשיווק כלל מוצרי ההשקעה - הן לנכסים פיננסיים מסורתיים והן לקרנות השקעה אלטרנטיביות. אם קיים פטור מרישיון ביחס ל"כשיר", מבחנו אחיד בלא אבחנה של מוצר ההשקעה.

רונן וינוגרד

חוק ניירות ערך עוסק בדיני הצעה ומכירה לציבור של השקעות - בין אם נכסים פיננסיים נזילים ובין אם אלטרנטיביים שאינם נזילים. החוק קובע כי בהיעדר תשקיף ניתן להציע השקעה לציבור מוגבל במספרו (35 ניצעים בשנה) וכן ל"כשירים". הרציונל דומה: כשירים זהו ציבור שלא נדרש להגן עליו.

טרם התיקון הנוכחי, הגדרת "כשיר" היתה אחידה הן בחוק ניירות ערך והן בחוק הייעוץ, ודרשה לקיים שניים מתוך שלושה תנאים: הון נזיל של 12 מיליון שקל, מומחיות בשוק ההון, ומסחר עצמי משמעותי. כלומר, שילוב של מבחן כמותי של עושר עם מבחן איכותי של ידע או ניסיון.

התיקון הנוכחי מרחיב את ההגדרה בחוק ניירות ערך בלבד: יידרש הון נזיל של 8 מיליון שקל או הכנסה שנתית של 1.2 מיליון שקל - או שילוב של השניים. קרי, הפחתת הרף למבחן כמותי בלבד הדורש רמת עושר נמוכה יותר (ועדיין גבוה מהמקובל - בארה"ב יש צורך בהון נזיל של מיליון דולר בלבד, כמחצית).

הותרת ההגדרה הישנה בחוק הייעוץ ועדכון הגדרה חדשה בחוק ניירות ערך, יצרו פער בלתי סביר ונטול סיבה: מבחן מחמיר לצורך ייעוץ להשקעה בנכסים פיננסיים נזילים, ואילו מבחן מקל להשקעות אלטרנטיביות. ניקח, למשל, איל נדל"ן או היי-טקיסט שאקזיט נכבד מאחוריו, נטולי מומחיות או ניסיון בשוק ההון - יוצא כי מפאת חוסר מומחיותם הם אינם כשירים לקבל שירותי ייעוץ להשקעה בקרן נאמנות נזילה ללא רישיון.

עם זאת, הם כשירים דיים לקבלת ייעוץ ומכירה של קרנות אלטרנטיביות מתוחכמות בלתי נזילות לשנים רבות. כל זאת גם ברמות גבוהות של סיכון ומינוף (שם ממילא לא נדרש רישיון).

התיקון בחוק ניירות ערך מבורך, אבל הותרת ההגדרה הישנה בחוק הייעוץ על כנה יצרה פער בין שני סוגי ה"כשירים". ראוי כי המחוקק יבצע תיקון מרחיב זהה גם ביחס ל"כשיר" לפי לחוק הייעוץ - ויסגור בכך את הארביטראז' הרגולטורי.

הכותב הוא עו"ד ממשרד וינוגרד ושות', ומומחה בתחום הרגולציה החלה על מוצרים פיננסיים ופעילות השקעה בהם - ומייצג גופים פיננסיים מקומיים וזרים

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"