המלחמה על אלון רבוע כחול: מסתמן יתרון לבן משה

גינדי החזקות מציעה להזרים מיליארד שקל לאלון רבוע כחול אולם מתנה את העסקה בהשגת הסכמות עם נושי החברה הבת מגה קמעונאות ■ בן משה מציע 900 מיליון שקל אולם מתחייב לפרוע את מלוא ההתחייבות לנושים הפיננסיים בתוך שנה ואינו מתנה את העסקה בהסכמות עם נושיה של מגה

יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

ההתמודדות על רכישת השליטה בחברת אלון רבוע כחול (72.7% ) תוכרע ביום שני הקרוב לאחר שגינדי החזקות ומוטי בן משה, לשעבר מבעלי השליטה בחברת אי.די.בי פיתוח, הגישו את הצעותיהם לאלון ישראל ולחברה הבת אלון קמעונאות.

גינדי החזקות מציעה, באמצעות משרד עורכי הדין ראב"ד מגריזו בנקל ושות', לרכוש את השליטה באלון רבוע כחול מידי אלון ישראל והחברה הבת אלון קמעונאות תמורת 115 מיליון שקל ולהזרים לאלון רבוע כחול מיליארד שקל, מהם 550 מיליון שקל מיד לאחר התקיימות התנאים המתלים לעסקה ובכפוף למימוש הנפקת הזכויות לבעלי השליטה לספקים של מגה ולנושים הפיננסיים של אלון רבוע כחול כך שבתום הנפקת הזכויות תחזיק גינדי חזקות ב-85% ממניות אלון רבוע כחול, הנושים יחזיקו ב-10% מהמניות ובעלי מניות המיעוט הנוכחיים באלון ריבוע כחול ידוללו מ-27.3% ל-5%.

מוטי בן משהצילום: אייל טואג

בנוסף להזרמה המיידית של 550 מיליון שקל תזרים גינדי החזקות 150 מיליון שקל לאלון רבוע כחול במהלך השנה השנייה שלאחר השלמת העסקה אם יהיה בכך צורך לפירעון החוב הפיננסי על פי לוח הסילוקין של הסדר החוב עם הנושים הפיננסיים. גינדי החזקות תזרים סכום נוסף של 150 מיליון שקל לרבוע הכחול במהלך השנה השלישית שלאחר ההשלמה ועוד 150 מיליון שקל לאחר 4 שנים מהשלמת העסקה.

נוסף לעובדה שהצעתה של גינדי החזקות גבוהה ב-100 מיליון שקל היא מזרימה מיידית סכום גבוה מזה שמציע בן משה. גינדי החזקות תזרים 550 מיליון שקל מיד לאחר השלמת העסקה ובנוסף תעמיד ערבות בנקאית של 300 מיליון שקל להבטחת 2 התשלומים שהתחייבה להזרים, האחד במהלך השנה השנייה לאחר השלמת העסקה והאחר במהלך השנה השלישית לאחר השלמת העסקה.

בעלי גינדי החזקות: מנחם (מימין), אבי, ליטל, גיא ורועי גינדיצילום: אלי דסה

הסכום המצטבר - 850 מיליון שקל - שווה כמעט למלוא החוב של אלון ריבוע כחול לנושים הפיננסיים. גינדי אחזקות מתחייבת לפרוע 30% מהחוב הפיננסי כלומר 300 מיליון שקל בתוך 30 יום לאחר השלמת העסקה ואחר כך 15% מהחוב הפיננסי בחלוף שנה מהשלמת העסקה, עוד 15% בחלוף שנתיים מהשלמת העסקה, עוד 15% בחלוף 3 שנים מהשלמת העסקה ואת היתרה, 25% בחלוף 4 שנים ממועד השלמת העסקה.

למרות שגינדי החזקות מציעה סכום גבוה לכאורה מזה של בן משה היא סובלת מנחיתות ברורה ביחס להצעתו של בן משה משום שגינדי החזקות מתנה את הצעתה בכך שאלון ריבוע כחול תגיע להסכמות בכתב עם הנאמנים בהסדר החוב של החברה הבת (67% ) מגה קמעונאות על הסכום שישולם על ידי אלון רבוע כחול למגה קמעונאות לכיסוי התחייבויות וערבויות שנתנה לחברה הבת.

בשלב זה לא ברור באילו סכומים מדובר ומכיוון שהתשלום לנאמני מגה עלול להיות על חשבון הסכומים שיוותרו לצורך פירעון החוב לנושים הפיננסיים של אלון רבוע כחול ייתכן שהם יעדיפו את הצעתו של בן משה שאמנם מציע 100 מיליון שקל פחות אך אינו מתלה את הרכישה בהגעה להסכם מוקדם עם הנאמנים.

מוטי בן משה מציע, באמצעות משרד עורכי הדין ארדינסט בן נתן טולידנו ושות', לרכוש את השליטה באלון רבוע כחול (72.7%) מידי אלון ישראל ואלון קמעונאות תמורת 115 מיליון שקל כלומר במחיר זהה לזה של גינדי אחזקות. בן משה כמו גם גינדי אחזקות מקבל כלשונו את מתווה הסדר החוב שכמעט סוכם בין אלון רבוע כחול לבין נושיה הפיננסיים: בעלי אגרות החוב מסדרה ג' להם חייבת החברה 380 מיליון שקל והבנקים להם חייבת החברה 520 מיליון שקל.

מתווה זה כולל תשלום ריבית שנתית של 5% לנושים ותוספת ריבית של 1% כתמורה נוספת במקרים שייקבעו, שעבוד כל נכסיה של אלון רבוע כחול לטובת הנושים הפיננסיים ובעיקר החזקתה בחברה הבת רבוע כחול נדל"ן (54%) ובחברה הבת דור אלון (63%), וכן פטור לנושאי משרה ודירקטורים באלון רבוע כחול כפוף להסכמתם של הנושים, פירעון מוקדם ללא קנס של החוב.

בן משה מציע להזרים מידית 600 מיליון שקל מיד לאחר השלמת העסקה , ביצוע הנפקת הזכויות והנפקת המניות לנושים הפיננסיים ולספקיה של החברה הבת מגה. בן משה מתחייב ש-250 מיליון שקל מסכום זה ינותב לפירעון מוקדם של חובה של אלון רבוע כחול לנושים הפיננסיים בתוך 8 חודשים מהשלמת העסקה.

תמריץ חשוב נוסף שמציע בן משה לנושים הפיננסיים הוא התחייבות לפרוע את מלוא חובה של אלון רבוע כחול כלפיהם בתוך 12 חודשים ממועד ההשלמה והתחייבות שאם לא תעשה כן תגדל הריבית השנתית על היתרה הלא מסולקת של החוב ב-1% לשנה. בן משה מתחייב עוד להזרים את יתרת 300 מיליון שקל במהלך השנה השלישית ממועד ההשלמה.

להבטחת ביצוע העסקה לאחר אישורה על ידי אלון ישראל ועל ידי בעלי איגרות החוב מציע בן משה להפקיד 140 מיליון שקל כדמי רצינות ולשלם כפיצוי מוסכם 20 מיליון שקל לאלון רבוע כחול אם יחזור בו מהצעתו. דמי הרצינות שמציעה גינדי אחזקות נמוכים יותר ומסתכמים ב-25 מיליון שקל ובמידה שתוארך תקופת ההשלמה של העסקה יחולט סכום של 5 מיליון שקל עבור כל תקופת ההארכה. הצעתה של גינדי אחזקות אינה כוללת תשלום פיצוי במקרה של נסיגה מהעסקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"