סערה בשווקים |

להישאר או לברוח? מה חושבים מנהלי השקעות על הפאניקה בבורסה

חשבתם לצלצל למנהל הבנק לפדות את קרן הנאמנות, או החלטתם על סמך הירידות בשווקים לשנות את אפיק ההשקעה של קופת הגמל? זה מה שאומרים הכלכלנים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

עד הבוקר (ה') עוד ניתן היה לחשוב כי מדובר בעוד תיקון למגמת העליות שפרצה מאז המשבר של 2008. אבל מספר בכירים בשוק כבר החלו לחששו כי כדור השלג, אשר החל להתגלגל, עלול להביא למשבר חמור נוסף בגודל המשבר אותו עברנו לפני שמונה שנים.

"אנחנו לא במשבר של 2008, כדי שיהיה משבר כה חריף צריך מיתון עולמי. אני לא רואה תמונה אשר תוביל למיתון עולמי, ארה"ב צומחת בקצב יפה גם אירופה, יש צמיחה יפה והתאוששות. קיים פחד לגבי סין אבל הממשל מאוד חזק כדי למנוע מהכלכלה הסינית להיכנס למיתון, אם אין מיתון בסין אין מיתון עולמי", כך אמר אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות.

קרדיט סוויס

"מבחינתי המצב דומה ל–2011 אז השוק חווה ירידה של 20% ואחרי חודשיים המשיך לעלות", טוען גרינפלד ומסביר "אז זה היה נעוץ ממשבר בשוק היורו והבנקים באירופה. המשבר הנוכחי החל בפחד לגבי התפרקות בסין אך לממשל יש כלים למנוע אותו, וכעת חוששים מקריסה של בנקים באירופה. אך לבנק המרכזי באירופה יש יכולת להדפיס כסף והוא עשה זאת בעבר.

"מעבר לכך, קיימות קרנות סיוע של 450 מיליארד יורו, כספים שטרם נגעו בהם. לכן, גם אם החשש של השווקים יתברר כמוצדק ובנק באירופה ייקלע לקשיים, מקבלי ההחלטות לא יתנו למערכת הבנקאית לקרוס. בשוק מבינים כי המושג שקיים בנק אשר גדול בשביל לקרוס הוא נכון — ולכן לא יתנו לדויטשה בנק או קרדיט סוויס ליפול" מסביר גרינפלד.

"קשה להתווכח עם המספרים, יש מפולת בשווקים, יש משבר אמון שנוצר בגלל הבנקים האירופים בעיקר לגבי דויטשה בנק, שהיה הבנק החלש בגלל הנכסים והלימות ההון שלו. אני מניח שבימים הקרובים ממשלת גרמניה או ה–ECB יטפלו בכך", כך אמר ג'רי קוטישטנו, מנהל השקעות ראשי ב-IBI גמל והשתלמות.

אלדד תמיר, מנכ"ל בית ההשקעות תמיר פישמן, ציין כי "מתחילת השנה, תגובת השוק דומה עד מאוד למה שחווינו בשנת 2008. פחד, היסטריה, מכירה של הכל ללא אבחנה ונפילת שווקים חדה כמעט בכל מקום בעולם. ההבדל המהותי והחשוב מכל הוא שב–2008 היה בסיס כלכלי פיננסי אמיתי שהוביל למשבר ולנפילות והיה חשש מבוסס של התמוטטת המערכת הפיננסית העולמית יחדיו עם מדינות ובנקים.

"הנפילות בימים אלה הם מעיין תופעה של 'פוסט־טראומה' יותר מכל דבר אחר. הכלכלה העולמית אמנם מתרחבת בקצב נמוך מהרצוי ומהצפוי, אבל היא עדיין מתרחבת, המערכת הפיננסית העולמית בריאה וחזקה והדבר החשוב ביותר הוא שאין משבר כלכלי אמיתי. פשוט אין".

לפעול לפי רמת הסיכון שהגדרתם לעצמכם

אם טרם מכרתם את תיק ההשקעות, מרבית הפעילים בשוק יטענו כי לא כדאי לכם לעשות פעולות בעת לחץ. "אנו רואים פדיונות רבים של קרנות נאמנות", מספר גרינפלד. לשיטתו, "חלק מהירידות מקורן במימוש רווחים וחלק בגלל כסף חסר סיכון אשר בורח מהשוק. בגלל הריבית הנמוכה יש היום בשוק הרבה כסף ששונא סיכון — ועבר מהבנקים לשוק ההון. כשיש כסף שהוא חסר סיכון, הכסף יוצא מאוד מהר. לכן, גם רואים פדיונות גדולים. לכן, גם התנודתיות חדה".

קוטישטנו אומר כי "המשקיעים צריכים לפעול לפי רמת הסיכון שהם הגדירו לעצמם. השקעות הם לטווח ארוך. כמו שראינו שש שנים של עליות, יש שנים שהשוק יורד. בניגוד לשנים של העליות בשוק המניות, שמה שאפיין אותן זה שרווחיות החברות עלתה. הכנסות של החברות יורדות והרווחיות צפויה להיפגע, בנוסף יש לנו את משבר הנקודתי בנפט והסחורות שמשפיע על מערכת הבנקאות העולמית".

אלדד תמירצילום: אייל טואג

תמיר ממליץ על השקעה ארוכת טווח בקרנות נאמנות גלובליות, תיקי חו"ל או תעודות סל גלובליות. "צריך להיזהר מבחירה של מדינה אחת, אין בזה היגיון שכל השווקים בעולם נפלו ועדיף לעבור לפיזור רחב, להקטין סיכון ספציפי ולא לפגוע באפסייד. הכי חשוב, לא להיכנס לפאניקה. להירגע וזה יגיע".

את המשקיעים אשר מוטרדים מכך שתיק הפנסיה שלהם נחתך בכמה אחוזים בכל יום מרגיע קוטישטנו ואומר: "אין קשר לתיקי הפנסיה. הם ל–20–30 שנה, יהיו עוד עליות ומורדות, אין לזה קשר למה שקורה היום. צריך פשוט להתרגל לתנודתיות".

תמיר הוסיף כי "מי שקנה בשנת 2008 בתקופת המשבר הרוויח עשרות עד מאות אחוזים. לא ניתן להעריך מתי יבוא המפנה או עוד כמה זמן השווקים ימשיכו לרדת, אך בהחלט ניתן להעריך כי ההשקעה במניות בעת הזו הינה הזדמנות השקעה מעולה לטווח הארוך. מכפילי הרווח בעולם נמוכים כמעט היסטורית ועומדים על 6–16, מחירי האנרגיה בשפל ויחסי שווי השוק להון נמוכים".

את הסיבה שהירידות החדות הגיעו היום לתל אביב נועץ גרינפלד בחשש של המשקיעים מהחשיפה של ישראל לכלכלת אירופה. אך מבחינתו, אין כרגע סממנים לכך שהכלכלה המקומית בדרך למיתון: "הכלכלה הישראלית צומחת, שיעור האבטלה בשפל, המצב נראה טוב. צריך לשאול אם רואים מיתון עולמי. אז יש חשש למגמה של ירידות בשווקים. מעולם לא היה מצב שהשווקים ירדו לאורך זמן מבלי שהתלווה לזה מיתון עולמי, אך הניתוחים לא מראים זאת.

"מדובר בתיקון כואב אך לדעתי אין מדובר בשינוי מגמה. בהסתכלות קדימה שנתיים מהיום, הוא יהיה יותר גבוה מאיפה שהוא עכשיו, התנודיות תמשיך להיות חדה. הפנסיות הם לטווח הארוך אז הם ימשיכו להניב תשואות חיוביות".

אורי גרינפלד צילום: אורי גרינפלד

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?