גינדי עוקפת את בן משה במרוץ על אלון רבוע כחול

משפחת גינדי הפתיעה היום כשהגישה הצעה משופרת לרכישת אלון רבוע כחול, הכוללת הזרמה של 800 מיליון שקל לחברה ועוד 115 מיליון שקל לבעלי השליטה ■ הצעה זו גבוהה ב-100 מיליון שקל מהצעתו של מוטי בן משה, שעשוי אף לשפר אותה ■ ההצבעה על ההצעות המשופרות של שני הצדדים תתחיל בחמישי הקרוב

יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

גורל השליטה בחברת אלון רבוע כחול יוכרע עד יום שני הקרוב - כך נקבע באסיפה דרמטית של בעלי אג"ח ג' של החברה, שהתקיימה היום אחר הצהריים בתל אביב.

בעלי האג"ח שהיו אמורים לדון עם עורך הדין דוני טולידנו, נציגו של מוטי בן משה, על הצעתו לרכוש את אלון רבוע כחול תמורת סכום כולל של 815 מיליון שקל, הופתעו כאשר עורך הדין יורם ראב"ד, נציג חברת גינדי החזקות, בישר להם על שיפור מהותי בהצעה של החברה. גינדי החזקות מציעה לרכוש את השליטה (72.7%) בחברת אלון רבוע כחול תמורת 115 מיליון שקל, ולהזרים סכום של 800 מיליון שקל לאלון רבוע כחול.

בעלי גינדי החזקות: מנחם (מימין), אבי, ליטל, גיא ורועי גינדיצילום: אלי דסה

"כדי לפשט את היכולת שלכם להשוות בין ההצעות, לקחנו את הצעתו של מוטי בן משה ככתבה וכלשונה ושינינו את הסכום ב–100 מיליון שקל לעומת הצעתו של בן משה", אמר עו"ד ראבד. "ועוד אומרים עלי שהשמדתי ערך", אמר אביגדור קפלן, יו"ר אלון רבוע כחול, על הדרמה שהקפיצה את שוויה של החברה.

גינדי החזקות קבעה תחילה כתנאי שדירקטוריון אלון רבוע כחול יאשר עד היום ב–20:00 את ההצעה, ושזו ותאושר על ידי בעלי איגרות החוב עד יום חמישי בערב - ואולם בלחץ נציגות איגרות החוב, בראשות עופר גזית ועו"ד עדי פיגל, הסכימו שני המתמודדים ללוח זמנים מרווח יותר, שלפיו תפרסם חברת הרמטיק (שהיא הנאמן על אג"ח ג') כתבי הצבעה עד יום חמישי ב-8 בערב ובו יפורטו ההצעות המעודכנות של שני המתמודדים. ההצעה להעמיד את החוב של אלון רבוע כחול לנושים הפיננסיים בסכום של 900 מיליון שקל לפירעון מיידי אם לא ייחתם הסדר עד למועד שייקבע בכתבי ההצבעה - תישאר בעינה. ההצבעה תתקיים עד ה-15 בפברואר ב-8 בערב.

גינדי החזקות ובן משה דרשו שעד יום שלישי בערב תאושר אחת ההצעות על ידי בעלי אגרות החוב והדירקטוריונים של חברת אלון קמעונאות ואלון חברת הדלק, שהם בעליה של אלון רבוע כחול. קפלן אמר שהדירקטוריונים ימתינו להחלטה של בעלי איגרות החוב ואז יקבעו את עמדתם. התבטאות זו נעשתה על פי דרישתו של עופר גזית, שמייצג את בעלי אגרות החוב, כדי להסיר את הסכנה שאלון רבוע כחול תמכור את ההחזקה ברבוע כחול נדל"ן ובדור אלון לפני קיום ההצבעה. המשמעות המעשית של ההחלטה לדחות את פרסום כתבי ההצעה עד יום חמישי בערב, היא מכרז על רכישת השליטה באלון רבוע כחול שההצעות בו יוגשו כנראה דקות לפני תום המועד לפרסום כתבי ההצבעה.

שיפור מהותי במצב בעלי האג"ח

ההצעות המפתיעות של בן משה, לשעבר מבעלי השליטה באי.די.בי פיתוח, ושל גינדי החזקות שיפרו מהותית את מצבם של בעלי איגרות החוב, משום ששני המציעים הסכימו לקבל כלשונו את מתווה הסדר החוב, שגובש כמעט סופית בין אלון רבוע כחול לבין בעלי האג"ח. מתווה זה כולל הסכמה לפרעון 94% מיתרת החוב לנושים הפיננסיים ב–900 מיליון שקל (320 מיליון שקל לבעלי האג"ח ו–520 מיליון שקל לבנקים) בתשלום אחד ב–2020; לשלם ריבית של 6% על יתרת החוב שלא סולקה; לשעבד לטובת הנושים הפיננסיים את אחזקותיה של אלון ריבוע כחול בדור אלון (63%) וברבוע כחול נדל"ן (54%); ובנוסף לכך להזרים לחברה סכום משמעותי של 700–800 מיליון שקל, שחלקו ישמש לפירעון מוקדם של החוב.

הנושים הפיננסיים יכלו רק לחלום על מצב כזה לפני כחודש, בטרם פירסמו החברות ביג ומגה אור את ההצעה לרכוש מאלון רבוע כחול את השליטה ברבוע כחול נדל"ן (54%) לפי שווי חברה של 1.7 מיליארד שקל. אחר הצהריים היה יכול להיות מושלם מבחינת בעלי האג"ח, אלמלא משכו ביג ומגה אור את ההצעה שהתניעה את התהליך שהקפיץ את שוויה של אלון ריבוע כחול. החלטתן של ביג ומגה אור שמטה מידי בעלי האג"ח אמצעי לחץ והחלישה אותם במשא ומתן עם גינדי החזקות ומוטי בן משה.

זאת, משום שכמה בעלי אג"חב הביעו בפני גינדי ובן משה את ביטחונם לקבל החזר מלא של חובם משום שהם מסוגלים למכור את ריבוע כחול נדל"ן.

אופיר נאור, שמייצג חלק מבעלי איגרות החוב, הציג כמה מהנושאים המרכזיים ושהמציעים יידרשו לתת להם תשובות עד לפרסום כתבי ההצבעה: איזו בטוחה ייתנו המציעים כנגד ההתחייבות להזרים מחצית מהסכום (300 מיליון שקל בהצעתו של בן משה ו-400 מיליון שקל בהצעת גינדי החזקות) בתוך שנתיים; ומה הייעוד של הסכומים שיוזרמו לחברה, כלומר אם ניתן יהיה להשתמש בכספים לפירעון מוקדם.

עו"ד טולידנו הדגיש שהאינטרס של בן משה הוא לבצע פירעון מוקדם של חלק גדול ככל האפשר של החוב לנושים הפיננסיים ולמחזר את החוב, משום שלא הגיוני להזרים כסף לאלון רבוע כחול שיישא ריבית אפסית, ומצד שני לשלם לנושים הפיננסיים ריבית של 6% על החוב הלא־מסולק. עו"ד ראב"ד הבהיר לבעלי האג"ח שנושא קריטי מבחינת גינדי החזקות יהיה הסכום שתידרש חברת אלון רבוע לשלם לנאמני החברה הבת, מגה קמעונאות (67%), וציין כי ברגע שניתן יהיה לקבוע את החבות המקסימלית תוכל גינדי החזקות להתקדם בהצעת הרכש.

עם זאת, ראב"ד הוסיף כי ייתכן שיתברר שמגה קמעונאות היא שחייבת כספים לאלון רבוע כחול, ולא להיפך. נציגות איגרות החוב ביקשה לדעת גם מה היכולות הפיננסיות של בן משה וגינדי החזקות לגבות את התחייבותם להזרים 815 מיליון שקל ו–915 מיליון שקל, בהתאמה.

עו"ד טולידנו הפקיד בידי נציגות האג"ח מכתב מבנקים זרים שלפיו יש סכום נזיל של 725 מיליון שקל בחשבונות של בן משה, ואילו ראב"ד הסכים, לאחר לחצים, לומר לבעלי האג"ח ש"רוב הסכום" שלו התחייבה גינדי החזקות נזיל ויכול לשמש באופן מיידי לצורך מימוש ההצעה.

כתבות מומלצות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל