מכה לבורסה: נסטלה מוחקת את אסם מהמסחר - מציעה לרכוש את כל מניותיה

בעלת השליטה בחברת אסם מציעה לרכוש את כל המניות שמוחזקות על ידי הציבור במחיר של 82.5 שקל למניה המשקף פרמיה של 25%

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

הבורסה בתל אביב שעשתה בשנים האחרונות מאמצים נואשים להגדיל את מספר החברות שנסחרות בה ואת מחזורי המסחר, עומדת לאבד את אחת החברות הבולטות במדד ת"א 25. חברת נסטלה שהיא בעלת השליטה בחברת אסם (63.7%) פירסמה הצעת רכש לכל המניות שמוחזקות על ידי הציבור במחיר של 82.5 שקל למניה. מחיר הצעת הרכש משקף פרמיה של 25.5% ביחס למחיר הסגירה של המניה אתמול ושווי חברה של 9.1 מיליארד שקל.

אסם הרוויחה 402 מיליון שקל ורשמה רווח תפעולי של 540 מיליון שקל במחזור של 4.3 מיליארד שקל ב-12 החודשים שהסתיימו בספטמבר 2015.

איציק צאיג, מנכ"ל אסם צילום: יוסי צבקר

הצעת רכש למניות אסם ומחיקתה מהמסחר בבורסה היא תרחיש שנידון פעמים רבות בין אנליסטים לבין הנהלת ובעלי אסם - מכיוון משום שמספר החברות הבנות של נסטלה שנסחרות בבורסה זניח ביחס למספר החברות הבנות שבבעלותה המלאה. למרות זאת בשיחה עם TheMarker מבהיר דן פרופר יו"ר אסם שהיוזמה למחיקתה מהבורסה של החברה הייתה שלו.

"יש שתי סיבות לכך", אומר פרופר: "הראשונה היא שהבורסה כמכשיר לגיוס הון אינה רלבנטית לאסם משום שמאז הנפקתה ב-1992 ועד היום אסם לא זקוקה למזומנים. הסיבה החשובה יותר היא הרגולציה הקיימת לגבי עסקות של חברות ציבוריות עם בעלי השליטה. התקנה הזו מחויבת המציאות ואולי אף יש מקום להחמרתה נוכח המעשים שעושים בעלי שליטה בחברות ציבוריות שעושקים לפעמים את הציבור".

עם זאת, פרופר מבהיר: "אסם היא בעלת אפיון שונה לחלוטין. בדקנו ומצאנו שאין עוד חברה ציבורית כמו אסם שעושה מדי יום מאות עסקות עם בעלת השליטה בתחום הרכש, המסחר, חומרי הגלם, הטכנולוגיה,המחשוב והתפעול. כל עסקה כזו צריכה להגיע לועדת ביקורת אחרי שהוועדה קיבלה הצעת מחיר מתחרה - ולא תמיד ניתן לעשות זאת".

לדברי פרופר בשל הרחבת הפעילות הבינלאומית של אסם בתחום הסלטים ותחליפי הבשר הצמחי ומוצרים אחרים אסם זקוקה לסיוע של החברות הבנות של נסטלה כדי לחזק את המותג שלה ונוכחותה על המדפים. צורך זה היה המניע העיקרי לפניה לנסטלה שתידרש להשקיע בהצעת הרכש סכום של 1.1 מיליארד שקל.

פרופר מציין שנסטלה העדיפה מיזוג אסם לתוך חברה ייעודית חדשה שתקים, הליך שמצריך הקמת ועדה בלתי תלויה של הדירקטוריון שתקבל הערכת שווי וחוות דעת הוגנות, על פני הצעת רכש ישירה. המחיר שנקבע משקף מכפיל של 13.4 על הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) של החברה.

"המשמעות היא שאסם היא מעתה לא חברה ישראלית בשום אופן - היא לא בבעלות ישראלית, ומעכשיו היא גם לא נסחרת בישראל. במקרה יש להם מפעל ועובדים כאן וזהו. היציאה של אסם מהבורסה לא טובה לצרכן הישראלי. עד עכשיו הצרכן יכול היה לצעוק צעקה ולפגוע במניה, ועכשיו לא יהיה לו מרחב תמרון עסקי נגד אסם", אומר בכיר בחברת מזון גדולה.

לדבריו, "האנליסטים בארץ מאוד מושפעים מהתקשורת הכלכלית וזה משפיע על המניה בצורה מיידית. מספיק שיש סכסוך עם קמעונאי או שיש איזה מחאה על המחירים וזה משפיע על המניה. עכשיו אסם יכולה לעשות מה שהיא רוצה - אסם יכולה מחר בבוקר להפחית מבצעים ולשפר רווחיות והתקשורת והציבור לא ידעו מזה. הם יכולים לעשות מה שהם רוצים, אף אחד לא ידע. זה חלק מהאווירה בשוק, לא רק בשוק המזון אבל גם, שחברות לא רוצות להיות בבורסה".

לדברי מאיר סלייטר, מנהל מחלקת המחקר בירושלים ברוקראז', יציאת אסם מהבורסה משמעותה פחות שקיפות בענף המזון. סלייטר טוען כי מי שתיפגע תהיה חברת שטראוס: "לאחר שגם תנובה הפסיקה לדווח על התוצאות שלה, תיוותר רק שטראוס כחברה מדווחת מבין שלושת הספקים הגדולים - ומתוך עשרת הגדולים נשארנו עם ארבע חברות בלבד, כששטראוס היא היחידה שמייצרת או מייבאת סוגי מזון מגוונים ולא פועלת בתחום עיקרי אחד.

"מנקודת מבטה של שטראוס, התפתחות זו עלולה להיות בעייתית, מאחר והיא תהיה החברה המשמעותית ביותר שאליה אפשר יהיה להפנות טענות למרווחים גבוהים לעומת יתר שרשרת הערך, ביניהן הרשתות. שטראוס עלולה להיות בשר התותחים של התקשורת, וכשמנכ"ל שופרסל ישווה את הרווחיות שלו לרווחיות הספקים הוא ידבר בעיקר על שטראוס. האם מצב זה יגרום למשפחת שטראוס לקדם מהלך דומה של מחיקת החברה מהבורסה? להערכתנו הסבירות לכך נמוכה מאוד: על מנת לעשות זאת נדרשים יותר מ- 2 מיליארד שקלים, ובנוסף, לחברה אגרות חוב, כך שהיא תמשיך לדווח כל עוד הן קיימות".

כחלק מכתב הזימון לאסיפת בעלי המניות שתתכנס ב-17 במארס מספקת אסם גילוי נרחב על תוצאותיה הצפויות עד 2019 כולל תוצאות לא מבוקרות של פעילותה ב-2015. אסם צפויה להציג רווח של 385 מיליון שקל במחזור של 4.17 מיליארד שקל ב-2015 בהשוואה לרווח של 396 מיליון שקל במחזור של 4.26 מיליארד שקל ב-2014.

החברה צופה שהרוות התפעולי שלה יצמח ב-2019 ב-12% בהשוואה לרווח התפעולי ב-2015 ויסתכם ב-602 מיליון שקל. מחזור המכירות של החברה יגדל ב-11.4% בין 2015 ל-2019 ויסתכם ב-4.6 מיליארד שקל. הצמיחה בפעילות הבינלאומית תספק 45% מהגידול במחזור בעקבות צמיחה של 34% במכירותיה של החטיבה הבינלאומית ל-855 מיליון שקל ב-2019 שהם 18.4% מהמחזור לעומת 15.3% מהמחזור ב-2015.

איציק צאיג מנכ"ל אסם הדגיש שאסם תמשיך לשמור על זהותה הישראלית ואף תעמיק אותה. החברה מתכננת להשקיע 300 מיליון שקל ב-2016 בהרחבת כושר הייצור שלה כדי לענות על ביקושים בתחום המאפה הסלטים ותחליפי הבשר בחו"ל וב-2018-2017 תשקיע סכום שנתי של 200-250 מיליון שקל בישראל. לדבריו הצעת הרכש של נסטלה היא יום גאווה למשק הישראלי שמבטא את ההשקעה והאמון של קבוצת נסטלה בעתידה של אסם ובעתידו.

הצעת רכש של נסטלה מסיימת את דרכה הציבורית של אחת מיצרניות הערך הגדולות בבורסה. אסם שהונפקה ב-1992 הניבה למשקיעיה תשואה של 1,085% מאפריל 1994 כלומר תשואה שנתית של 12%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"