יו"ר אסם מגלה: מי יזם את מחיקת החברה מהבורסה - ומה הסיבות למהלך

הצעת הרכש של נסטלה מסיימת את דרכה הציבורית של אחת מיצרניות הערך הגדולות בבורסה: מאז הנפקתה, הניבה אסם למשקיעיה 1,085%

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

הצעת רכש למניות אסם ומחיקתה מהמסחר בבורסה היא תרחיש שנידון פעמים רבות בין אנליסטים לבין הנהלת ובעלי אסם, משום שמספר החברות הבנות של נסטלה שנסחרות בבורסה זניח ביחס למספר החברות הבנות שבבעלותה המלאה. למרות זאת, מבהיר דן פרופר, יו"ר אסם, בשיחה עם TheMarker שהיוזמה למחיקתה מהבורסה של החברה הייתה שלו.

לדברי פרופר, למהלך יש שתי סיבות: הראשונה היא שהבורסה אינה רלוונטית לאסם מכיוון שמאז הנפקתה ב-1992 ועד היום - אסם לא זקוקה למזומנים. הסיבה השנייה, החשובה יותר, היא הרגולציה הקיימת בנוגע לעסקות של חברות ציבוריות עם בעלי השליטה. "אולי יש מקום להחמרת התקינה נוכח מעשיהם של בעלי שליטה בחברות ציבוריות - שעושקים לפעמים את הציבור", אמר פרופר.

דן פרופר, יו"ר אסם

עם זאת, הבהיר פרופר כי "אסם היא בעלת אפיון שונה לחלוטין. בדקנו ומצאנו שאין עוד חברה ציבורית כמו אסם, שעושה מידי יום מאות עסקות עם בעלת השליטה בתחום הרכש, המסחר, חומרי הגלם, הטכנולוגיה, המחשוב והתפעול. כל עסקה כזו צריכה להגיע לוועדת ביקורת אחרי שהועדה קיבלה הצעת מחיר מתחרה - ולא תמיד ניתן לעשות זאת".

לדברי פרופר, בשל הרחבת הפעילות הבינלאומית של אסם בתחום הסלטים ותחליפי הבשר הצמחי ומוצרים אחרים, אסם זקוקה לסיוע של החברות הבנות של נסטלה כדי לחזק את המותג שלה ואת נוכחותה על המדפים. צורך זה היה המניע העיקרי לפנייה לנסטלה, שתידרש להשקיע בהצעת הרכש סכום של 1.1 מיליארד שקל.

פרופר מציין שנסטלה העדיפה למזג את אסם לתוך חברה ייעודית חדשה שתקים - הליך שמצריך הקמת ועדה בלתי תלויה של הדירקטוריון, שתקבל הערכת שווי וחוות דעת הוגנות, על פני הצעת רכש ישירה. המחיר שנקבע משקף מכפיל של 13.4 על הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) של החברה.

כחלק מכתב הזימון לאסיפת בעלי המניות שתתכנס ב-17 במארס, מספקת אסם גילוי נרחב על תוצאותיה הצפויות עד 2019, כולל תוצאות לא מבוקרות של פעילותה ב-2015. אסם צפויה להציג רווח של 385 מיליון שקל במחזור של 4.17 מיליארד שקל ב-2015, בהשוואה לרווח של 396 מיליון שקל במחזור של 4.26 מיליארד שקל ב-2014.

החברה צופה שהרוות התפעולי שלה יצמח ב-2019 ב-12% בהשוואה לרווח התפעולי ב-2015, ויסתכם ב-602 מיליון שקל. מחזור המכירות של החברה יגדל ב-11.4% בין 2015 ל-2019, ויסתכם ב-4.6 מיליארד שקל. הצמיחה בפעילות הבינלאומית תספק 45% מהגידול במחזור, בעקבות צמיחה של 34% במכירותיה של החטיבה הבינלאומית ל-855 מיליון שקל ב-2019 שהם 18.4% מהמחזור, לעומת 15.3% מהמחזור ב-2015.

איציק צאיג, מנכ"ל אסם, הדגיש שאסם תמשיך לשמור על זהותה הישראלית ואף תעמיק אותה. החברה מתכננת להשקיע 300 מיליון שקל ב-2016 בהרחבת כושר הייצור שלה כדי לענות על ביקושים בתחום המאפה הסלטים ותחליפי הבשר בחו"ל, וב-2018-2017 תשקיע סכום שנתי של 250-200 מיליון שקל בישראל. לדבריו, הצעת הרכש של נסטלה היא יום גאווה למשק הישראלי שמבטא את ההשקעה והאמון של קבוצת נסטלה בעתידה של אסם ובעתידו.

הצעת הרכש של נסטלה מסיימת את דרכה הציבורית של אחת מיצרניות הערך הגדולות בבורסה. מאז הנפקתה, הניבה אסם למשקיעיה תשואה של 1,085% מאפריל 1994, כלומר תשואה שנתית של 12%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"