גלגל ההצלה של מצלאוי: אליהו קנפלר ירכוש 45% מחברת הנדל"ן תמורת 54 מיליון שקל

קנפלר, איש עסקים חרדי מירושלים, הסכים להזרים למצלאוי כ-44 מיליון שקל תמורת הקצאת מניות, ולרכוש מבעל השליטה, סמיר מצלאוי, מניות החברה בכ-10 מיליון שקל ■ עם השלמת העסקה, קנפלר יחזיק בכ-45% ממניות מצלאווי, בדומה לחלקו של בעל השליטה הנוכחי

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

הלחצים התזרימיים הכבדים בהם נתונה מצלאוי , מאלצים את בעל השליטה - סמיר מצלאוי - להכניס שותף - ולחלוק את השליטה בחברת ייזום הנדל"ן. "גלגל ההצלה" של מצלאוי, שיאפשר לו להימנע מכניסה להסדר חוב עם בעלי האג"ח - הוא איש העסקים החרדי אליהו קנפלר, שהסכים להזרים למצלאוי כ-44 מיליון שקל תמורת הקצאת מניות, ולרכוש ממצלאוי מניות החברה בכ-10 מיליון שקל נוספים. עם השלמת העסקה, קנפלר יחזיק בכ-45% ממניות מצלאווי, בדומה לחלקו של בעל השליטה הנוכחי, כך שהשליטה תיעשה בצורה משותפת.

מצלאוי - שנסחרת לפי שווי שוק של כ-50 מיליון שקל בלבד - עוסקת בפרויקטים של פינוי בינוי, קבלנות ונדל"ן מניב. החברה נקלעה במהלך השנה האחרונה למצוקה תזרימית, לאחר שקצב התקדמות הפרויקטים הנדל"ניים ומסירת הדירות לא הלמו את לוח הסילוקין לחובותיה ומנעו מהבנקים לשחרר כספים מחשבונות הליווי. הקשיים התזרימיים אילצו את מצלאוי לממש נכסים, להעניק לחברה הלוואות גישור של כ-10 מיליון שקל, ולהגיע להסכמים עם הבנקים לשחרור מוקדם של הון.

סמיר מצלאווי, בעל השליטה בחברת הנדל"ן מצלאוויצילום: עודד קרני

במזכר ההבנות שנחתם, נקבע כי הקצאת המניות לקנפלר תיעשה במחיר של 6.2 שקלים למניה, המגלם למצלאוי שווי של 77.5 מיליון שקל. זהו שווי הגבוה בכ-38% ביחס לשווי בבורסה ערב העסקה; ובהשוואה להון עצמי של כ-102 מיליון שקל, נכון לסוף ספטמבר 2015. לאחר העסקה, שכפופה לאישור אסיפת בעלי המניות, מצלאוי וקנפלר יהיו זכאים למנות דירקטורים מטעמם בצורה שווה. קנפלר יקבל את הזכות למנות יו"ר לחברה (הוא או מישהו מטעמו), ומצלאוי יישאר בתפקיד המנכ"במשך 24 חודשים לפחות.

דירקטוריון מצלאוי נימק את תמיכתו בעסקה, בכך שהיא מאפשרת לחברה "לפעול מתוך שיקולים עסקיים וביצירת מקורות לתשלום התחייבויותיה. העסקה מעניקה לחברה את הזמן הנדרש לצורך הבשלת הפוטנציאל הגלום בנכסיה ומכירתם בעיתוי המתאים מבחינה מסחרית. זאת, חלף ביצוע מכירה ומימוש של נכסים מתוך רצון לשרת את צרכי המזומנים של החברה אשר עיתויים עשוי שלא לשקף בהכרח את ערך הנכסים והפוטנציאל הגלום בהם", נמסר.

עוד ציינו בדירקטוריון כי "הזרמת הכספים לחברה, עשויה להעלות את דירוגה ודירוג איגרות החוב שלה ולהפחית את תשלומי תוספות הריבית החלים מכוח תנאי אגרות החוב (וירידת הדירוג) ולהקל בנטל התשלומים כלפי מחזיקי אגרות החוב". בדירקטוריון הסבירו כי החברה נדרשת לתזרים מזומנים פנוי בטווח הקרוב, כך ש"העסקה תאפשר לחברה להתמודד עם האתגרים הניצבים בפניה בשנים הקרובות, ובכלל זה תשלומים למחזיקי איגרות החוב".

קנפלר הוא דמות לא מוכרת בשוק המקומי. ככל הידוע, מדובר במשקיע חרדי מירושלים, שערך בעבר מו"מ עם מצלאוי לרכישת קרקע ברחוב החילזון ברמת גן.

מצלואי חייבת לבעלי האג"ח בשלוש סדרות כ-190 מיליון שקל ועוד כ-150 מיליון שקל לבנקים. בחודשים האחרונים נסחרו האג"ח בתשואות "זבל", של עד כ-17% שגילמו את חשש המשקיעים כי החברה תתקשה לעמוד בפירעון חובותיה. האג"ח של מצלאוי אינן נושאות שעבוד או מובטחות בשעבודים חלשים. סדרה ג' אינה מובטחת בשעבודים; סדרה ד' מגובה בשעבודים "חלשים" על עודפים מפרויקט "הכלנית" בקרית אונו ומפרויקט "אשכנזי" ביהוד; ולטובת מחזיק האג"ח מסדרה ב' כרית ביטחון דלילה, השווה לתשלום ריבית חצי שנתית על האג"ח.

בתשעת החודשים הראשונים של 2015 הפסידה מצלואי כ-18 מיליון שקל, בהמשך להפסד של כ-20 מיליון שקל 2014. נכון לתחילת דצמבר 2015, היקף הנזילות של מצלאוי הסתכם בכ-5 מיליון שקל בלבד. עד לסוף 2015 נדרשה מצלאוי לתשלומי ריבית וקרן של כ-14 מיליון שקל לבעלי האג"ח. על מנת לגשר על הפער, מצלאוי הגיעה לסיכום עם בנק מזרחי על שחרור של כ-8 מיליון שקל, על חשבון העודפים מפרויקט בקריית אונו, ובנק לאומי אף הבטיח להעמיד סכום נוסף במידת הצורך. בצורה זו הצליחה מצלאוי לעמוד בתשלומים לבעלי האג"ח ב-2015.

אלא שב-2016 מצלאוי נדרשת לפרוע תשלומים נוספים של כ-51 מיליון שקל, כך שהיא היתה תלויה במימושים כדי לעמוד בהתחייבויותיה. על רקע זאת, חברת הדירוג מידרוג הפחיתה באחרונה את דירוג האשראי של מצלאוי ברמה אחת ל-Ba1 עם אופק "שלילי". זוהי רמת דירוג ספקולטיבית, מחוץ לדירוג ההשקעה (Investment Grade). התמורה בעסקה צפויה לפתור את בעיות הנזילות של מצלאוי, כך שהון שיוזרם, לצד השלמת הפרויקטים, צפויים לענות על צרכי הנזילות - ולהימנע מהסדר חוב. לאחר הדיווח על העסקה עם קנפלר, האג"ח של מצלאוי נסחרו בעליות, כך שהתשואה ירדה ל-9%-10%. מניית מצלאוי - שסובלת מסחירות נמוכה - עלתה בכ-4%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"