משה כחלון: "קופת הגמל החדשה היא אפיק השקעה הרבה יותר טוב ממה שהבנקים מציעים כיום"

מטרת המכשיר היא לעודד את הציבור להגדיל את החיסכון הפנסיוני שלו מרצונו החופשי, וזאת בלי החשש "לנעול" את הכסף עד לגיל פרישה ■ כרגע אין תקרת הפקדה למכשיר החדש, עם זאת בהמשך היא תוטל – כדי שהמכשיר לא ייהפך לחיסכון פטור ממס לעשירים

אסא ששון
אסא ששון
אסא ששון
אסא ששון

"קופת הגמל החדשה תהווה אפיק השקעה חדש ותחרותי. אפיק השקעה הרבה יותר טוב משל הבנקים שמציעים לנו היום - בעצם כלום. הם יהיו חייבים להציע לציבור מוצרים דומים בכדי להתחרות", את הדברים האלו אמר אתמול שר האוצר משה כחלון בהתייחסו למוצר החדש שהנפיק שלשום הפיקוח על הביטוח.

המוצר הוא קופת גמל שניתן למשוך ממנה את החיסכון בכל גיל. עם זאת, מי שיתמיד ויחסוך בקופת הגמל החדשה עד לגיל פרישה יהנה משתי הטבות מס: פטור ממס רווח הון וקצבת פנסיה פטורה ממס. בניגוד לקצבת הפנסיה כיום שהיא חייבת במס מעל לתקרה מסוימת.

שר האוצר משה כחלון בישיבת קבינט הדיור במשרד ראש הממשלה, היוםצילום: ליאור מזרחי

מטרת המכשיר היא לעודד את הציבור להגדיל את החיסכון הפנסיוני שלו מרצונו החופשי, וזאת בלי החשש "לנעול" את הכסף עד לגיל פרישה. המוצר החדש ינוהל כקופת גמל, עם תיק השקעות המושקע בשוק ההון. המוצר לא יקבל הטבות מס כלשהן בהפקדה, וגם לא יהנה מאיגרות חוב מבטיחות תשואה (אג"ח מיועדות).

ניתן יהיה לחסוך בקופת הגמל החדשה לכל תקופה שהחוסך יבחר, כאשר בעת המשיכה הוא ישלם רק מס רווח הון – כלומר, לא יהיה קנס כלשהו על משיכה בגיל מוקדם. לכן מדובר במוצר חיסכון גמיש מבחינת משך ההשקעה בו.

כרגע אין תקרת הפקדה למכשיר החדש, עם זאת בהמשך היא תוטל – כדי שהמכשיר לא ייהפך לחיסכון פטור ממס לעשירים. בכך מקווה הפיקוח על הביטוח לתמרץ את הציבור לחסוך לפנסיה, מבלי להתחייב מראש שהכסף שהוא חוסך אכן יישאר סגור עד לגיל פנסיה.

בשוק ההון דווקא ראו בעין יפה את המכשיר החדש שכן הוא פותח בפניהם אפשרויות שיווקיות חדשות.

יוליה מרוז מנכ"ל איגוד בתי ההשקעה אמרה: "כיום חברות הביטוח משווקות פוליסות חיסכון ושסכומי ההפקדה בהן הגיעו כבר להקיף של 20 מיליארד שקל. בהסתכלות דרך העיניים של בתי ההשקעות שמנהלים קופות גמל ושלא נהנים מזרימת כספים חדשים לקופות הגמל, בסופו של דבר זה נותן להם כלי שיתחרה בפוליסת החיסכון עם תוספת העידוד של השארת הכסף בגיל הפנסיה".

השוואת מחירי ביטוחים

גם יאיר לוינשטיין מנכ"ל חברת הגמל אלטשולר שחם: "עדיין לא קיבלנו שום דבר כתוב. בגדול זה מהלך טוב כי זה מחייה מחדש את שוק הגמל. זה מאפשר לקופות הגמל להתחרות בפוליסות חיסכון. קיבלנו מכשיר ארוך טווח יקבל חיסכון של מס. זה מכניס את בתי ההשקעות לתחום הגמל. זה עוד מוצר שניהול תיקים שיוכל להשתמש בו. באלטשולר שחם יש 250 אלף עמיתים ואנחנו יכולים לתת להם מכשיר חיסכון שיאפשר הפקדות שוטפות. זה נותן אופציה לחיסכון קצר טווח עם הטבה".

אולם דווקא בכיר בשוק הגמל העיר כי במוצר זה יש בעיה: "מה האלטרנטיבות לחיסכון כיום? קרן נאמנות -נזילות יומי, פוליסות חיסכון -נותנות מעבר בין מסלולי חיסכון שונים, אין הטבות מס אלא דחיית מס, בתחום הגמל הציבור הצביע ברגליים והפך את הגמל למוצר מת מבחינת החיסכון השוטף והוא רק לעת פרישה. זה מוצר שהוא פוליסת חיסכון משודרגת כי תוכל לעבור בין מסלולים בלי מס. מה שחשוב הוא תמהיל ההשקעות שהוא יהיה בנוי כחשיבה השקעתית לטווח קצר ולא לטווח ארוך. אם נראה כי הציבור משתמש בו והציבור לא פודה אותו במפולות כמו את הקרנות אז ניתן יהי להשתמש בהשקעה יותר בנכסים לא סחירים".

נקודה מעניינת נוספת היא הבג"ץ שתלוי כנגד האוצר בתחום קופות הגמל ובו דרישה כי גם להן יוענק אג"ח מיועדות בדומה לאג"ח המיועדות המוענקות לקרנות הפנסיה. מעניין אם גם מוצר זה יכנס לתביעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"