פישמן חייב לבנקים מיליארדים - והם משאירים אותו בתפקידי יו"ר

פישמן חייב ללאומי ולהפועלים 2 מיליארד שקל - כל אחד, אבל הבנקים משאירים אותו בתפקידי מפתח בחברות שבשליטתו שמניותיהן משועבדות להם ■ פישמן, שהודח מתפקיד יו"ר כלכלית, עדיין משמש יו"ר מבני תעשיה, דרבן וטן

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

החובות האישיים של אליעזר פישמן לבנק לאומי ולבנק הפועלים מסתכמים בכ-2 מיליארד שקל - כל אחד. עם זאת, בנקים אלה אינם מממשים ערבויות אישיות שבידם, לפחות על חלק מהחוב, ומשאירים את פישמן בתפקידי מפתח בכמה מהחברות הנמצאות בשליטתו ואשר מניותיהן משועבדות להם; תפקידים אלה מזכים את פישמן בתגמולים שנתיים של מיליוני שקלים כשחלקם גם משועבדים לבנקים. חובותיו האישיים של פישמן, כולל החוב לבנקים, מוערכים ב-4.5–5 מיליארד שקל.

לאומי הוציא לפני יותר מחודש את פישמן מתפקיד יו"ר דירקטוריון ענקית הנדל"ן כלכלית ירושלים. כמו כן הוציא לאומי את ילדיו של פישמן, ענת מניפז ואייל פישמן, ואת רונית אבן, מנהלת בכירה בקבוצת פישמן, מדירקטוריון כלכלית ירושלים. ואולם פישמן, שהוחלף בתפקיד יו"ר כלכלית ירושלים על ידי אהרן פוגל - בהסכמתו ובהסכמת לאומי - ממשיך לשמש יו"ר דירקטוריון בחברות־הבנות של כלכלית ירושלים, מבני תעשייה (כ-78.4%) ודרבן השקעות (100%). כמו כן, פישמן משמש דירקטור במירלנד המרכזת את פעילות הנדל"ן של כלכלית ירושלים ברוסיה. מניפז ואבן ממשיכות גם כן לשמש דירקטוריות במבני תעשייה ובדרבן.

מבחינה משפטית, פישמן עדיין בעל השליטה בכלכלית ירושלים עם אחזקה של 47.4% מהחברה - 28% משועבדים ללאומי והם הבטוחה העיקרית של הבנק כנגד חובו האישי.

אליעזר פישמן צילום: מוטי קמחי

תגמולים בסך 4.5
 מיליון שקל ב–2014

פישמן ממשיך גם לשמש יו"ר חברת הדלק והקמעונות טן (כ-82%) שמניות השליטה בה משועבדות לבנק הפועלים; הבנק מחזיק גם בשעבוד על מניות השליטה ברשת קמעונות הום סנטר הנמצאת בשליטת פישמן (90%). משפחת פישמן ממשיכה לקבל מטן דמי ניהול שנתיים של כ-2.4 מיליון שקל וכמה מיליוני שקלים נוספים בגין השימוש של טן בקרקעות השייכות למשפחת פישמן.

ב-2014 קיבל פישמן בעבור התפקידים יו"ר כלכלית ירושלים, יו"ר מבני תעשיה ויו"ר דרבן ובעבור תפקיד דירקטור במירלנד כ-4.56 מיליון שקל - כ-1.95 מיליון שקל, הכוללים דמי ניהול והחזר הוצאות, קיבל פישמן ישירות ממבני תעשייה לפי חוזה עם החברה עד סוף 2016, ואת היתרה קיבל מכלכלית ירושלים, מדרבן וממירלנד. אם פישמן ימשיך לשמש יו"ר מבני תעשייה הוא יקבל כ-2 מיליון שקל בשנה - סכום שעשוי אף לגדול, אם מבני תעשייה תציג תוצאות משופרות.

נוסף על פוגל והדירקטורים החיצוניים מאיר יעקובסון ועמנואל גבאי, מונו באחרונה מטעם לאומי ארבעה דירקטורים נוספים לכלכלית ירושלים - אברהם ביגר, מירי כץ, שמשון הראל ואריה גנץ. בהמשך עשוי להצטרף לדירקטוריון רם בלינקוב, לשעבר ראש אגף התקציבים באוצר ומנכ"ל HOT וערוצי זהב בתקופת שליטתו של פישמן בחברות אלה. על בלינקוב המליץ פישמן, והוא מקובל על לאומי.

מנכ"ל לאומי פרטנרס ירון בלוך והיו"ר פרופ' דני צידון מנסים לאתר בעל שליטה לכלכלית ירושלים שיסכים להזרים מאות מיליוני שקלים; לכלכלית חוב של כ-3 מיליארד שקל לבעלי אג"ח ולבנקים, וחסרים לה כ-400 מיליון שקל כדי לעמוד בהתחייבויותיה ב-2016. שווי הבטוחה של לאומי בכלכלית ירושלים נשחקה לכ-176 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?