גדעון תדמור עוזב את קבוצת דלק עם 200 מיליון שקל בכיס

תדמור היה שותף לתגליות הגז המרכזיות בישראל בעשורים האחרונים, בהן ים תטיס, תמר ולווייתן ■ תדמור צפוי להתמקד כעת בפעילותה של נאוויטס פטרוליום, חברה פרטית הפועלת בתחום חיפושי הגז והנפט בארה"ב

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

בסוף השבוע האחרון נפל דבר בקבוצת דלק: גדעון תדמור, מהמנהלים המרכזים והמשפיעים של הקבוצה, שבשליטת יצחק תשובה, הודיע ביום חמישי על כוונתו לעזוב ולפתוח בדרך עצמאית בתחום הגז והנפט. תדמור, שמכהן כיו"ר שותפות החיפושים דלק קידוחים וכמנכ"ל שותפות אבנר, יסיים את תפקידיו כבר בתחילת פברואר הקרוב - לאחר כמעט 20 שנה. מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו, ימונה למנכ"ל אבנר במקום תדמור, ומנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלד, ימונה ליו"ר דלק קידוחים.

תדמור הוא אחד מהיזמים הוותיקים של תחום האנרגיה בישראל. בין היתר, תדמור היה שותף לתגליות הגז המרכזיות בשני העשורים האחרונים בישראל, בהן "ים תטיס" (1999), ולאחר מכן - תגליות הענק תמר (2009) ולווייתן (2010). תדמור הוא גם זה שהיה אחראי לחיבור בין נובל אנרג'י לקבוצת דלק - שלימים יצרו את מונופול הגז.

גדעון תדמור

תדמור עוזב את קבוצת דלק כשהוא מצויד בסכום מוערך של כ-200 מיליון שקל, לפחות. סכום זה כולל בין היתר, שכר ובונוסים ששולמו לתדמור לאורך השנים ותקבולים נוספים שנבעו מעסקות גדולות שביצע תדמור עם ובתוך קבוצת דלק.

העסקה המרכזית שהניבה לתדמור את עיקר התקבולים, נעשתה בנובמבר 2011. תדמור מכר אז לקבוצת דלק חלק מאופציות למניות דלק אנרגיה שהיו ברשותו, תמורת כ-106 מיליון שקל (עסקת מזומן ומניות). רכישת האופציות נעשתה כחלק מניסונה של קבוצת דלק למחוק מהמסחר את דלק אנרגיה, מחברות האחזקה המרכזיות בקבוצה, המחזיקה בדלק קידוחים (62%) ואבנר (47%) ובשותף הכללי של שתי השותפויות (כלומר, בחברת הניהול הזכאית לתמלוגי העל ממאגרי הגז).

האופציות בדלק אנרגיה הוקצו לתדמור באוגוסט 2007. במועד ההקצאה, שווי האופציות הסתכם בכ-32 מיליון שקל בלבד. באותם ימים דלק אנרגיה נסחרה לפי שווי של 289 שקל בלבד, בהשוואה לשווי של כ-8.4 מיליארד שקל שבו היא נסחרת כיום. שנתיים ממועד הקצאת האופציות, התמונה בדלק אנרגיה השתנתה מהקצה אל הקצה: בינואר 2009 התגלה מאגר תמר, ששוויו נאמד ב-10-15 מיליארד דולר. בעקבות הגילוי, מניית דלק אנרגיה הרקיעה לשחקים. שנה לאחר מכן התגלה גם מאגר גז ענקי נוסף, לווייתן, ומניית דלק אנרגיה שוב זינקה. הגילויים העלו את שווי האופציות של תדמור לעשרות מיליוני שקלים.

המהלך הבא שהניב לתדמור תמורה משמעותית, היה מכירת מניותיו בחברת כהן פיתוח. בדומה לדלק אנרגיה, גם כהן פיתוח מחזיקה (50%) בשותף הכללי של אבנר וזכאית בין היתר להשתתפות בתמלוגי העל ממאגרי הגז. בדצמבר 2011 החליטו תדמור ומשפחתו למכור את אחזקותיהם (51%) בכהן פיתוח לקבוצת דלק. המכירה נעשתה בתמורה לכ-275 מיליון שקל, ולפי שווי חברה של 539 מיליון שקל לכהן פיתוח - כ-50% מעל מחירה בבורסה. המכירה הניבה לתדמור, שהחזיק בכ-6.3% מהמניות, כ-17 מיליון שקל נוספים. גם בני משפחות של תדמור, בהם אמו חנה תדמור (18.8%) דודו, דוד כהן (19.2%), ובת-דודו רונה ארליצקי (6.7%), השתתפו בעסקה והיו זכאים לעשרות מיליוני שקלים.

סילבן שלום, בכירי נובל, יו"ר דלק קידוחים גדעון תדמור ובעל קבוצת דלק יצחק תשובה, על אסדת קידוח צילום: משה בנימין

לצד העסקות עם קבוצת דלק, תדמור היה זכאי לאורך השנים לעלות שכר בסכום של עשרות מיליוני שקלים וכן לבונוסים קבועים ובונוסים "מיוחדים" בגין פעילותו בקבוצת דלק. כך למשל, בתוקף תפקידו כ"אחראי על תחום הגז והנפט" בקבוצת דלק, עלות שכרו ב-2014 הסתכמה בכ-2.9 מיליון שקל. ב-2013 עלות שכרו עמדה על 3 מיליון שקל, וב-2012 הסתכמה בכ-3.2 מיליון שקל. בנוסף, הוא היה זכאי לתגמול בעבור תפקידיו בדלק קידוחים ואבנר.

בסוף 2012 עודכנו תנאי העסקתו של תדמור בקבוצת דלק. בין היתר נקבע אז כי אם הזרמת הגז ממאגר תמר תחל לפני יוני 2013, יקבל תדמור בונוס של 400 אלף דולר (ההזרמה אכן החלה לפני יוני, ותדמור קיבל את הבונוס). סעיף נוסף קבע לתדמור בונוס של 0.6% מהתמורה העתידית, במקרה שדלק תמכור חלקה או את מלוא זכויותיה בלווייתן. לימים, עם החתימה על הסכם השותפות עם חברת האנרגיה האוסטלרית וודסייד, תדמור היה זכאי לבונוס של כ-20 מיליון שקל. אלא שבסופו של דבר וודסייד נסוגה מההסכם - והבונוס התאייד.

מדוע דווקא עכשיו?

החלטתו של תדמור לעזוב את דלק בעיתוי הנוכחי - כלומר, עם השלמת אישורו של "מתווה הגז" בממשלה ובכנסת - עשויה להיראות כחשודה, אך למעשה הליך ההיפרדות מתדמור החל כבר שנים אחורה. מקורבים לקבוצת דלק טענו שהסכמה על עזיבתו של תדמור התקבלה כבר לפני שנה, אך הוא נשאר בקבוצה כדי ללות ולסיים את אישור המתווה.

בנובמבר 2012 קיבל תדמור תפקיד חדש: "אחראי על תחום חיפושי הנפט והגז" מטעם קבוצת דלק. באותו מועד גם החליטה הקבוצה להקים, בשותפות עם תדמור ובחלקים שווים עמו, חברה פרטית חדשה בשם נאוויטס פטרוליום (Navitas Petroleum), שעליה נאסר לעסוק בהפקת גז או נפט ולהתחרות באבנר או בדלק קידוחים, אבל ניתנה לה הרשאה לעסוק בענייני יצוא, הולכה ושיווק של גז טבעי.

לפני כחודשיים וחצי, נרשם צעד נוסף בדרך להיפרדות. קבוצת דלק דיווחה על שורה של מהלכים, שיאפשרו להפריד את נאוויטס מקבוצת דלק, וזאת לקראת הנפקתה האפשרית של נאווטיס בבורסת תל אביב. במסגרת המהלכים, דלק העבירה את אחזקותיה (50% מההון המונפק או 60% בדילול מלא) לתדמור, ללא תמורה מיידית; וכן העניקה לנאוויטס את יתרת הלוואה לה התחייבה בעבר, כ-25.75 מיליון דולר בסך הכל.

נאוויטס - העסק החדש של תדמור - היא חברה פרטית המאוגדת בבריטניה. החברה מחזיקה ב-14 זיכיונות לחיפוש נפט וגז בלואיזיאנה, ארה"ב ולאורך חופי מדינות טקסס ולואיזיאנה במימי מפרץ מקסיקו. נכון לסוף הרבעון השלישי של 2015, יתרת ההשקעה ברישיונות הסתכמה בכ-11 מיליון דולר. בימים אלה נאוויטס נמצאת בשלבים שונים של בחינת השקעות נוספות, וכן נערכת לגיוס הון – בדרך של הנפקה בתל אביב או באמצעות הנפקה פרטית למשקיעים.

למרות הפרדת העסקים, קבוצת דלק עשויה להיות שותפה בעתיד עם תדמור בפרויקטים שונים - והיא עוד אמורה לקבל את החזר כספי ההלוואוה, שניתנו למעשה לעסק פרטי של תדמור. כך, בהסכם בין הצדדים ניתנה לקבוצת דלק אופציה להיות שותפה (30%) בפרויקט חיפושים של נאוויטס; ובנוסף, ההסכם קבע שלבים מוקדמים לפירעון ההלוואה, שמובטחת במניותיו של תדמור בנאווטיס ובערבות אישית של 5.9 מיליון דולר, וזאת עם הנפקתה העתידית בבורסה.

תדמור סירב להתייחס לשאלה האם הוא בוחן אפשרות לרכוש את מאגרי תנין וכריש מידי קבוצת דלק. קבוצת דלק התחייבה למכור את שני המאגרים בתוך חצי שנה, כחלק מ"מתווה הגז" עליו סוכם עם המדינה. מדובר בשני מאגרים קטנים, המכילים פחות משליש מהגז שהתגה במאגר תמר, כ-311 מיליארד מטר מעוקב (BCM) של גז.

יחסים מורכבים עם יצחק תשובה

החיבור בין תדמור לתשובה החל עוד לפני גילוי תמר. מבין כל המנהלים בדלק, לתדמור היה מעמד מיוחד בקבוצה, שנבע כנראה מ"זכות הראשונים" שלו בכל הנוגע לפעילות הגז בישראל. מקורות בקבוצה סיפרו בעבר כי תדמור הוא האוטוריטה המקצועית הבכירה של תשובה בנושא הגז. "תשובה חייב לו המון בכל הנוגע לגילוי מאגר תמר - גילוי שמבחינת תשובה היה גלגל הצלה של ממש", אמר בעבר ל-TheMarker מי שכיהן בתפיקד בכיר בדלק. בימים שלאחר גילוי תמר, דלק נדל"ן שבשליטת תשובה, עמדה על סף דלות פירעון - ומאוחר יותר הגיעה להסדר נושים.

אבל אין זה סוד שהיחסים בין תשובה לבין תדמור היו מורכבים לאורך השנים - ולעתים מתוחים. "היחסים ביניהם ידעו עליות ומורדות", צוטט בעבר הבכיר ב-TheMarker, "יש ביניהם איזה מתח. אי־אפשר להגדיר אותם ממש כחברים, יש ביניהם יחסים מקצועיים".

תדמור היה ממובילי המאבק ב"וועדת ששינסקי", שהמליצה על הגדלת חלקה של המדינה והציבור בתגליות הגז לשיעורים המקובלים בעולם המערבי, ומאוחר יותר פעל לאישורו בכנסת ובממשלה של "מתווה הגז", שהנציח את מונפול הגז במדינה. המאבק שבו היה שותף תדמור, במיוחד בכל הנוגע לחוק ששינסקי, היה יוצא דופן בעוצמתו ואגרסיבי. במאבק כלל הפעלת לחץ כבד על מקבלי ההחלטות בכנסת ובממשלה, וגויסו לטובתו עו"ד, יחצ"נים, ולוביסטים. המאבק נכשל לאחר ש"חוק ששינסקי" חוקק בכנסת ב-2011.

לצד הפעילות בתחום האנרגיה, בשנים האחרונות תדמור השתעשע בתחביב יוצא דופן - תחום הפקת הסרטים. הוא הקים בניו יורק חברת הפקות על שמו (Tadmor Entertainment), ובאחרונה היה שותף בהפקת הסרט "אופנהיימר", בבימויו של הבמאי יוסף סידר ובכיכובו של שחקן הקולנוע ריצ'רד גיר. "חברת המדיה שבבעלותי מאפשרת לי לממש את אהבת נעורי לקולנוע. כעת נוצרה לי ההזדמנות להגשים את החלום שלי", סיפר בעבר בראיון ל"גלובס".

תדמור סירב להתראיין בנוגע לעזיבתו את קבוצת דלק, אך מסר בהודעה לעיתונות: "הייתה לי הזכות לפעול יחד עם שותפיי בקבוצת דלק ונובל אנרג'י ולקחת חלק בהקמה של תעשיית גז טבעי 'כחול-לבן'. כעת אני מרגיש שהגיעה העת לפנות לדרך עצמאית ולאתגרים חדשים במסגרת חברתי, נאוויטס פטרוליום, ובתחומים נוספים". תשובה מסר: "תדמור הוא מעמודי התווך של משק האנרגיה הישראלי ויש לו חלק מרכזי חשוב בהפיכת חלום הגז הטבעי כחול-לבן למציאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?