אי.בי.אי גייס 200 מיליון שקל לקרן השקעות המתמחה באשראי צרכני בארה"ב

הקרן שהקים בית ההשקעות פועלת באמצעות "הלוואות עמית לעמית" הניתנות בזירות מסחר אינטרנטיות המפגישות בין לווים למלווים ■ מנהל הקרן, רו"ח אמיר גולן: "מה שיש בישראל מבורך, אבל כרגע, בגלל חוסר מידע, אין עדיין חלופה אמיתית למערכת הבנקאות"

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון
אסא ששון

בית ההשקעות אי.בי.אי מחפש אפיקי השקעה אלטרנטיביים לאפיקי ההשקעה המסורתיים של מניות ואג"ח. באחרונה גייס בית ההשקעות יותר מ–200 מיליון שקל לקרן השקעות CCF) Consumer Credit Fund) שהקים, המתמחה באשראי צרכני בארה"ב, באמצעות פלטפורמת P2P.

P2P הן הלוואות מסוג "הלוואות עמית לעמית", הניתנות באמצעות זירות מסחר אינטרנטיות המפגישות בין לווים למלווים, והקרן משקיעה בהלוואות לצרכנים אמריקאים באמצעות זירות אלה. הזירות המקוונות הן חלק ממגמת הכלכלה השיתופית המתפשטת, המאפשרת לדלג על "המתווך" - לרוב בנק או חברת אשראי.

אמיר גולןצילום: אילן בשור

מנהל הקרן באי.בי.אי, רו"ח אמיר גולן, אמר כי תחום ה-P2P הוא אחד השווקים הצומחים בעולם ומתאפיין בשיעור צמיחה של עד 10% בחודש. לדבריו, החברה הגדולה בעולם בתחום היא Lending Club האמריקאית בעלת מחזור הלוואות של יותר מ-13 מיליארד דולר בשנה ושווי שוק של כ-5 מיליארד דולר בבורסת ניו יורק.

גולן הוסיף כי בשל הגידול המשמעותי בפעילות, פלטפורמות המסחר נמצאות תחת פיקוח רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC), ויש עליהן רגולציה. לדבריו, הלווים הם אנשים פרטיים, והמלווים יכולים להיות משקיעים פרטיים או בנקים, בנקים להשקעות וקרנות גידור. גולן ציין כי השוק נשלט ברובו על ידי גופים מוסדיים.

"הקרן מהווה את אחת הזרועות של בית ההשקעות בתחום ההשקעות האלטרנטיביות", אמר גולן. "הערכנו שתחום האשראי הצרכני באמצעות P2P יתפתח במהירות, מאחר שהוא מגלם מצב של WIN WIN, שבו המלווה נהנה מריבית גבוהה מזו שהיה מקבל באפיקים המסורתיים, והלווה זוכה למימון בתנאים עדיפים".

הגיוס לקרן התבצע ברובו בחצי השנה האחרונה, לאחר שבוצעו בדיקות נאותות כלכליות ומשפטיות. הכסף גויס מתאגידים, קיבוצים וגופים נוספים, לצד לקוחות כשירים של בית ההשקעות, כאשר גם חשבון הנוסטרו של אי.בי.אי מושקע בקרן.

"אנחנו מחפשים תשואות עבור החוסכים והמשקיעים בסביבת הפעילות המאתגרת של שוקי ההון בעת הנוכחית. השקעה בקרן מאופיינת בפיזור רחב של לווים, מח"מ קצר ויחסי תשואה/סיכון מיטביים", הסביר גולן.

בישראל פועלות כמה פלטפורמות להלוואות בין עמיתים, ובהן "בלנדר" ו-eLoan, אבל הקרן של אי.בי.אי אינה משקיעה בהן. "מה שיש בישראל מבורך, אבל כרגע, בגלל חוסר מידע - שעיקרו ציון אשראי של הלווים (שניתן לאחר בדיקת היסטוריית התשלומים - א"ש) וחוסר גישה למידע בנקאי שלהם - עדיין אין אלטרנטיבה אמיתית למערכת הבנקאות", הוסיף גולן. "הבנקים שולטים באופן בלתי־מעורער באשראי לצרכנים בעצמם ובאמצעות חברות כרטיסי האשראי שנמצאות בבעלותם. רק להם יש המידע הרלוונטי ביותר על היסטוריית האשראי של הלווים".

בית ההשקעות שוקד בימים אלה על גיוס כספים נוסף לקרן. תחום האשראי הצרכני הוא אחד ממנועי הצמיחה העתידיים של בתי ההשקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים