כיל במגעים להארכת זיכיון הכרייה באנגליה עד ל-2060

לדברי כיל, הארכת הזיכיון עשויה להבטיח את כריית הדשן פוליסולפט ולמנוע פיטורים נרחבים באתר ■ כיל אמורה לפטר 340 עובדים באתר Boulby עד סוף אפריל 2016 בשל ירידה בעתודות האשלג במכרה

יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת כיל (כימיקלים לישראל) מנהלת שיחות להארכת תוקף הזיכיון שלה לכריית אשלג והדשן הרב־מינרלי פוליסולפט במכרה Boulby באנגליה. על פי דיווחים בעיתונות האנגלית, כיל מבקשת להאריך עד 2060 את תוקף הזיכיון הנוכחי שלה.

זיכיון הכרייה של Cleveland Potash, שהיא חברה בת בבעלותה המלאה של כיל, מבוסס על 114 חכירות כרייה ורישיונות להפקת מינרלים שונים שקיבלה מבעלי קרקע פרטיים, וכן על זכויות חכירה מתחת לים הצפוני שקיבלה מהכתר הבריטי. כל הסכמי החכירה הישנים בתוקף עד למחצית שנות ה-20 של המאה הנוכחית למעט הסכמי החכירה עם הכתר הבריטי, שהוארכו באחרונה עד 2034. חידוש שטח החכירה היבשתית, שמכסה 18% מאזור העתודות, נדרש כבר בסוף 2015.

מכרה אשלג בבריטניה - בולביצילום: Getty Images

הארכת הזיכיון נועדה להבטיח את עתידו של המפעל החדש לייצור פוליהיילייט, ש–Cleveland Potash מקימה באתר Boulby בהשקעה של 38 מיליון ליש"ט (56 מיליון דולר), וימנע פיטורים נרחבים באתר. זאת לאחר שהחברה דיווחה ברבעון השלישי של 2015 על ירידה באומדן עתודות עופרת האשלג במכרה Boulby מ-16.9 מיליון טונה בסוף 2014 ל-7.5 מיליון טונה נכון לסוף ספטמבר 2015.

כיל ציינה שהדילול בעתודות נובע מפעילות ממושכת, שינויים בפרשנות הגיאולוגית, ואי־הצלחתן של פעילויות חיפוש ממושכות לאיתור עתודות חדשות של עופרת אשלג. כיל העריכה כי בהינתן כך שתכולת האשלגן בעפרות האשלג באתר היא 34%, ושכושר הייצור השנתי של האתר הוא 600 אלף טונה אשלג בשנה, יסתיימו פעילויות ייצור האשלג באנגליה ב-2018. על פי הדיווחים באנגליה, כיל אמורה לפטר 200 עובדים, ולסיים את עבודתם של עוד 140 עובדי קבלן במכרה עד אפריל 2016. זאת כש-350 עובדים נוספים יאבדו את מקום עבודתם ב-2018 עם סיום הפעילות של כריית האשלג באתר.

כיל ציינה, עם זאת, כי במכרה קיימות עתודות משמעותיות לצורך המשך ייצור הדשן הרב־מינרלי פוליסולפט, המשמש בצורתו הטבעית כדשן לחקלאות, לחקלאות אורגנית וכחומר גלם לייצור דשנים מיוחדים. כיל החלה למכור את הפוליסולפט באירופה בהיקף מסחרי ב-2012, ובעקבות גידול חד בביקוש למוצר החלה בהרחבת כושר הייצור באתר בהשקעה של 38 מיליון ליש"ט. זאת במטרה להגדיל עד 2020 את התפוקה של הדשן הרב־מינרלי למיליון טונה בשנה.

כיל מכרה, על פי הערכות, 180 אלף טונה של פוליהיילייט ב-2015, וצפויה להגדיל את התפוקה ל-300-250 אלף טונה ב-2016. בשל העובדה שאין צורך בהשקעות נוספות בכריית הפוליסולפט, וגם לא בעיבוד נוסף אחרי כרייתו, מגיעה התמורה במזומן משיווקו ל-120 דולר לטונה, בעוד פעילות האשלג רווחית בצורה גבולית לאחר שנים ממושכות של הפסדים.

במקביל למגעים על הארכת הזיכיון באנגליה, מנהלת כיל פעילות להאריך את הזיכיונות גם במרכזי רווח משמעותיים יותר. כיל חתמה במחצית נובמבר 2015 על הסכם עם ממשלת קטלוניה, שמסדיר את המשך הפעילות של כריית האשלג באתר Bages, כולל סילוק הר המלח שהצטבר באתר Sallent כפסולת מפעילות כריית האשלג. במקביל, מתנהל הליך להארכת זיכיונות לכריית אשלג באזור הכרייה הנוכחי לתקופות של 30 שנה נוספות. צוות של משרד האוצר אמור להגיש עד תום הרבעון הראשון של 2016 את המלצותיו בנוגע לפעולות הנדרשות לקראת תום הזיכיון שקיבלה החברה הבת מפעלי ים המלח להפיק אשלג באתר סדום, ושיפקע במארס 2030. הצוות יגבש המלצות בנוגע לאופן הקצאת הזיכיון העתידי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?