הפונזי של יוטרייד? "48 מיליון שקל על הנייר - בפועל היו בחשבון רק 300 אלף שקל"

למשקיעים הציגה החברה מצג שווא, כך לפי רשות ניירות ערך ■ 40 משקיעים דרשו לקבל את כספם חזרה ונמצאים בהסדר פריסת תשלומים; שאר 290 המשקיעים לא יודעים כי אין כסף

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

כשנה לאחר שהוגשה תביעה ייצוגית על סך 50 מיליון שקל נגד חברת יוטרייד פרימיום והמנכ"ל ומייסד החברה אביב טלמור, רשות ניירות ערך ביקשה מבית המשפט לסגור את פעילותה.

בעקבות הבקשה, אותה הגיש לבית המשפט יו"ר הרשות, שמואל האזור, נעתר השופט חאלד כבוב לתת צו סגירה לפעילות יוטרייד במעמד צד אחד. מהבקשה עולה כי נכון להיום, 350 משקיעים איבדו את כל כספם. חקירה של הרשות מצאה כי במקום 48 מיליון שקל שהיו אמורים להיות בחשבון, לפחות לדברי החברה למשקיעים, אולם לחברה יש רק 300 אלף שקל.

אביב טל-מור, מנכ"ל חברת יוטרייד

השופט כבוב הוציא צו האוסר על חברת יוטרייד פרימיום לבצע כל פעולה של גיוס כספי לקוחות לצורך השקעה או ניהול כספים. הצו ניתן לאחר בקשה אותה הגישה רשות ניירות ערך ובה נטען כי החברה מנהלת תיקי השקעות ללא רישיון, חרף פנייה רשמית שקיבלה מהרשות לחדול מפעילות זאת.

כחלק מהצו, נאסר על החברה לגייס כספים גם באמצעות תוכנת המחשב שלה או באמצעים אחרים, כמו גם לקבל מכל אדם או גוף כסף או תמורה שוות ערך לביצוע פעולות השקעה. לבקשת רשות ניירות ערך, הורה כבוב על מינוי של בעל תפקיד זמני שיתפוס את כלל כספי הלקוחות המוחזקים בחשבון הבנק של החברה, וינהלם עד שיוכרע גורל החברה.

עוד עולה מהבקשה של הרשות כי למרות שצוות יוטרייד ידע על מצבה הפיננסי הרעוע, פעילות גיוס הכספים נמשכה במרץ. הרשות ציטטה את אזהרתו של סמנכ"ל הכספים לבעל השליטה: "החברה לא יכולה לעמוד בהסדרי פריסת התשלומים עליהם התחייבה ל-40 משקיעים". סמנכ"ל הכספים הבהיר לטלמור כי גיוסם של משקיעים חדשים בעצם משמש לסילוק חובות למשקיעים קודמים שביקשו לקבל את כספם חזרה.

"כל עוד לא יוכח אחרת, חלק ניכר מכספם של המשקיעים הרבים שהפקידו את מיטב כספם ירד לטימיון וקיים ספק אם יוחזר להם אי פעם", כתבה הרשות לבית המשפט. ככל הנראה, משקיעים אלה עדיין אינם מודעים למצבם הקשה שכן מוצג להם כי חשבונם עדיין מצוי ביתרה חיובית, בעוד שלמעשה על פי ממצאי הביקורת, ליוטרייד אין יכולת להשיבם.

השופט חאלד כבוב

מהביקורת אותה ערכה הרשות עלה כי בחודש האחרון גייסה יוטרייד 7 משקיעים חדשים. הלקוח האחרון הפקיד בחברה 20 אלף דולר, וממאי השנה מדובר ב-44 לקוחות חדשים. לשאלה מדוע הצוות ממשיך לגייס לקוחות לאור בעיית הנזילות של החברה לא היתה לצוות תשובות.

כך פעלה יוטרייד לפי דברי הרשות לבית המשפט: לקוח של יוטרייד הפקיד 40 אלף דולר בחשבון החברה. לאחר מכן נפתח לו חשבון במערכת האוטומטית מטה טריידר והותקן עבורו אלגוריתם שנבחר. הלקוח קיבל מספר חשבון ושם סיסמה כדי לעקוב אחרי החשבון. האלגוריתם ביצע את הפעולות בחשבון באופן אוטומטי והלקוח היה פסיבי לחלוטין בתהליך קבלת ההחלטות בחשבונו. ההנחיות של הלקוח הסתכמו בקביעה ראשונית של רמת הסיכון שמשקפת את האופן שינוהל החשבון ושיעור הסיכון.

הרשות הבהירה כי במאי השנה הגישה חברה בשם טרייד מארקר בקשה לקבלת רישיון לניהול זירת סוחר מהרשות. טלמור הוא בעל השליטה בחברה ומשמש כיו"ר דירקטוריון ומנכ"ל בשתי החברות שחולקות משרדים עם חציצה של דלת עץ ביניהם. לטענת הרשות, גם לגבי טרייד מארקר עולה חשד כי היא עוסקת בניהול כספי אחרים באמצעות תוכנת אלגו.

הבקשה לאישור תביעה ייצוגית שנפתחה בינואר נסובה סביב אותה טענה - כי חברת יוטרייד מנהלת תיקי השקעות ללא רישיון הנדרש בחוק. הראשונה לאתר את הבעיה היתה חברת עמותת יושרה לקידום היושר בשוק ההון, המיוצגת על ידי עו"ד דן צוק, שטענה בבקשתה כי החברה נותנת ללקוחות מצג שלפיו אין היא נדרשת לרישיון לניהול תיקי השקעות - ובכך היא פוטרת את עצמה מעמידה בדרישות החוק ומסעיפים שנועדו להגן על קהל הלקוחות.

עוד הסבירה העמותה בכתב התביעה כי יוטרייד מבטיחה ללקוחותיה תשואה בניגוד לקבוע בחוק, תוך שהיא מציעה ללקוחות אפשרות בחירה בין מספר מסלולים המבטיחים תשואה בשיעור נקוב אל מול סיכון בשיעור נקוב וידוע מראש.

בתביעה נאמר כי יוטרייד מנהלת את תיקי ההשקעות באמצעות מסחר אוטומטי-רובוטי במטבע חוץ והפרשי מט"ח, כאשר הסכמי ההתקשרות מול הלקוחות מגדירים את ההתקשרות כנעשית בין מורשה המפעיל פלטפורמה אלקטרונית לביצוע עסקות מט"ח לבין לקוח. הלקוח הסביר לבית המשפט כי "הרישיון לתוכנת מסחר בהתכסות מלאה הינה כותרת שגויה ומטעה ומהווה הסכם השקעה לכל דבר".

בשנת 2014 הוגשה נגד מנכ"ל יוטרייד תלונה במשטרה על ידי לקוח שטען כי הפסיד כספים בשווי מאות אלפי שקלים עקב מצג שווא של טלמור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות