ההצלחה של בכר: שוק בנקאי חדש, שוק אשראי חדש, שוק פנסיה חדש ושוק הון חדש

הרושם שנוצר לגבי ועדת בכר עושה עמה עוול היסטורי: זו היתה אחת הוועדות המצליחות בתולדות המשק ■ ההחמצה העיקרית שלה היתה בריכוזיות שנוצרה בחברות הביטוח ■ כדי לטפל בה, ראוי להקים ועדת בכר ב'

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

קשה לחשוב על דוגמאות בולטות יותר של עוול בזיכרון ההיסטורי מאשר זו של ועדת בכר. איכשהו הצליח קמפיין אגרסיבי של הבנקים, מגובה בתמיכה תמוהה של קומץ עיתונאים, ליצור את הרושם הציבורי שלפיו ועדת בכר נכשלה מאחר שיצרה ריכוזיות של חברות הביטוח בשוק ההון, ובגלל השנים הראשונות לאחר פרסומו של דו"ח הוועדה, שבהן היתה קפיצה בדמי הניהול של קופות הגמל.

אין שטות גדולה מזאת. ועדת בכר הולידה את אחת הרפורמות הפיננסיות החשובות בתולדות המשק הישראלי, וגם אחת המוצלחות שבהן. הצלחת הוועדה עלתה בהרבה על המשוער, והיא יצרה שוק בנקאי חדש, שוק אשראי חדש, שוק פנסיה חדש ושוק הון חדש.

חדר המסחר בבית ההשקעות מיטב דשצילום: ניר קידר

למעשה, הוועדה הצליחה כל כך ביצירת מציאות פיננסית חדשה, עד שהציבור שכח את המבנה הפיננסי הבעייתי ששרר כאן קודם לכן, ושאותו נועדה הוועדה לתקן — שליטת הבנקים בקופות הגמל וקרנות הנאמנות, תוך יצירת ניגוד עניינים נורא שבו כל בנק דוחף את לקוחותיו לקופות ולקרנות שלו בלבד, הרס ההוגנות של הייעוץ הפיננסי בבנקים ושליטה מלאה שלהם בשוק האשראי העסקי, שמנעה כל תחרות בתחום.

כל הבעיות האלה, ללא יוצאת מן הכלל, נעלמו מן העולם בעקבות יישום המלצותיה של ועדת בכר. הבנקים מכרו את קופות הגמל וקרנות הנאמנות, וניגוד העניינים המשווע, שבו היועצים של הבנקים איכשהו המליצו ללקוחות לקנות תמיד רק קרנות נאמנות של אותו בנק, פסק כליל. התקווה של ועדת בכר כי בעקבות ההפרדה בבעלות, שתבטל את ניגוד העניינים וכך יתחילו הבנקים להעניק ייעוץ פנסיוני, אמנם נכזבה, אבל מנגד נרשמה הצלחה אדירה בייעוץ הפיננסי של הבנקים. מיום שחדלו הבנקים לייעץ לגבי קרנות נאמנות שבבעלותם בלבד, התרומם הייעוץ הפיננסי שלהם לרמה האתית הדרושה, וכיום הוא פורח ומכתיב מהלכים בהשקעות הפיננסיות של הציבור. זה חשוב ומשמח, אף ששוק הפנסיה עדיין משווע לייעוץ פנסיוני 
הוגן ונגיש.

הבנקים הופרדו 
משוק ההון

חשובה עוד יותר היתה יציאת הבנקים מהשליטה בקופות הגמל, שהיו אז הגוף המוסדי הגדול והפעיל ביותר — מהלך ששיחרר את שוק האשראי העסקי מקיבעונו. משוק מונופוליסטי בשליטת הבנקים הוא נהפך לכזה שנהנה מתחרות עזה, ושסכומי האשראי העוברים בו קפצו פלאים.

ההצלחה של הכנסת התחרות לשוק האשראי העסקי היתה גדולה כל כך, עד שהיו אפילו מי שהתלוננו עליה בעקבות ההפסדים שנרשמו בשוק האג"ח הקונצרניות במשבר העולמי של 2008. זו עוד תפישה מוטעית — בשוק אשראי תמיד יהיו הפסדים, אבל בסך הכל שיעור ההפסדים בשוק הצעיר הזה, שנולד רק ב–2005 ובתוך שלוש שנים נקלע למשבר פיננסי עולמי, היה קטן יחסית, ואילו המשק הרוויח ממנו את הגידול באשראי העסקי ואת ירידת המרווחים, תוך תרומה אדירה לצמיחה.

בדיעבד, אף שזה לא היה התכנון המקורי, אפשר להצביע על הישג קריטי נוסף של ועדת בכר: הפרדת הבנקים משוק ההון הישראלי. מאחר שכבר אינם מנהלים השקעות של הציבור בקופות הגמל ובקרנות הנאמנות, הסיכון שאליו הם חשופים הצטמצם מאוד.

המשבר של 2008, שהיה משבר בנקאות כלל עולמי, לא פגע בבנקים הישראליים — בין השאר מסיבה זו. אפשר לנסות ולדמיין מה עלול היה לקרות ליציבות הבנקים אילו היו ממשיכים להחזיק בקופות הגמל וקרנות הנאמנות בזמן המשבר, ואילו הציבור היה בא אליהם בטענות על הפסדיו (מסיבה כפולה — בגלל ההפסדים ובגלל הייעוץ המוטה שלהם). האירוע המסוכן הזה 
נחסך מהבנקים.

יתר על כן, בכירים בבנקים מודים כיום על ההפרדה הזאת, והם רק הולכים ומעמיקים אותה — המלצות ועדת האיגוח, שפורסמו באחרונה, הן צעד נוסף בניסיון של הבנקים להקטין את הסיכון שלהם באמצעות העברתו לשוק ההון. זהו מהלך נכון של ניהול סיכונים בנקאי.

שוק הביטוח הפנסיוני נשאר ריכוזי מדי

לנוכח ההישגים האדירים האלה, ששינו את פני המציאות הפיננסית בישראל, אי־אפשר שלא להתייחס גם להחמצות של הוועדה. אחת מהן, כאמור, היא התקווה שנכזבה לצמיחתו של ייעוץ פנסיוני בנקאי — זה לא קרה, וגם כיום לא רואים את זה קורה. המשקיע הישראלי הנבוך נותר בלי ייעוץ פנסיוני נגיש, וחבל שכך.

החמצה נוספת, זו שעוררה את מרבית הביקורת הציבורית, היתה זניחה וזמנית. הכוונה היא לקפיצה בדמי הניהול מיד לאחר רכישת קופות הגמל בידי חברות הביטוח. הקפיצה היתה חלקית, משום שהציבור כשל לראות את המחיר העקיף שהבנקים גבו ממנו בשל ניגודי העניינים שנבעו מהחזקתם בקופות הגמל, ובכל מקרה היא היתה זמנית. בשנים האחרונות מתחוללת תחרות עזה על דמי הניהול בענף.

ההחמצה העיקרית של ועדת בכר, לפיכך, היתה ונשארה בריכוזיות העצומה של חברות הביטוח בענף הפנסיה. המלצות ועדת בכר, שבעקבות יישומן קנו חברות הביטוח את השליטה בקופות הגמל, פורסמו שנתיים לאחר הלאמתן של קרנות הפנסיה הוותיקות, שבעקבותיה רכשו חברות הביטוח גם את קרנות הפנסיה החדשות. כך יצא שבתוך שנתיים נהפכו חברות הביטוח משחקן אחד מני שלושה בשוק הפנסיה (לצד הבנקים בקופות הגמל וההסתדרות בקרנות הפנסיה) — לשחקן היחיד, המחזיק את כל מכשירי החיסכון הפנסיוני. זמן קצר לאחר מכן נחקק גם חוק פנסיה חובה, וחברות הביטוח נהפכו משחקן פיננסי משני לבנקים, לשחקן הפיננסי החשוב והמוביל בישראל.

בתוך כעשור אמורות חמש חברות הביטוח לשלוט בנכסים פיננסיים של הציבור בסכום של 2 טריליון שקל — 50% יותר מהבנקים. זהו צבר הון יוצא דופן בריכוזיות שלו. העובדה שחמישה אנשים בחמש חברות ביטוח יקבלו החלטות לגבי השקעה של 2 טריליון שקל 
היא מצמררת.

המסקנה הנובעת מכך לא צריכה להיות שוועדת בכר נכשלה — היא הרי הפחיתה באופן דרמטי את הריכוזיות הבנקאית — אלא שיש להקים ועדה חדשה, ועדת בכר ב', שתטפל הפעם בריכוזיות שנוצרה אצל חברות הביטוח. ועדת בכר קידמה אותנו צעד אדיר קדימה בהפחתת הריכוזיות של הבנקים, ועכשיו צריך להשלים את המהלכים שלה עם פירוק הריכוזיות של חברות הביטוח. זו הדרך הנכונה להתקדם — לבצע רפורמה, לבחון את השלכותיה, ולתקן בהמשך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?