פרשנות |

למה הסינים רוצים להשתלט על מאות מיליארדים מהחסכונות שלכם - והאם צריך לאפשר להם

כאשר משלמים בעבור חברה כמעט פי שניים משוויה בבורסה, הדבר מעלה לא מעט תהיות לגבי ההיגיון הכלכלי העומד מאחורי העסקה

אסא ששון
אסא ששון
אסא ששון
אסא ששון

בשנים האחרונות יותר ויותר חברות סיניות יוצאות לעולם הגדול ורוכשות מכל הבא ליד - מכרות נחושת באוסטרליה, חברות אופנה וחברות למכשור רפואי באירופה וחברות ביטוח בפורטוגל ובארה"ב. גם ישראל לא נעדרה ממפת הרכישות הסיניות. הסינים רכשו את חברת המכשור הרפואי עלמה לייזר בכמיליארד שקל ואת תנובה בכ-4.5 מיליארד שקל.

עתה בכוונת הסינים להשתלט על כ–40% משוק הביטוח הישראלי. שלוש קבוצות סיניות מעוניינות לרכוש את כלל ביטוח, הנמצאת בשליטת אי.די.בי, וחברת פוסון הסינית מעוניינת לרכוש את הפניקס, הנמצאת בשליטת יצחק תשובה.

ההיעלמות של יו"ר פוסון, גואו גואנגצ’אנג, ביום חמישי שעבר וגילויו למחרת בחדרי החקירות של משטרת סין בשנגחאי חושפת טפח מאופן ההתנהלות של המשטר הסיני כלפי אנשי עסקים פרטיים, וכמובן, מעלה סימני שאלה רבים בנוגע לעסקה עם הפניקס. פוסון מוכנה לשלם בעבור השליטה בחברת הביטוח הפניקס 1.85 מיליארד שקל; המחיר מגלם שווי של 3.54 מיליארד שקל לחברת הפניקס הגבוה בכ-62% משווי השוק שלה — 2.18 מיליארד שקל.

בדו"חות הרבעון השלישי של 2015 התברר כי הפניקס נדרשת לחזק את ההון העצמי בכחצי מיליארד שקל כדי לעמוד בהוראות סולוונסי 2 של האיחוד האירופי. ההוראות כוללות בחינה מקיפה של הסיכונים שלהם חשופות חברות הביטוח, קביעת סטנדרטים לניהולם ומדידתם והקצאת הון לסיכונים הגלומים בפעילותן; החלת ההוראות בישראל בסוף 2016 תשנה את פני ענף הביטוח.

גואו גואנגצ'אנג, מנכ"ל ויו"ר פוסוןצילום: בלומברג

ואולם הוראות סולוונסי 2 אינן מפריעות לשלוש קבוצות סיניות — מקרולינק, Shanghai Gongbao וחברת הביטוח טיינאן בשיתוף JT Capital — להציע בעבור 55% מכלל ביטוח 2.48–2.75 מיליארד שקל; מחירים אלה מגלמים לכלל ביטוח שווי של 4.5–5 מיליארד שקל, בשעה שכלל ביטוח נסחרת לפי שווי של 2.9 מיליארד שקל. כלומר, ההצעות הגבוהות ב55%-–72% ממחיר השוק של החברה.

אמנם מקובל לשלם פרמיה על מחיר השוק בעבור קבלת שליטה בחברה, אבל תשלום של כמעט פי־שניים משווייה של חברה בבורסה מעלה לא מעט תהיות לגבי ההיגיון הכלכלי העומד מאחורי העסקה, ולגבי האפשרות שאולי החברות הסיניות רואות תועלות נוספות מעבר לפעילותה הכלכלית של החברה הנרכשת.

עוזי דנינו, מנכ"ל בית ההשקעות אקסלנס, חברה־הבת בבעלות מלאה של הפניקס, שנשמע נלהב מהרוכשים הסינים, אמר לפני כשבועיים בראיון ל"כלכליסט": "המשקיע הסיני הוא שותף ממדינה שנמצאת בדרכה להיות משמעותית מאוד בשוק העולמי, למרות הטלטלה שעברה באחרונה.

"החלפת הבעלות גורמת לי שביעות רצון בשני היבטים — השחרור מחוק הריכוזיות שיאפשר לי לרכוש נכסים חדשים, ופתיחת דלתות לעולם עסקים חדש. מדינת ישראל נמצאת בתהליך של העברת בעלויות, אבל אין מי שיקנה, ולכן זה יהיה יתרון שאקסלנס יהיה הגוף המקשר. גופים זרים שירצו לרכוש עסקים בישראל, יעשו זאת דרך הברוקראז' שלי, כי יהיה לי חיבור סיני".

דנינו מדבר "מתוך הפוזיציה" — הוא בעל אינטרס, שכן אם בעלי הבית החדשים אכן יהיו סינים, אז למה להסתבך.

דנינו גם בחר הפעם להתעלם באלגנטיות מהאתגרים הניצבים בפני חברות הביטוח בעקבות הוראות סולוונסי 2. ההוראות משנות את המבנה העסקי של חברות הביטוח — מעתה יהיה עליהן לבחון עד כמה פעילות מסוימת שבחרו, כגון ביטוחים סיעודיים, מסוכנת, וכמה הון יידרשו לרתק בגינה. אחת ההשלכות בעקבות דרישות ההון החדשות נוגעת לחוסר היכולת לחלק דיווידנדים בשנים הקרובות בחברות שאינן עומדות בקריטריונים של הוראות סולוונסי 2 לגבי ההון העצמי.

הוראות סולוונסי 2 גם מטילות צל כבד על הפעילויות של חברות הביטוח, כגון ביטוחי מנהלים עם מקדם קצבה מובטח. חברות הביטוח מתחייבות בביטוחים אלה לשלם גמלה קבועה עד יום מותו של המבוטח. ואולם בעקבות התארכות תוחלת החיים, חברות הביטוח יידרשו לשלם למבוטחים את הגמלה במשך זמן רב יותר מהמתוכנן. כלומר — חברות שיש להן פעילות ענפה בביטוחי חיים, נדרשות לרתק יותר הון.

אם כן, מדוע בכל זאת הסינים מוכנים להיכנס לתחום שבו הרגולציה הופכת להיות כבדה ולשלם מחיר הגבוה משווי השוק של החברות. עורכת דין בכירה, המתמחה במיזוגים ורכישות בשוק הסיני, הסבירה כי השוק הישראלי קטן, ודי בעסקה אחת גדולה במונחים של השוק המקומי — אבל קטנה במונחים גלובליים — כדי להפוך את החברה הרוכשת לשחקן מוביל בשוק המקומי. יתרה מזו, לדבריה, מערכת הקשרים העסקיים של ישראל וארה"ב מאפשרת לסינים ליצור גשר לארה"ב.

ואולם לא רק הגשר לארה"ב עומד במרכז מערכת השיקולים של הסינים בנוגע לחלוקת מתנות יקרות ערך, אלא גם 850 מיליארד השקלים של החוסכים הישראלים, שיושבים בקופות הגמל, בקרנות הפנסיה ובביטוחי המנהלים. כאשר חברות הביטוח הנ"ל יהיו בבעלות הסינים, היכולת של מנהלי ההשקעות הישראלים באותן חברות למנוע אפשרויות השקעה מפתות בסין, תהיה קשה. ואם לא די בכך, לפני כחודש פירסמה פוסון מכרז בסין למנהל השקעות לחברת הפניקס.

נראה כי הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון, דורית סלינגר, היה מזל. פרשת פוסון התפוצצה רגע לפני הכרעתה הסופית לגבי

מתן אישור שליטה לפוסון בחברת הפניקס. עתה רק נותר לקוות שמשרד האוצר יידע אילו דרישות להטיל על החברות הסיניות בבואן לרכוש את הפנסיות של אזרחי ישראל. כולם זוכרים מה קרה עם היוונים שנשאו מתנה למלך טרויה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן