"אם לבייב לא יביא 
עוד כסף - ניקח לו 
את אפריקה ישראל"

מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל פועלים לזימון אסיפת נושים כדי לבחון כניסה להסדר נושים חדש ■ המסר להנהלה: "לא נקבל עוד עסקות כמו העמדת הלוואה לאפריקה תעשיות, או מחיקתה של דניה סיבוס מהבורסה. אלה כספים ששייכים לבעלי החוב"

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

"הדברים באמת פשוטים — או שלבייב מביא עוד כסף, או שלוקחים לו את החברה" — כך אמר בכיר באחד הגופים המוסדיים המחזיק באג"ח של אפריקה ישראל. הבכיר אמר את הדברים על רקע החלטת מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל להשקעות לזמן אסיפה כדי לקבל עדכונים והבהרות לגבי מצבה הפיננסי.

אפריקה ישראל חייבת למחזיקי סדרות האג"ח כ"ו, כ"ז ו–כ"ח כ-3.6 מיליארד שקל; כמיליארד שקל מסכום זה אפריקה ישראל אמורה לפרוע עד ספטמבר 2017. באפריקה ישראל, הנמצאת בשליטת לב לבייב ותחת ניהולו של אברהם נובוגרוצקי, בוחנים חלופות להתמודדות עם פירעון החוב הכבד, בין השאר, באמצעות הצעת רכש חליפין לא מחייבת למחזיקי האג"ח להמרה (לחלק מהחוב) למניות של החברות־הבנות — אפריקה נכסים, אפי פיתוח ואפריקה מגורים.

לב לבייבצילום: עופר וקנין

הבעיה של אפריקה: המשבר ברוסיה

אפריקה ישראל נמצאת בחוסר ודאות לגבי יכולתה לעמוד בהתחייבויותיה מעבר למאי 2016 עקב המשבר הכלכלי שפקד את רוסיה — השוק העיקרי שבו אפריקה פעילה באמצעות אפע פיתוח (כ-65%). בעקבות זאת, הפרויקטים ברוסיה מתעכבים, וכך גם יכולתה של אפי פיתוח לייצר תזרים משמעותי, שהיה אמור להיות מתורגם לחלוקת דיווידנדים לחברה־האם, אפריקה השקעות.

"לאפריקה יש אמנם כסף לשלם במאי 2016, אבל אם עד אז המצב ברוסיה לא ישתפר, היא תכנס לסחרור ותצטרך לממש נכסים בלחץ — רצוי לא להגיע למצב שכזה", אמר בכיר נוסף באחד הגופים המוסדיים המחזיק באג"ח של אפריקה.

"יש כאן סיטואציה יחסית פשוטה. למחזיקי שלוש הסדרות אין כמעט ניגודי אינטרסים — כולם נמצאים באותה סירה. על אפריקה להחליט עד מאי 2016 אם היא משלמת את התשלומים הקרובים או הולכת להסדר חוב נוסף. כך או אחרת, לבייב יצטרך להזרים פה סכומים משמעותיים", אמר עוד בכיר באחד הגופים המוסדיים המחזיק באג"ח של אפריקה. "בינתיים אין עדיין סיבה לשבור את הכלים, אבל האסיפה נועדה להבהיר לאפריקה כי עסקות כמו שביצעה בשנה אחרונה — העמדת הלוואה לחברה־הבת אפריקה תעשיות או השקעה במחיקת דניה סיבוס מהבורסה — לא יעברו יותר, שכן אלה כספים ששייכים לבעלי האג"ח", אמרו מחזיקי אג"ח נוספים של אפריקה. עם המחזיקים הגדולים באג"ח של אפריקה נמנים מגדל, מנורה, פסגות, הראל, מיטב דש ואלטשולר שחם.

אישוש לתלותה של אפריקה ברוסיה ניתן לראות בדו"חותיה הכספיים. רואי החשבון של החברה, סומך חייקין ודלויט, לא הצמידו לדו"חות החברה הערת "עסק חי", אבל הפנו את תשומת הלב לביאור 1ב' בדו"חות לגבי השפעות האירועים הפיננסיים ברוסיה על פעילות הקבוצה ותוכניות ההנהלה להתמודדות עם משבר זה ולפירעון התחייבויותיה.

השאלה הגדולה היא אם לבייב ימשיך לעמוד מאחורי אפריקה השקעות כפי שעשה עד כה. לבייב הזרים במסגרת הסדר החוב הקודם שגובש ב-2010, 750 מיליון שקל, ובסך הכל השקיע באפריקה מאז השתלט עליה בסוף 1996, כ-3.2 מיליארד שקל.

סכום זה לא כולל מימושים ורכישות בהיקפים דומים שביצע בשנים 1997–2005. לבייב הפסיד "על הנייר" על השקעה זו כ-2 מיליארד שקל — לא כולל הוצאות מימון בגין הלוואות שנטל לרכישת המניות ולא כולל פרמיית שליטה (אם אכן ניתן לקבלה) בגין אחזקתו בחברה.

בעקבות המצב הפיננסי הקשה של אפריקה, ירדה מנייתה מתחילת 2015 בכ-23%, והחברה נסחרת לפי שווי שוק של כ-564 מיליון שקל, לעומת הון עצמי (המיוחס לבעלי המניות) של כ-2.6 מיליארד שקל, נכון לסוף ספטמבר 2015. למרות ההון העצמי הגבוה, השווי הנכסי הנקי הנגזר מהפער בין שווי הנכסים לשווי ההתחייבויות מגיע למינוס של יותר מ-500 מיליון שקל.

הפער השלילי הזה משתקף היטב במחירי האג"ח של אפריקה הנסחרות במחירים של 50–65 אג' לאיגרת חוב, לעומת מחירי פארי (ערך ההתחייבות של האג"ח, כולל ריבית והצמדה, אם היו נפרעות היום) של 101–109 אג' לאיגרת חוב. מחירים אלה משקפים תשואות לפדיון זבל של 25%–29% ומגלמים את החשש הכבד של המשקיעים מכך שאפריקה תבצע מחיקות נוספות בשווי הנכסים ולא תוכל לעמוד במלוא התחייבויותיה לפי לוחות סילוקין הנוכחיים.

מחזיקי אג"ח כ"ו ו–כ"ז מחזיקים בשעבוד על 51% מאפריקה נכסים ועל 123 מיליון מניות של אפי פיתוח. מחזיקי האג"ח מסדרה כ"ח מחזיקים בשעבוד על כ-169 מיליון מניות אפי פיתוח; שווי ביטחונות אלה נמוך באופן משמעותי מגובה יתרת החוב של אפריקה.

מאפריקה נמסר כי הקבוצה משקיעה מאמצים רבים בטיפול בשירות החוב ובביסוס איתנותה הפיננסית בשנים הבאות, וכי הקבוצה בוחנת את כל האפשרויות העומדות לרשותה, כפי שהוצגו בדו"חות הכספיים לרבעון השלישי של 2015, במסגרת תזרים המזומנים החזוי לשנתיים הבאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר