ההיפר-אינפלציה מאיימת על נשיא ונצואלה

מפלגות האופוזיציה יצטרכו למצוא מכנה משותף רחב יותר, אם ברצונן לשפר את מצב הכלכלה והחברה בוונצואלה

מיכל רמתי
מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכל רמתי
מיכל רמתי

ממשלת ונצואלה היא האחרונה בשורת ממשלות השמאל בדרום־אמריקה שנחלשות על רקע משברים כלכליים חריפים. לאחר היחלשות מעמדה של נשיאת ברזיל, דילמה רוסף, וההפסד בבחירות לממשיך דרכה של כריסטינה פרננדס דה קירשנר בארגנטינה, הגיע תורו של ניקולס מאדורו בוונצואלה להרגיש את חוסר שביעות הרצון של המצביעים.

מאדורו לא הודח, אבל בבחירות לקונגרס זכתה אתמול קבוצה של מפלגות אופוזיציה ברוב גדול; זו מהלומה קשה עבורו, ויש אומרים כי מהלומה זו עשויה לבשר על הדחתו ועל תום תקופת הצ'אוויסמו.

עצרת סיום הקמפיין של האופוזיציה בקראקס, בירת ונצואלה, בשבוע שעברצילום: רויטרס

הוגו צ'אווס עלה לשלטון כמייצג הנדכאים בוונצואלה וזכה לאהדה רבה בקרב השכבות הנמוכות. הכריזמה של צ'אווס, לצד שלל תוכניות רווחה, סייעו לו לשמור על פופולריות במשך שנים רבות, למרות האופוזיציה החזקה שכללה את המגזר העסקי, התקשורת הפרטית ומרבית עשירי המדינה. ואולם מאז מותו של צ'אווס ב-2013, לא הצליח יורשו המיועד מאדורו להמשיך בדרכו.

גם המשבר הכלכלי שפקד את מרבית מדינות דרום־אמריקה, לא סייע למאדורו, וודאי לא הצניחה במחירי הנפט העולמיים. חלק מהמשבר החל עוד בימי צ'אווס — ויש שיאמרו שגם צ'אווס ירש את התנאים הכלכליים הגרועים מקודמיו הניאו־ליברליים.

צ'אווס הקצה חלק ניכר מרווחי הנפט של ונצואלה — אחד ממקורות ההכנסה הגדולים שלה (95% מהיצוא) — לתוכניות חברתיות נרחבות, הכוללות חלוקת ספרים לילדים עניים, פיקוח מחירים על מוצרי יסוד ותשלומי רווחה שנועדו להוציא אוכלוסיות מעוני, אבל אלה רוקנו את הקופה הציבורית. כמה מתוכניות אלה צלחו יותר וחלקן פחות, וכאשר מחירי הנפט התחילו לצנוח, נפלו עמם גם הכנסות הממשל בוונצואלה, ותוכניות רבות נתקלו בקשיי מימון.

המטבע הוונצואלני, הבוליבר, צנח אף הוא. מאז כניסתו של מאדורו לתפקיד, צנח הבוליבר ב-97%, ושוויו כיום — פחות מסנט אמריקאי. צניחת המטבע הובילה לאינפלציה אדירה, שעשויה להתקרב ל-125% ב–2015 ול-152% ב–2016; הצניחה של הבוליבר חלה, כמובן, בשוק השחור. הממשל הצמיד את הבוליבר לדולר וניסה לשמור על שערו לעומת הדולר באופן מלאכותי, מה שיצר משטר של שני מטבעות. בכלכלה שבה ישנם שני מטבעות, נוצר פער בין אלה המקבלים שכר בבוליברים, שהם כמעט חסרי ערך וסחירותם נמוכה, לבין אלה הנהנים משכר דולרי, שמעמדם זינק פלאים.

העובדים הזרים הרבים במגזר הנפט בוונצואלה, למשל, משלמים על השירותים שהם צורכים במדינה — המסעדות ובתי המלון וכן נשים העוסקות בזנות — בעיקר בדולרים. לפיכך, עובדי שירותים אלה יכולים להרשות לעצמם לאכול במסעדה — אבל עובד שמשתכר בבוליברים, ישלם בעבור ארוחה במסעדה את כל שכרו החודשי; שכר המינימום בוונצואלה הוא כ-48 דולר לפי שער המטבע הרשמי, או כ-10 דולרים בשוק השחור.

ההשקעות בתשתיות במדינה הופסקו עקב היעדר תקציב, ותוכניות סובסידיות למיניהן — כמו סבסוד מצרכי יסוד, כגון קמח וביצים — מצאו עצמן ללא תקציב, מה שמקשה על יבוא הסחורות הדרושות. המגזר הפרטי מתקשה אף הוא לשאת בנטל, והתמ"ג של ונצואלה עלול לצנוח ב-10% השנה — הירידה החדה בעולם.

קובעי המדיניות בוונצואלה — בין אם יהיה זה מאדורו או נשיא חדש, ובין אם הקונגרס יצליח להשליט את רצונו — יידרשו להתמודד עם בעיות אלה. ואולם קובעי המדיניות יצטרכו לעשות זאת עם קופת אוצר ריקה ויתרות מט"ח חסרות במדינה עתירת שחיתות שבה השוק השחור תופס מקום נכבד.

תהיה זו מטלה לא פשוטה גם עבור שלטון מאוחד. שלל מפלגות האופוזיציה, שהמכנה המשותף שלהן הוא התנגדותן למאדורו — ולא הרבה יותר מזה — יצטרכו למצוא מכנה משותף רחב יותר, אם ברצונן לשפר את מצב הכלכלה והחברה בוונצואלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט