מדוע בחר אלי אלעזרא לממן מכיסו את תשלום החוב של הכשרה

העובדה שרוב פירעון החוב הקרוב של הכשרה אחזקות מגיע מהזרמה כספית ישירה של בעל השליטה - יכולה להתפרש כאיתות אזהרה לבעלי החוב של החברה

אסא ששון
אסא ששון
אסא ששון
אסא ששון

בשבוע שעבר הנפיקה חברת הכשרה החזקות ביטוח סדרת אג"ח בהיקף של 21 מיליון שקל. לא מדובר בסדרת אג"ח חדשה, אלא בהרחבה של סדרה קיימת. הכשרה החזקות היא חברות החזקות בבעלות ובשליטה מלאה של אלי אלעזרא. הנכס העיקרי שלה הוא חברת הביטוח הכשרה ביטוח (53.6%). הכשרה ביטוח היא חברת ביטוח בגודל בינוני שמתמחה בביטוח אלמנטרי. לחברה יש נתח של 5.4% משוק הביטוח הכללי בישראל ו-2.3% משוק ביטוח החיים בישראל.

בהיותה הנכס העיקרי של הכשרה החזקות, אמורה הכשרה ביטוח לשלם דיווידנדים מרווחיה לחברה האם הכשרה החזקות ולסייע לה לעמוד בחובותיה. בתחילת ינואר 2016 אמורה הכשרה החזקות לשלם לבעלי האג"ח שלה קרן וריבית בסכום של 31 מיליון שקל. בקופת החברה היו ערב ההנפקה רק 11.2 מיליון שקל - סכום שאין בו די לתשלום החוב הקרוב.

אלי אלעזראצילום: עופר וקנין

בדו"חות הכספיים של הכשרה החזקות לסוף ספטמבר ציינו רואי החשבון של הכשרה החזקות כי לחברה הון חוזר שלילי בדו"ח הסולו שלה בסך 17.7 מיליון שקל. רואי החשבון גם ציינו כי "לחברת הביטוח המאוחדת יש עודף בהון העצמי הקיים על ההון הנדרש בסך 44.6 מיליון שקל. החברה צופה כי תוכניותיה יתממשו, וכי תעמוד בהתחייבויותיה בעתיד הנראה לעין".

כדי להשלים את המזומנים הדרושים לתשלום הקרוב החליטה הכשרה החזקות להרחיב את סדרת האג"ח שלה. הנפקת האג"ח בוצעה ב-30 בנובמבר, והחברה מסרה כי בכוונתו של אלעזרא להשתתף בה. בדרך כלל מדובר באיתות חיובי שמלמד על בעל בית שמאמין בחברה - ולכן מוכן להזרים לה הון מכספו.

בדיווח שיצא לבורסה לאחר ההנפקה דיווחה הכשרה החזקות כי ההנפקה הסתיימה בהצלחה. החברה רצתה לגייס 16,950,000 שקל ערך נקוב, וגייסה 17,125,000 שקל ערך נקוב - מעט מעל לתוכניתה. בהמשך אף כותבת החברה כי בעקבות עודף הגיוס הקל הזמנה אחת לא קיבלה את מלוא הביקוש, אלא נאלצה להסתפק ב-96.6% מההזמנה. לכאורה, עוד גיוס סביר הסתכם בבורסה, אך הדבר אינו מדויק.

מדיווחים שמסרה החברה בימים שלאחר ההנפקה התברר שכמעט כל גיוס ההון של הכשרה החזקות מומן מכיסו של אלעזרא. בדיווח תחת הכותרת "שינויי בעלי העניין" עלה כי אלעזרא הזמין בהנפקה 16,775,000 שקל ערך נקוב - 99% מהיקף הגיוס. בסך הכל הזרים אלעזרא לחברה בגיוס 20.8 מיליון שקל. אלעזרא כנראה מביע אמון בחברה שבשליטתו וביכולתה להחזיר חובות, אבל הציבור לא הצטרף אליו הפעם. אג"ח ד' של הכשרה החזקות, שנפדית סופית ב-2021, נסחרת בתשואה לפדיון של 5.3%. זוהי תשואה שאינה נחשבת נמוכה בתקופה הנוכחית, אבל היא גם אינה מעידה על חשש משמעותי מפני כושר הפירעון של החברה.

הרווח הכולל של הכשרה ביטוח בתשעת החודשים הראשונים של השנה הסתכם ב-9.9 מיליון שקל, לעומת 28.5 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד - ירידה של 65%. החברה כתבה בדו"חותיה כי הירידה ברווחיות נובעת מירידה מההכנסות מהשקעות, אי־גביית דמי ניהול בביטוחי החיים בגין הפסדי ההשקעות, וירידה בתוצאות החיתומיות בתחום ביטוח הרכב. התוצאות של הכשרה ביטוח אינן שונות במהותן ממה שקרה ברבעון השלישי לחברות ביטוח אחרות. עם זאת, אם הירידה ברווחיותה תימשך, הדבר יקשה עליה להעביר דיווידנדים לחברה האם.

העובדה שרוב פירעון תשלום החוב הקרוב של הכשרה החזקות מגיע מהזרמה כספית ישירה של בעל השליטה - יכולה להתפרש כאיתות אזהרה לבעלי החוב של החברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה