העסקה נסגרה: יוחננוף וויקטורי ישלמו 95 מיליון שקל על 17 סניפי You

(עדכון) המחיר הסופי בעסקה היה גבוה ביחס להערכות הראשוניות וזאת מאחר שבהתמחרות השתתף גם רמי לוי שהתמודד על רכישת כל הסניפים, ועזב את המו"מ באמצע הלילה לאחר שוויקטורי ויוחננוף הסכימו לשלם מחיר גבוה יותר; כ-1,000 עובדים יפוטרו

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

(עדכון) במהלך הלילה נסגרה באופן סופי העסקה למכירת 17 סניפי You של רשת מגה. רשתות המזון יוחננוף וויקטורי ישלמו כ-95 מיליון שקל עבור אותם סניפים. יוחננוף תרכוש 9 סניפים ותשלם תמורתם 60 מיליון שקל (סניפי You בטבריה, סגולה, נס ציונה, אור יהודה, רעננה, עתידים, יד אליהו, רמת השרון וכפר סבא). ויקטורי תשלם 35 מיליון שקל עבור 8 סניפים ראשלצ אופקים אשקלון בית שאן ראש העין דימונה באר שבע וסניף מגה ברמת ישי).

המחיר הסופי בעסקה' 95 מיליון שקל כאמור, היה גבוה ביחס להערכות הראשוניות וזאת מאחר שבהתמחרות השתתף גם רמי לוי. לוי, שהתמודד על רכישת כל הסניפים עזב את המו"מ באמצע הלילה לאחר שוויקטורי ויוחננוף הסכימו לשלם מחיר גבוה יותר. כעת ברשות מגה ישארו שישה סניפים של You שאותם ככל הנראה תיאלץ לסגור.

סניף רשת You בראש העין. מוצרים רבים התייקרו מאז ההוזלה במאיצילום: תומר אפלבאום

במקביל למו"מ, ועד העובדים אישר את המכירה המסתמנת. כמו כן, אתמול נערכה ישיבה בהשתתפות אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות, היו"ר קפלן, מנכ"ל מגה רביב ברוקמאייר, וכן ירון זליכה והשופטת בדימוס ורדה אלשיך, שמייצגים את העובדים.

בישיבה אישר הוועד פיטורים של כ-1,000 עובדים. כיום מועסקים בסניפי יו כ-1,200-1,300 עובדים, מתוכם 700 עובדים קבועים. בהסכם נקבע כי רק 200 עובדים ינוידו וייקלטו בסניפים פעילים. מעבר לכך, מגה תעניק כ-17 מיליון שקל כמענקי פרישה לעובדים שיפוטרו. הרוכשים אף "הביעו נכונות" - אך לא התחייבו - לקליטה של חלק מהמפוטרים.

מקורבים למגעים סיפרו אתמול יותר כי "יש מדורה במשרדי מגה – רוצים לגמור את העניין עוד הלילה". You הוא פורמט הדיסקאונט של רשת הסופרמרקטים מגה, מקבוצת אלון רבוע כחול, שנקלעה לקשיים ושחתמה על הסדר נושים לפני כארבעה חודשים. רשת You מונה 22 סניפים, כך שהסניפים שלא ירכשו ייסגרו.

ממגה נמסר בתגובה: "כפי שהצהרנו, אנחנו פועלים למכירת You, ומנהלים מו"מ עם מספר גורמים". בוויקטורי בחרו שלא להגיב. ביוחננוף אישרו כי מתקיים מו"מ. אייל אלי, יו״ר ועד עובדי מגה מסר: "כל מהלך של התקדמות המו"מ או חתימה עליו ללא אישור ועד העובדים וההסתדרות לא שווה את הנייר שעליו הוא נחתם. הסכם שנחתם עם ההנהלה ביוני השנה מחייב את ההנהלה לקבל את הסכמת העובדים לכל מהלך שכזה, שכזכור מחזיקים ב 33% ממניות החברה וייצוג בדירקטוריו".

לפי התוכנית, יוחננוף – שבבעלות איתן יוחננוף - תתמקד בסניפים הגדולים של You, המשתרעים על שטח של כ-6,000 מ"ר ויותר. בעוד ויקטורי תרכוש סניפים קטנים יותר.

בתחילת השבוע דווח ב-TheMarker כיו ויקטרוי מנהלת מו"מ מתקדם לרכישת 10 סניפים של You, בתמורה לכ-40 מיליון שקל. במו"מ הוחלט לבסוף כי מספר הסניפים הסופי בעסקה יקטן ל-7 עם הפחתת התמורה הסופית לתמורה של סביב 25 מיליון שקל.

המו"מ עם יוחננוף וויקטורי מתקיים לאחר כישלון המו"מ למכירת 7 מסניפי הרשת לרמי לוי בתמורה לכ-38 מיליון שקל. מכירת הסניפים נעשית ארבעה חודשים לאחר החתימה על הסדר החוב בין מגה לבין נושיה, שאושר בבית המשפט.

בימים אלה מנהלת מגה מרוץ נגד השעון למכירת סניפי YOU. במהלך הרבעון השלישי של 2015 צנחו הכנסותיה של מגה ב-38% ל-942 מיליון שקל. את הרבעון סיימה הרשת בהפסד תפעולי עמוק של כ-154 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 30 מיליון שקל ברבעון המקביל. הפדיון בחנויות זהות, כלומר בחנויות שפעלו במתכונת מלאה הן ברבעון הנוכחי והן ברבעון המקביל ב-2014, נפל בשיעור קיצוני של 15.7%, הגבוה מבין כלל רשתות המזון; כשהיקף המכירות למטר היה הנמוך בענף - 4.6 אלף שקל.

פסגות: "מגה חייבת למכור; המזומנים ישמשו לפירעון חובות לספקים"

בתגובה למשא ומתן למכירת הסניפים של You אמרה אילנית שרף, מנהלת מחלקת מחקר Sell Side בפסגות: "מגה חייבת למכור את הסניפים, משום שמדובר בסניפים מפסידים הגורמים לרשת לתזרים שלילי. מכירתם תכניס לרשת מזומנים, אשר יוכלו לסייע לה בטווח הקצר בפירעון חוב מול הספקים".

לדברי שרף, "לאחר המכירה, הסניפים ה'רעילים' שמכבידים מאוד על הרשת כבר לא יהוו חלק מהתמהיל. מובן שהרשת תצטרך לבצע עוד מספר מהלכי התייעלות, אך במצב הזה הרשת אמנם תהיה קטנה יותר אך לא יהיו בה סניפים לא רווחיים".

שרף הוסיפה כי בכל מקרה, "גם בתרחיש אופטימי של מכירה בסדר גודל של 5 מיליון שקל לסניף, עדיין מדובר בסכום יחסית נמוך שייכנס למגה, של בערך 85 מיליון שקל, וזה בטח לא הסכום שנדרש כדי להבריא את הרשת", הדגישה שרף. "אנו מעריכים שבמגה הבינו כי התרחיש שרמי לוי ירכוש את כל 22 הסניפים - נמוך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"