בנק ישראל מקדם את צמצום השימוש במזומן

הוועדה בראשות בנק ישראל מתבססת על המלצות ועדת לוקר וממליצה הגברת שימוש בצ'ק דיגיטלי, ארנק אלקטרוני, תשלומים סלולאריים ותשלומים באינטרנט

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

הוועדה הבין-משרדית לקידום שימוש באמצעי התשלום מתקדמים פירסמה את המלצות הביניים העיקריות שלה. בראש הוועדה עומדת עירית מנדלסון מנהלת מחלקת החשבות ומערכות תשלומים בבנק ישראל ומשתתפים בה נציגים של בנק ישראל, משרד ראש הממשלה, משרד המשפטים, משטרת ישראל, רשות המסים, רשות ההגבלים העסקיים, מטה הסייבר הלאומי, רשות למניעת הלבנת הון ומימון טרור והרשות הממלכתית לאבטחת מידע. הוועדה מפרסמת את המלצותיה על פי מתווה דו"ח הוועדה לצמצום השימוש במזומן – "ועדת לוקר" וכן על פי מחקרים ובדיקות שבצעה בעצמה.

בנק ישראל הודיע היום כי "ההמלצות מתמקדות בצעדים לעידוד פיתוח של פתרונות חדשים לקידום השימוש באמצעי תשלום מתקדמים, באמצעות הסדרת תשתית מתאימה שתאפשר תחרות, יעילות, בטיחות, אמינות ונוחות בשימוש באמצעי תשלום אלו. במסגרת עבודת הוועדה, נבחנו אמצעי תשלום מתקדמים ופתרונות שונים הקשורים לשימוש באמצעי התשלום המתקדמים, בין היתר, צ'ק דיגיטלי, ארנק אלקטרוני, תשלומים סלולאריים ותשלומים באינטרנט".

בהתאם לכך, המלצות הביניים של הוועדה מדברות על 6 המלצות עיקריות: הקמת תשתית סליקה מרכזית ותשתית תקשורת לאומית מאובטחת לביצוע תשלומים באמצעים מתקדמים; גיבוש תזכיר חוק לאסדרת שרותי תשלום, חשבון תשלום וכן שרותי סליקה והנפקה;התאמת התשתית המשפטית הקיימת לפעילות באמצעי תשלום מתקדמים; לקדם במסופי התשלום (POS) תשתית שתאפשר לבצע עסקות ללא מגע (Contactless); לבחון את שרשרת ביצוע עסקה בצ'ק הדיגיטלי וכן לקדם את חינוך צרכני לצורך הגברת השימוש באמצעי תשלום מתקדמים.

ועדת לוקר הוקמה ב-2013 בכדי להילחם בהון שחור, בפשע כלכלי ובהלבנת הון. במהלך דיוני הוועדה התברר כי היקף הכלכלה השחורה מגיע לכ-20% מהתוצר- דבר שמביא לאובדן הכנסות שנתיות של כ-50-40 מיליארד שקל. וועדת לוקר הציעה הפחתת שימוש בצ'קים מוסבים והגדלת שימוש באמצעי תשלום אלקטרוניים.

צילום: בלומברג

באחרונה עבר בכנסת חוק בקריאה ראשונה על בסיס המלצות ועדת לוקר שבמסגרתו הוצע מגבלה של 10,000 שקל על עסקות במזומן בטווח המיידי, כשלאחר מכן תוקטן המגבלה ל-5,000 שקל, וכן יחול איסור מסחר צ'קים בסכומים דומים. כמו כן, יוגבל סכום העסקה בעסקאות מזומנים בין צדדים פרטיים לסכום של עד 50 אלף שקל בטווח המיידי, ובשלב הבא - ל-15 אלף שקל.

יו"ר הוועדה הבין-משרדית עירית מנדלסון ציינה כי "דוח הביניים מהווה מהלך חשוב נוסף מתוך מכלול צעדים שבנק ישראל נקט בהם, ושנועדו לשכלל את מערך התשלומים והסליקה ולהגביר התחרות בו. יישום המלצות הוועדה יאפשרו את קידום השימוש באמצעי התשלום המתקדמים וכן יעודדו פיתוח של פתרונות חדשים אשר יהוו בעתיד את אמצעי התשלום שכל אזרח יחזיק ברשותו. כמו-כן, הן יאפשרו כניסה של שחקנים חדשים שיגבירו את התחרות במערך התשלומים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט