לבנקאים בישראל נמאס מחקירות המס - והם סוגרים פעילויות בחו"ל

דיסקונט הודיע אתמול על סגירה של חטיבת הבנקאות הפרטית בשווייץ, ולאומי שסוגר את הפעילות בלוקסמבורג, יצא באחרונה מכמה פעילויות בחו"ל

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

דיסקונט ולאומי דיווחו אתמול על צעדים נוספים לצמצום פעילות הבנקאות הפרטית הבינלאומית. הבנקים הישראלים החלו בפעילותם הבינלאומית לפני כמה עשרות שנים, אבל פרט לכמה עסקות בודדות, כמו מימוש רווחי בנק סיגנצ'ר שביצע בנק הפועלים לפני כעשר שנים, פעילות זו - שהיתה בעבר מכוונת בעיקר ללקוחות יהודיים וישראליים - לא הוכיחה עצמה מבחינת התרומה לרווח.

כך, ההשקעה של הפועלים בבנק פוזיטיף בתורכיה ובקזחסטאן וההשקעה של לאומי ברומניה הסבו להם הפסדים של מאות מיליוני שקלים. גם ההסתבכות של דיסקונט ניו יורק לפני כעשר שנים בפרשת הלבנת הון של כספים מדרום-אמריקה בסכום של כ-2.2 מיליארד דולר גרמה להטלת מגבלות על פעילות הבנק ועצרה את צמיחתו לכמה שנים.

בניין בנק דיסקונט בניו יורק, השדרה החמישיתצילום: google map

מהדו"חות הכספיים של הבנקים לינואר-ספטמבר 2015 שפורסמו בשבוע שעבר, עולה כי הפעילות הבינלאומית תרמה במצטבר 264 מיליון שקל לרווחי חמשת הבנקים הגדולים - הפועלים, לאומי (הפעילות הסבה הפסד), מזרחי טפחות, דיסקונט והבינלאומי - לעומת רווח מצרפי כולל של כ-6.8 מיליארד שקל. כלומר, מדובר בתרומה של כ-3.9% בלבד, הכרוכה בסיכונים גבוהים.

על כך יכול להעיד בנק לאומי שכבר שילם בגין מעורבותו בחקירה של רשויות המס האמריקאיות לגבי סיוע ללקוחות אמריקאים בהעלמת מס בסכום של כ-400 מיליון דולר. ב–2016 יתברר אילו סכומים ישלמו הפועלים, שכבר הפריש בגין החקירה כ-200 מיליון שקל, ומזרחי טפחות שכבר הפריש כ-143 מיליון שקל.

"לבנקים קטנים ובינוניים, כמו הבנקים הישראליים, אין כיום מקום לפעילות של בנקאות פרטית בינלאומית. הפעילות הזאת תיפסק, ומי שיישארו יהיו אלה גופי בוטיק וגורילות ענקיות. מבחינת כל השאר, זה פשוט עסק לא רווחי עם סיכונים רבים", אמר בנקאי בכיר.

התרומה של 
דיסקונט ניו יורק

בנק דיסקונט דיווח אתמול כי חתם על הסכם למכירת בנק אי.די.בי (סוויס) בשווייץ - המתמקד בבנקאות פרטית ומנהל נכסים בשווי של כ-1.35 מיליארד פרנק שווייצי (כ-1.35 מיליארד דולר) - להיפוסוויס פריווט בנק ג'נב, הנמצא בשליטת המשפחות היהודיות כדורי ולביא - תמורת כ-11 מיליון דולר בלבד.

המחיר שלפיו נמכר הבנק בשווייץ, מהווה כ-0.08% מהיקף הנכסים המנוהלים — שיעור הנמוך באופן משמעותי לעומת עסקות שבוצעו במכירת הפעילות של הבנקאות הפרטית בעבר, שבהן שילמו הרוכשים כ-2% מהיקף הנכסים המנוהלים. נוסף על כך, מכיוון שלדיסקונט יהיו גם הוצאות בגין סגירת הבנק בשווייץ, המכירה לא תשפיע באופן מהותי על תוצאותיו.

הירידה בתמחור של פעילות הבנקאות הפרטית מתרחשת על רקע מדיניות החקירות החריפה שמובילות בשנים האחרונות הרשויות הרגולטוריות בארה"ב נגד הבנקים שהיו מעורבים בסיוע להעלמת מס עבור לקוחות אמריקאיים באמצעות בנקים שווייצים; מדיניות זו כוללת הסרת חיסיון על כספים בלתי־מדווחים של הלקוחות ומאלצת כמה מהבנקים להפסיק לקבל פיקדונות מלקוחות שההון שלהם מגיע ממקורות לא מדווחים (כלומר, כספים שלא שולם עליהם מס במדינת המקור).

בניין בנק לאומי בניו יורקצילום: בלומברג

בדו"חותיו הכספיים לרבעון השלישי שפירסם דיסקונט, נכתב: "לבנק אין כל מידע שלפיו ננקטות פעולות חקירה נגדו או נגד כל שלוחה אחרת שלו על ידי רשויות בארה"ב בקשר ללקוחות אמריקאיים, אשר לא עמדו בחובותיהם לפי דיני המס בארה"ב... כפי שפורסם, אי.די.בי (סוויס) אינו נמנה על התאגידים המפורטים בקטגוריה מספר 1 של התוכנית השווייצית (קרי, הבנקים המצויים בחקירה)".

קודם למכירת הבנק השווייצי, סגר דיסקונט את הסניף בלונדון ומכר את בנק לטין אמריקה באורוגוואי בהפסד של 66 מיליון שקל. כעת, לאחר שפתר את בעיות ההון באמצעות עצירת הצמיחה בתיק האשראי ומכירת נכסי סיכון - ללא צורך במכירת דיסקונט ניו יורק - דיסקונט עשוי למקד את פעילות הבינלאומית רק בארה"ב ובכמה מדינות בדרום־אמריקה באמצעות דיסקונט ניו יורק שהונו העצמי מוערך ב-850 מיליון דולר.

הפעילות הבינלאומית של דיסקונט תרמה בינואר-ספטמבר כ-139 מיליון שקל לרווחיו - כ-20% מהרווח הנקי של קבוצת דיסקונט, בעיקר בשל תרומה של דיסקונט ניו יורק; הבנק רשם ברבעון השלישי שיפור בתוצאות - עלייה של 15 מיליון דולר ברווח, המייצג רמת תשואה על ההון (יחס בין הרווח הנקי להון עצמי) של 7.4% לעומת 6.5% שנרשמה אשתקד, וסיים את ינואר־ספטמבר עם רווח של כ-42 מיליון דולר. בניגוד לשנים קודמות שבהן התמקד בתחום הפיקדונות וניירות ערך, ב-2015 צמח דיסקונט ניו יורק בתחומי האשראי עסקי–מסחרי ללקוחות יהודים וישראליים ולמקומיים בשיעור של 12.7%, ותיק האשראי הגיע לכ-5.3 מיליארד דולר.

לאומי יתמקד 
בארה"ב ובבריטניה

לאומי יצא מפעילות הבנקאות הפרטית הבינלאומית בשווייץ, כשמכר את לאומי שווייץ, המנהל נכסי לקוחות בהיקף של כ-6 מיליארד דולר, לבנק השווייצי יוליוס בר. כחלק מהעסקה, סיכמו לאומי ויוליוס בר על שיתוף פעולה שבו לקוח של לאומי שירצה לפתוח חשבון בשווייץ, יופנה ליוליוס בר הנחשב בנק יציב בשווייץ.

לאומי, הנמצא תחת ניהולה של רקפת רוסק עמינח, דיווח אתמול כי חתם על הסכם למכירת פעילות הבנק בלוכסמבורג תמורת סכום של עד 3.5 מיליון דולר. הפעילות של לאומי בלוכסמבורג תיסגר, וההון העצמי של לאומי לוכסמבורג יחולק כדיווידנד. השלמת העסקה כפופה לקבלת אישורים. לאומי עתיד למכור בקרוב גם הפעילות באי ג'רזי.

לאומי פועל בימים אלה למכירת אחזקותיו של בנק לאומי ג'רזי בחברה־הבת שלו, לאומי אוברסיס טראסט קורפוריישן (Leumi Overseas Trust Corporation), חברה לנאמנות. מכירת הפעילות בג'רזי מגיעה כחלק מהאסטרטגיה שמובילה רוסק עמינח, המבקשת כי לאומי יעסוק בכסף "לבן" בלבד. מדיניות זו הונהגה, כאמור, בעקבות השלכות המערבולת שאליה נקלע לאומי בגין מעורבותו בסיוע ללקוחות אמריקאיים בהעלמת מס בשנים 2002–2010.

במסגרת יישום אסטרטגיה זו, לאומי התחיל לצאת בהדרגה מפעילות הבנקאות הפרטית הבינלאומית, ומכר עד כה כ-16 פעילויות ואת הבנק בשווייץ. המכירה בג'רזי אמורה להיות המכירה האחרונה של פעילות בתחום הבנקאות הפרטית הבינלאומית.

החברות העיקריות בחו"ל הסבו ללאומי בינואר–ספטמבר הפסד של 7.6 מיליון שקל לעומת הפסד של 686 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד שנבע מהפסדים גבוהים שנרשמו בעקבות החקירה של רשויות המס האמריקאיות. לאומי ארה"ב, הנמצא תחת ניהולו של אבנר מנדלסון, תרם לרווח של לאומי בינואר-ספטמבר כ-50 מיליון שקל, והבנק מגביר את קצב פעילותו בתחומי הדיור המוגן, הנדל"ן והאשראי למידל מרקט, ולאומי בריטניה תרם בינואר-ספטמבר 59 מיליון שקל לרווח של לאומי.

עיקר הפעילות הבינלאומית העתידית של לאומי תתמקד בארה"ב ובבריטניה בתחומי אשראי עסקי-מסחרי ובתחום ההיי־טק באמצעות זרוע ההיי־טק לאומיטק. לאומי פתח אשתקד נציגות בשנגחאי ומנסה לקדם את פעילותו בה.

לאומי רומניה, שמרבית ההשקעה בו מאז 2006 נמחקה, הסב הפסד של 2.8 מיליון שקל. בכוונת הבנקן לסגור עד לסוף 2015 חמישה סניפים ושני 2 סניפים נוספים עד סוף רבעון ראשון של 2016. בלאומי מחכים להתאוששות נוספת בכלכלה הרומנית, ואז ינסו למכור את הבנק

הפועלים נשאר בינתיים בשווייץ

לפי הערכות, לפחות עד לסיום החקירות של הרשויות האמריקאיות, הפועלים, המחזיק בתיק לקוחות של כ-8 מיליארד דולר, ומזרחי טפחות ישאירו את פעילות הבנקאות הפרטית בשווייץ. תרומת השלוחות העיקריות של הפועלים בחו"ל הסתכמה בינואר־ספטמבר בכ-86 מיליון שקל לעומת כ-97 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

הפועלים צימצם את פעילותו בבריטניה, בעוד סניפי ארה"ב תרמו לרווחי הבנק 107 מיליון שקל בינואר-ספטמבר לעומת 83 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. בנק הפועלים שווייץ תרם 35 מיליון שקל לרווח בינואר-ספטמבר, בעוד קבוצת פוזיטיף הטורקית הסבה הפסד של 27 מיליון שקל. גם הפועלים לוכסמבורג הסב הפסד של 12 מיליון שקל, ופעילויות אחרות הסבו הפסד של 17 מיליון שקל.

תרומת הפעילות הבינלאומית של מזרחי טפחות הסתכמה בינואר-ספטמבר ב-47 מיליון שקל לעומת 34 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הבינלאומי מכר אשתקד את פיבי לונדון ונותר עתה עם אחזקה של בנק פיבי שווייץ שתרם לתוצאותיו הפסד נקי של 62 אלף פרנק שווייצי לעומת רווח של 33 אלף פרנק שווייצי בתקופה המקבילה אשתקד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט