דואופול התשתיות 
הקוויות יכול להירגע

מבחינת בזק ו-HOT , כל שינוי ברמת התחרות בתחום הקווי הוא קריטי, מכיוון שהוא "הפרה החולבת" של השתיים

אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג

הדיון הפופוליסטי קמעה שהתרחש אתמול בוועדת הכלכלה בעניין המיזוג בין סלקום לגולן טלקום, משך אליו את אלה שעשויים להרוויח ואת אלה שעלולים להפסיד בעקבותיו. ואולם לא רק אנשי חברות הסלולר איישו את הספסלים האחוריים באולם הוועדה, גם בזק הקווית ו-HOT שלחו את אנשי הרגולציה שלהם, שהפעם - רק צפו במתרחש מהצד.

נוכחות דואופול התשתיות הקוויות בדיון המתלהם נגד גולן טלקום מצביע על כך שהשפעת המיזוג תחרוג מההשפעה המיידית על פלאפון ו-HOT מובייל. בסביבה שבה התחרות היא בעיקר בין קבוצות תקשורת, ירידה ברמת התחרות בסלולר תשפיע קרוב לוודאי גם על התחרות בתחום הקווי. מבחינת בזק ו-HOT, כל שינוי ברמת התחרות בתחום הקווי הוא קריטי, מכיוון שתחום זה הוא "הפרה החולבת" של השתיים.

מיכאל גולןצילום: אייל טואג

הבעיה העיקרית כיום בשוק התקשורת היא התחרות הנמוכה בתחום הקווי. סלקום השיקה בתחילת השנה שירותי טלוויזיה, המתחרים ב-HOT ו-yes, על גבי רשת האינטרנט. כמה חודשים לאחר מכן ניצלו פרטנר וסלקום את הרפורמה בשוק הסיטוני והשיקו סלי שירותים דומים לאלה של HOT. למרות זאת, עדיין לא נוצרה תחרות עזה בתחום הקווי, כפי שקרה בתחילת ימי התחרות בסלולר.

התומכים במיזוג בין סלקום לגולן טלקום אומרים כי לאחריו סלקום תהיה חברה חזקה יותר, המחזיקה בנתח שוק של כמעט 40% משוק הסלולר. לדבריהם, העלייה הצפויה במחירים בשוק סלולר תניב לסלקום משאבים שיאפשרו לה להשקיע יותר בתשתיות ובשירותי תוכן. התומכים במיזוג טוענים כי אם סלקום תתחזק בסלולר, היא תתחרה ביתר שאת בשוק הקווי ותשבור את הדואופול של בזק ו-HOT.

אין מדובר בטענה של מה בכך, אבל ניסיון העבר מלמד אחרת. במשך שנים רבות דחו סלקום ופרטנר את כניסתן לתחום הטלוויזיה האינטרנטית. כל עוד החברות היו עשירות במזומנים, הן בחרו להתמקד בתחום הליבה שלהן - הסלולר, ולא לקחת סיכונים נוספים.

סלקום ופרטנר ניתבו בתקופת הבעלים הקודמים את כל הרווח הרבעוני ואת מרבית תזרים המזומנים החופשי לחלוקת דיווידנדים. החברות השקיעו את המינימום הנדרש כדי לשמור על הרשת הקיימת, אבל לא נכנסו להשקעות שירחיבו את בסיס הכנסתן. רק לאחר הופעת גולן טלקום בזירה והתעוררות התחרות בסלולר, החליטו השתיים לבחון ברצינות כניסה לתחום הטלוויזיה.

הלחץ התחרותי החזק בשוק הליבה של סלקום ופרטנר אילץ אותן לחפש שווקים חדשים כדי לצמוח בהם. שיעורי הנטישה הגבוהים בתחום הסלולר דחפו את סלקום לתחום הקווי מתוך תקווה שכך תוכל להגדיל את נאמנות הלקוחות ולהפחית את קצב הנטישות שפוגע בהכנסה הממוצעת למנוי.

במשרד התקשורת, התומך במיזוג, מאמינים כי המחיר שישלמו הצרכנים - אם גולן תתמזג עם סלקום - הוא מחיר הוגן בהינתן הערכים הנוספים שיקבלו. לדבריהם, תחרות נמוכה יותר בסלולר תחזק את סלקום ופרטנר ותותיר בידיהן יותר מזומנים שאותם יפנו להשקעה בתשתיות סלולריות וקוויות. טענה זו מתבססת על הנחת בסיס רעועה - החברות יעדיפו להשקיע בתשתיות על פני חלוקת עודפי המזומנים כדיווידנדים לבעלי המניות. ואולם קשה להאמין שזו תהיה הבחירה של סלקום ופרטנר.

חברות הסלולר אינן מחלקות דיווידנדים במשך כשלוש שנים - מה שמקצר את הסבלנות של שני בעלי הבית הרעבים למזומנים. די ברור שכל שקל פנוי שיישאר בקופתן של סלקום ופרטנר יופנה, בראש ובראשונה, לחידוש הדיווידנדים. השקעות ותחרות זה חשוב, אבל לא יותר משירות החוב של בעל הבית.

החברות הישראליות הוכיחו בעבר כי רק תחרות עזה יכולה להוציאן מאזור הנוחות ולגרום להן להשקיע כדי לייצר תחרות בתחומים שמהם נמנעו. הפחתת רמת התחרות תשיג את ההפך. אמנם בזק הקווית ו-HOT חוששות מהתגברות התחרות בתחום הקווי, אבל כנראה כי, לפי שעה, הן יכולות להיות רגועות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?