"5 מיליארד שקל לכלל ביטוח - זו הצעה נדיבה"

אי.די.בי חשפה אתמול שלוש הצעות שקיבלה מגופים סיניים לרכישת כלל ביטוח בשווי של 5-4.5 מיליארד שקל לחברה - כ-50% מעל שווי השוק ■ הפרסום הקפיץ את מניות הביטוח המדשדשות, ובראשן כלל שזינקה ב-8%

מניית חברת כלל ביטוח קפצה אתמול בכ–8%, ושווי השוק שלה הגיע לכ–3.3 מיליארד שקל - שווי המגלם לה מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של כ–0.77. הקפיצה במניית כלל ביטוח הגיעה אחרי שהחברה האם שלה, אי.די.בי פיתוח, הנמצאת בימים אלה בהליך של הנפקת מניות בהיקף של כ–200 מיליון שקל, נאלצה בעקבות הפרסומים בתקשורת לפרסם פרטים אודות שלוש הצעות שקיבלה למכירת כלל ביטוח (55%).

שלוש ההצעות המחייבות, שהוגשו לאי.די.בי לפני כשבועיים, גילמו לכלל ביטוח שווי שוק של 4.5–5 מיליארד שקל, הגבוה ב–45%–60% משווי השוק של כלל אתמול בפתיחת המסחר. שוויים אלה משקפים מחיר המגלם לכלל מכפילי הון של 1–1.1.

איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוח הפורשצילום: עופר וקנין

כלל משכה איתה למעלה את המניות של שאר חברות הביטוח, מה שהביא לכך שמדד הביטוח רשם אתמול עלייה של כ–3% בעוד שהמדדים המובילים בבורסה ירדו בעד 0.5%.

את ההצעה הגבוהה ביותר לרכישת כלל ביטוח הגישה קבוצה הכוללת את חברת הביטוח הסינית טיינאן, יחד עם חברת JT Capital, בראשות לי הייפנג, שהציעה עבור כלל 2.75 מיליארד שקל - מחיר המגלם לכלל שווי שוק של כ–5 מיליארד שקל. את הקבוצה הזו מייצגים בישראל דוד ברוך, מנכ"ל אקסלנס לשעבר, וכן בתיה טוקטלי ועוה"ד דני גבע.

לי הייפנגצילום: אלון רון

"כלל ביטוח היא חברה יותר טובה מהפניקס; היא יותר גדולה, יותר מגוונת בהכנסות ויותר מעניינת. עם זאת, שווי של 5 מיליארד שקל לכלל הוא בהחלט יפה ונדיב, ולא בטוח שהוא משקף את מלוא השווי הכלכלי של החברה" - כך אומר אלון גלזר, סמנכ"ל מחקר בלידר שוקי הון. "הרווח הממוצע של כלל ב–14 השנים נאחרונות נע סביב 350 מיליון שקל, כך שההצעה מגלמת תשואה על ההשקעה של כ–7% ומשקפת את הכסף הסיני הזול שמסתובב כיום בעולם. העליות במניות הביטוח אתמול אומרות בעצם כי בעלי השליטה של החברות מזמינים גופים סיניים לבוא ולקנות אותן", כך אומר מאיר סלייטר, מנהל מחלקת המחקר של בנק ירושלים.

הצעה שנייה בגודלה הגיעה מקבוצה המיוצגת בישראל ע"י הראל לוקר, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה. מדובר בהצעה שהתקבלה מקונסורטיום בהובלת כמה קרנות והתאגידים סינים Shanghai Gongbao, קרן CDB Urban שהיא חברה בת של תאגיד ממשלתי בסין, וקרן ההשקעות ההונג־קונגית QH Capital Fund הפועלת בשיתוף עם החברה מהונג קונג HNA Group International.

מאיר סלייטר, בנק ירושלים: "יש כיום נקודת כניסה נוחה למניות הבנקים"צילום: רנץ וולפגנג

קבוצת לוקר הציעה לקנות את כלל ביטוח, שבניהול איזי כהן, תמורת 2.63 מיליארד שקל - מחיר המגלם לכלל שווי שוק של 4.78 מיליארד שקל. כמו כן ציינה קבוצה זו כי התמורה תישא ריבית שנתית בשיעור של 6% ממועד החתימה על הסכם הרכישה ועד למועד השלמת העסקה, וכי ייתכנו שינויים בהרכב הקונסורטיום, ובלבד ש–SG תמשיך להוביל אותו.

הצעה שלישית, של חברת מקרולינק הולדינג, המיוצגת בישראל על ידי עו"ד דוד חודק, הציעה עבור כלל 2.48 מיליארד שקל - מחיר המגלם לכלל שווי של 4.52 מיליארד שקל.

אלון גלזר

כעת באי.די.בי פיתוח בוחנים איזו שתיים מתוך שלוש ההצעות שהוגשו יועלו לשלב הבא בעסקה, כשהמחיר שהוצע אינו הפרמטר היחיד הנבחן. מה שמדאיג יותר את אי.די.בי פיתוח היא העובדה שנכון לעכשיו לא ברור מה הסיכויים של כל אחת משלוש הקבוצות האלה לקבל היתר שליטה מהממונה על הביטוח באוצר, דורית סלינגר, שאינה מתלהבת מכך שחברות סיניות ישלטו בחברות הביטוח הישראליות, וכבר ביקשה מקבוצת טיינאן לבצע שינויים מבניים בקבוצה.

בהתאם להחלטת סלינגר, על אי.די.בי לסכם עד סוף 2015 על עסקה עם אחת הרוכשים - אחרת המניות של כלל ביטוח יפוזרו על ידי הנאמן בבורסה. במצב שכזה הן יימכרו ללא פרמיית שליטה - דבר שעלול להסב לאי.די.בי פיתוח אובדן תזרים של כמיליארד שקל. זאת, בזמן שלאי.די.בי פיתוח חסרים כ–800 מיליון שקל כדי לעמוד בהתחייבויותיה ב–2016.

הבעיות של ענף הביטוח

מניות ענף הביטוח בישראל סובלות בשנה האחרונה מדעיכה. מניית מגדל למשל נפלה בשנה האחרונה ב–31%. מניותיהן של ארבע החברות הגדולות האחרות, הראל, כלל, מנורה והפניקס איבדו בשנה האחרונה 11%–17% משויין. הירידות של המניות מוסברות בעיקר בצורך של חלק מהן לגייס הון בכדי לעמוד בתקנים אירופים מחמירים ליציבות פיננסית וחיזוק ההון (תקני סולוונסי 2). מטרת התקנות היא לוודא שהחברות מסוגלות לעמוד בהתחייבויותיהן למבוטחים, בעיקר בתוכניות ביטוח חיים ופנסיה. גורם נוסף שתרם לירידות הוא הריבית הנמוכה שמקשה על החברות להרוויח מתיקי האג"ח הממשלתיות שלהן. כתוצאה מכך נאלצות החברות לשריין עודפי כספים להתחייבויות עתידיות ארוכות טווח. התוצאות הכספיות החלשות והתחייבויות סולוונסי 2 יקשו על החברות לחלק דיווידנדים בעתיד הנראה לעין. באחרונה אף התברר שתשלום דיווידנד בסך 200 מיליון שקל שמעוניינת מגדל לחלק נתקל בהתנגדות מצד המפקחת על הביטוח.

הלחץ על מניות הביטוח ניכר דרך העובדה שהן נסחרות עמוק מתחת להון העצמי שלהן ובמכפילי הון נמוכים יחסית לעבר. כל חברות הביטוח הגדולות בישראל נסחרות כיום ברמת מכפילי הון שנעה בין 0.63 ל–0.7. גורם נוסף למחירי המניות הנמוכים היא רמת הפיקוח ההדוקה על חברות הביטוח, והקושי למכור את החברות לגופים זרים. דוגמה לכך ניתנה לפני כשנתיים בכלל ביטוח, כאשר לחברה מונה מנהל מיוחד מטעם המפקח על הביטוח. המינוי נבע בשל הנפילה בחוסנה של בעלת השליטה, אי.די.בי פיתוח, והוא נותר עד היום.

המחירים שבהם נסחרות המניות מעלים תהיות מדוע מסכימים הגופים הסיניים לשלם מחיר גבוה יחסית עבור חברות ביטוח ישראליות. בהקשר זה ראוי לציין גם את העסקה שבה עומדת פוסון הסינית לרכוש את הפניקס מקבוצת דלק. גם בעסקה זו נקבע השווי של הפניקס סביב ההון העצמי שלה.

בענף הביטוח מסבירים כי הפרמיה שמוכנים הגופים הסיניים לשלם על החברות הישראליות נובעת מהעובדה ששוק הביטוח והפנסיה בסין עדיין אינו מפותח. בסין אין עדיין תוכניות פנסיה לציבור הרחב ולרבים מתושבי המדינה אין פתרון לתקופת הפרישה מהעבודה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה