פרסום ראשון |

מאלוביץ' לאלשטיין: מנכ"ל פלאפון גיל שרון צפוי להתמנות למנכ"ל דסק"ש

שרון, שמשמש ב-10 שנים האחרונות כמנכ"ל פלאפון, עשוי להיות בעתיד יו"ר סלקום, לצד תפקידי ניהול נוספים באי.די.בי ■ 4 קבוצות סיניות הגישו הצעות מחייבות לרכישת כלל ביטוח סביב הונה העצמי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גיל שרון, מנכ"ל חברת התקשורת פלאפון מקבוצת בזק של שאול אלוביץ', בדרך לסיים קדנציה של כ-10 שנים ולהצטרף לקבוצת אי.די.בי - בשלב ראשון כמנכ"ל חברת דיסקונט השקעות (דסק"ש) שבשליטת אי.די.בי פיתוח. בעל השליטה באי.די.בי, אדוארדו אלשטיין ששהה בשבוע שעבר בישראל, סיכם עם שרון על הצטרפותו הצפויה לחברה. כרגע משמש מישל דהן כממלא מקום מנכ"ל דסק"ש וכמנהל הכספים הראשי של החברה.

שרון (52 ) בוגר תואר ראשון בכלכלה ומינהל עסקים מטעם האוניברסיטה העברית ומוסמך במינהל עסקים מטעם אוניברסיטת ת"א, היה אחראי לצמיחתה של פלאפון, אך בשנים האחרונות בדק חלופות ניהול אחרות.

מנכ"ל פלאפון גיל שרון

ביום חמישי האחרון נודע כי חיים גבריאלי, מנכ"ל אי.די.בי פיתוח, סיכם עם אלשטיין על סיום תפקידו במארס 2016 – לאחר 12 שנים באי.די.בי ולאחר שהצליח למרות היותו מקורב לבעל השליטה הקודם נוחי דנקנר למצוא שפה משותפת עם אלשטיין. בעתיד מתכננת אי.די.בי פיתוח ודסק"ש לאחד את המטות שלהן כך שייתכן ובהמשך שרון יהיה מנכ"ל החברה הממוזגת.

גיל שרון הצטרף לפלאפון בשנת 2001 אז מונה למשנה למנכ"ל, אחרי תפקיד כמנכ"ל חברת התקשורת ברק. באותן שנים לפלאפון היתה בעיית מותג, בעיקר בקרב צעירים, ושרון ניצח על הקמת מותג המשנה אסקייפ בין השנים 2003 ו-2005. שרון מונה למנכ"ל החברה בשנת 2005.

בתפקידו, קיבל שרון החלטה אסטרטגית משמעותית לנטוש את טכנולוגיות ה-CDMA של החברה ולהקים רשת דור 3 בטכנולוגיית GSM, רשת שהושקה בתחילת 2009, ולוותה במיתוג חדש לחברה עם דגש על איכות הרשת.

לקראת תחילת התחרות בסלולר, באמצע 2012, זיהה שרון זיהה הזדמנות וחתם על הסכם אירוח רשת עם HOT, מה שהסתבר כמהלך חכם מאוד, והצליח לעזור לחברה לצלוח את השנים האתגריות האחרונות. פלאפון גם היתה החלוצה באירוח מפעילות וירטואלית, וחתמה הסכמי אירוח ראשונה עם רמי לוי ו- Free טלקום (האחרונה לא נכנסה בסוף לשוק).

אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

שרון עבר תקופה קשה בעת מאבק העובדים בחברה ונסיונות ההתאגדות שלהם, אז גם הגיעו המפגינים לביתו. בשנת 013, מינה שרון "יורש" אפשרי, אסף עופר, שהוא סמנכ"ל השיווק וקיבל גם מנוי כמשנה למנכ"ל, אך כמובן, זהות המנכ"ל היא החלטה של בעל הבית בחברה, שאול אלוביץ'.

שרון, שסירב להגיב לידיעה, עשוי להתמנות בהמשך גם ליו"ר חברת התקשורת סלקום.

הסינים רוצים את כלל ביטוח

בימים אלה מקדמת אי.די.בי פיתוח את מכירת כלל ביטוח (55%). לאחר מכירת כלל ביטוח ייוותר אלשטיין למעשה עם נכס מהותי אחד - דסק"ש - שאחזקותיה העיקריות הן סלקום (45%), שופרסל (50.7%), נכסים ובניין (76.5%), אלרון (50.3%), אופציה על 40% מאדמה (לשעבר מכתשים אגן), וכן אחזקות שהועברו אליה בעקבות המיזוג עם כור, כמו בית ההשקעות אפסילון, קרנות השקעה שונות ונדל"ן.

דסק"ש נסחרת לפי מחיר של 6.54 שקלים למניה, המגלם לחברה שווי שוק של 654 מיליון שקל. לעומת זאת, השווי הנכסי הנקי הסחיר שלה (לא כולל היוון הוצאות הנהלה וכלליות ומטה, ואופציות שימומשו בשנים הקרובות) מוערך ב-350 מיליון שקל. שווי זה אינו מביא בחשבון את פרמיות השליטה שניתן לקבל בעת מכירת החברות הבנות, וכן מניח, לפחות בשלב זה, כי השווי הכלכלי של האופציה הגלומה ב–40% מאדמה מוערך באפס.

נכון לסוף יוני 2015, החוב הפיננסי ברוטו של דסק"ש הסתכם ב-4.66 מיליארד שקל - מתוך זה 4.2 מיליארד שקל לבעלי האג"ח. האג"ח של החברה נסחרות לפי תשואות לפדיון יחסית גבוהות של עד 11.5%. בניכוי מזומנים של כמיליארד שקל, החוב הפיננסי נטו של דסק"ש מוערך ב-3.68 מיליארד שקל. המזומנים בקופתה יספיקו לה לפירעון תשלומי קרן וריבית של 891 מיליון שקל עד סוף אוגוסט 2016, ללא הצורך למחזר חובות ולמשוך דיווידנדים מחברות בנות.

בשל מצבן המאתגר של סלקום ושופרסל, הן אינן צפויות לחלק דיווידנדים. היחידה שכן מסוגלת לחלק דיווידנדים היא חברת הנדל"ן נכסים ובניין, שנכון לסוף יוני 2015 הצטברו לה יתרת רווחים הראויים לחלוקה של 290 מיליון שקל. ועדיין, בשל עומס הפירעונות הגבוה גם בשנים הבאות, דסק"ש מחפשת דרכים להגדיל את הנזילות, בין השאר באמצעות הנפקת זכויות של ארבע סדרות אופציות הניתנות להמרה למניות החברה בסכום של עד 500 מיליון שקל.

אי.די.בי פיתוח התחייבה עד סוף 2015 לנצל אופציות של 92 מיליון שקל. מכיוון שהאופציות הקצרות נמצאות בתוך הכסף, סביר להניח כי עד סוף השנה מלוא המנה הראשונה תומר למניות, ולקופת דסק"ש ייכנסו 125 מיליון שקל. בשנה הבאה צפוי מימוש נוסף של אופציות, בסכום של 125 מיליון שקל לפחות. דסק"ש סומכת על כך שבשנה הבאה התשואות של האג"ח יירדו וניתן יהיה למחזר את החוב.

בתוך כך הגישו בסוף השבוע 4 קבוצות סיניות הצעה לאי.די.בי פיתוח, לרכישת כלל ביטוח. מדובר בקבוצת טיינאן־לי הייפנג, קבוצת מיקרולינק, קרן השקעות צ'יינה מינג שנג וכן קבוצה הכוללת שלושה גופי השקעות מסין והונג קונג בראשות וונג צ'ין. ההצעות הן סביב הונה העצמי של כלל ביטוח שהסתכם בסוף מארס ב-4.3 מיליארד שקל. והוא יותאם להונה העצמי של כלל ביטוח במועד סגירת העסקה. כעת יצטרכו באי.די.בי פיתוח להחליט עם מי מהגופים הם ייכנסו להמשך התהליך כשההתלבטות העיקרית למי מהם ישנו את הסיכוי הגבוה ביותר לקבל היתר שליטה מהמפקחת על הביטוח ושוק ההון באוצר, דורית סלינגר.

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד