הפירמידה של אמיר ברמלי מתפרקת: צו פירוק זמני לקרן קלע

ביהמ"ש מינה את עו"ד ארז חבר למפרק הזמני של הקרן בה מושקעים 200 מיליון שקל; הוצא גם צו האוסר על חברת רוביקון של ברמלי "לבצע כל פעולה שאינה במהלך העסקים הרגיל למשך ארבעה ימי עסקים"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ברמלי במעל מיחזור האשפה WTP
אמיר ברמלי במפעל WTPצילום: רמי שלוש
שלי אפלברג
שלי אפלברג

שופטת בית המשפט המחוזי איריס לושי עבודי החליטה למנות את עו"ד ארז חבר, שותף במשרד עמית פולק מטלון, כמפרק זמני לקרן קלע הנשלטת בידי איש העסקים אמיר ברמלי. ברמלי נחשד על ידי רשות ניירות ערך בבניית פירמידה ובהונאת משקיעים.

בפסק הדין כותבת השופטת כי "הגעתי לכלל דעה ברורה כי במקרה זה יש לקבל את הבקשה ולמנות לחברה מפרק זמני. בבסיס החלטתי עומדת כמובן העובדה הפשוטה - אשר דומה כי אין עליה כל חולק – לפיה קיימות אינדיקציות רבות לחדלות הפירעון של החברה".

בפסק הדין מפרטת השופטת כי האינדיקציות לחדלות הפירעון של הקרן בה, לטענת ברמלי, מושקעים 200 מיליון שקל הינן: "ראשית החברה לא חלקה על החוב של מבקש בקשת הפירוק ודומה כי חזרה בה מטענתה כי מועד פירעון החוב לא הגיע בשל אי הפקדת איגרת החוב בידי החברה; שנית, דבריהם של נושים אחרים במהלך הדיון, אשר מסרו כי לא זכו לקבל את כספם, כאשר טענות אלה לא הוכחשו על-ידי ברמלי; שלישית, הצגתם של צ'קים של החברה בסכומים משמעותיים אשר חוללו לאחרונה בהיעדר כיסוי מספיק, כמו גם הודאתו של ברמלי כי חשבון הבנק של החברה אינו פעיל; רביעית, העובדה כי ברמלי הודה בחקירתו כי החברה הייתה אמורה לשלם בשבוע שעבר תשלומי ריבית בסך של כ-1.5 מיליון שקל וכי באופן כללי לחברה התחייבויות בסך של כ-174 מיליון שקל.

עוד ביקרה השופטת את "התייצבותו של ברמלי לדיון ללא ייצוג וללא כל סיוע אחר, כגון של איש כספים מטעמו, וזאת על אף שניתנה לו שהות מספקת אך ורק לשם הסדרת הייצוג ולמרות שלטענתו אין לחברה למעשה קושי לממן ייצוג כזה; שנית, אי-המצאת, ולו בדל, מסמך אשר ישפוך אור על מצבה הכספי של החברה, מבנה הקבוצה והקשרים בין החברות השונות בה, המודל העסקי של החברה והקבוצה, העסקת העובדים בחברה וכיו"ב; שלישית, אי-המצאת כל מסמך אשר יבטא את ערבותה של רוביקון להתחייבויות החברה כלפי נושיה; רביעית, סירובו של ברמלי, למעשה, להתייחס לנכסיה של החברה ותחת זאת מתן תשובות ביחס לנכסיה של רוביקון".

לדברי השופטת "האפילה המוחלטת שבה ניצבים בית-המשפט, הנושים והמשקיעים" מובילה אותה למסקנה כי לחברה חייבים למנות מפרק זמני, לו יהיו נתונות כל הסמכויות הדרושות לשם טיפול בענייני החברה ומקסום ההחזר לנושיה ומשקיעיה. במיוחד לאור העובדה כי "המודל העסקי של החברה והמבנה של קבוצת ברמלי בכללותה לא הובהרו בפניי ולא במקצת".

השופטת לא קיבלה את הצעת אחד הצדדים למנות את חברת MNS למפרק והחליטה כי "לאור מורכבות המקרה והאינטרסים השונים של הנושים" ימונה עו"ד ארז חבר, שותף במשרד עמית פולק מטלון - אשר יידרש להפקיד התחייבות עצמית של 250 אלף שקל בקופת בית המשפט אם יסכים לתפקיד.

השופטת הסמיכה את המפרק הזמני לתפוס את נכסי החברה, לנהלם, לשומרם ולבטחם. להעסיק עובדים, לבוא בדברים עם לקוחות החברה, נותני שירותים וכיו"ב והשעתה את סמכויות הדירקטוריון של החברה ושל נושאי המשרה, לרבות של המנכ"ל ברמלי, ובכלל זאת את סמכותו לחתום בשם החברה ולהוציא לפועל כל פעולה בשם החברה או מטעמה. עוד הורתה השופטת לבעלי מניותיה, נושאי המשרה, עובדיה וכל מי שקשור עם החברה לשתף פעולה עם המפרק הזמני ולסייע בידו למלא את תפקידו ולהימנע מלהפריע לו במהלך מילוי תפקידו כמפרק זמני.

מעבר לכך העניקה השופטת צו האוסר על חברת רוביקון של ברמלי "לבצע כל פעולה שאינה במהלך העסקים הרגיל, בין במישרין ובין בעקיפין, וזאת למשך ארבעה ימי עסקים ממועד החלטתי זו". חבר יידרש להגיש דו"ח לבית המשפט עד ל-1 בנובמבר בו יהיה עליו להסביר מה נעשה בחברה ומהן מסקנותיו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"