"שוק הביטוח לא הצליח להתאים את עצמו למסלקה הפנסיונית"

במרכז להעצמת האזרח אומרים כי בנתונים שמעבירות חברות הביטוח למסלקה שהקים משרד האוצר נמצאו לא מעט שיבושים וכשלים

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון
אסא ששון

המרכז להעצמת האזרח, שבחן את הקמת המסלקה הפנסיונית בידי משרד האוצר ובתפעולה של חברת סוייפט נס, קובע כי "שוק הביטוח לא הצליח להתאים עצמו למסלקה הפנסיונית".

במחקר של המרכז נכתב עוד כי "בתחילת דרכה של המסלקה, חברות הביטוח הגדולות ראו בה מתחרה של מנהלי ההסדרים שבבעלותן. הנחיה של אגף שוק ההון לחברות הביטוח, למכור את חלקן בבעלות על מנהלי ההסדרים, היתה מנטרלת את התנגדותן להקמת המסלקה הפנסיונית. הפרדה בבעלות בין חברות הביטוח נדונה במשרד האוצר, אך לא הגיעה לכדי הנחיה מחייבת".

תומר לוטןצילום: חן גלילי

מערכת הסליקה הפנסיונית נולדה כצורך משלים ליישום המלצת ועדת בכר, לכניסת הבנקים לשוק הייעוץ והמכירה של מוצרי ביטוח פנסיוני. המסלקה אמורה לאפשר לצרכנים (סוכני ביטוח וחוסכים) לקבל בלחיצת כפתור תמונת עולם על כל החסכונותיהם הפנסיוניים. ככזאת היא אמורה לפעול מול חברות הביטוח, ולקבל מהן את המידע על אפיקי החיסכון של החוסכים.

החוקרים מציינים כי "מבחינת יישום החלטת הממשלה, ניתן לומר שהתהליך עד כה מתקדם בהצלחה. בהחלטת הממשלה לא נקבעו לוחות זמנים, כך שהדחיות ביישום אינן סותרות החלטה זו, ומשרד האוצר עשה נכון שקבע אבני דרך בלוחות זמנים מוגדרים למכרז המסלקה, פרויקט הטיוב, והמעבר לשוק מוצרים אחיד. כל הגעה לאבן דרך מאפשרת בחינה מחדש של הנעשה עד כה בכלים מדידים, ניתוח הקשיים שעלו עד אותה נקודה ופתרונם. כך נעשה גם בשלב שקדם למכרז, בתקופת חברת המסלקה. גם בתקופת חברת המסלקה הופקו לקחים, ונעשו תיקונים בתכנון תוך כדי ניסיון ההקמה של חברת המסלקה".

ואולם, אחת מהנקודות החלשות בתהליך היא הנתונים שמעבירות חברות הביטוח, ובחלקן התגלו לא מעט שיבושים וכשלים. על כך כותבים החוקרים: "העובדה כי משרד האוצר נמנע עד כה מלקנוס את הגופים על אי־עמידתם בלוחות הזמנים לא דירבן אותם מספיק לעמוד בלוחות הזמנים שהוכתבו על ידי המשרד מלכתחילה. ייתכן שנדרש גם לספק תמריצים בדמות הקלות מס לאותם גופים שכן עמדו בלוחות הזמנים. חברות הביטוח הגדולות בתחילת הדרך היו יכולות לתרום להצלחת התהליך באמצעות יוזמות מצדן לפעול לפיתוח ממשקים במערכותיהן להתחברות עם המסלקה. בכך הן היו סוחפות אחריהן את שאר המוסדיים".

תומר לוטן מנכ"ל המרכז להעצמת האזרח, אמר כי "יישום החלטת הממשלה בעניין המסלקה הפנסיונית הוא דוגמה מצוינת לפעילות ממשלתית חיובית שנתקלת בקשיים וחסמים בביצוע. הקמת המסלקה נועדה לשפר ולהיטיב עם החוסכים לפנסיה ולאפשר גמישות, נגישות ושירותיות רבה יותר לחוסכים לפנסיה, ולהשפיע באופן ישיר גם על הכיס שלנו. עם זאת, הבדיקה שערכנו הצביעה על בעיות בביצוע יוזמה חשובה זו, בעיקר בהיעדר תכנון המספק מענה לשונות והגיוון הקיימים בקרב משווקי הפנסיה בישראל ובדרכי התנהלותם. בשל כך, חלק מהותי מתהליכי היישום נדחה, וצפוי להיות מיושם רק בעוד כמה שנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"