בנק הפועלים מוכר את בנק פוזיטיף קזחסטאן תמורת 120 מיליון שקל

הבנק ירשום הפסד של 28 מיליון שקל בגין העסקה ■ הפועלים מנסה להשלים גם את מכירת פוזיטיף טורקיה

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

בנק הפועלים דיווח כי בנק פוזיטיף הטורקי (המוחזק בכ–70%) בידי הפועלים מכר את מלוא אחזקותיו (100%) בבנק פוזיטיף קזחסטאן לידי בנק יוראסיין (Eurasian Bank) תמורת 32 מיליון דולר. פוזיטיף קזחסטאן, העוסק במתן שירותי בנקאות ללקוחות עסקיים ופרטיים, נרכש בידי פוזיטיף ב–2007 תמורת 56 מיליון דולר. כעת, עם השלמת המכירה, ירשום הפועלים בדו"חותיו הכספיים הפסד של 28 מיליון שקל. יוראסיין הוא הבנק התשיעי בגודלו בקזחסטאן, ונשלט בידי אלכסנדר משקביץ', אליאן איברגימוב ופטוך צ'ודייב.

במקביל, הפועלים מנהל מגעים עם חברת אחזקות טורקית למכירת מלוא אחזקותיו בפוזיטיף הטורקי, שבו הוא שותף עם איש העסקים חאליט צ'ינילולו (30.2%). בעבר נושא מכירת פוזיטיף, שהפועלים השלים את רכישת השליטה בו בנובמבר 2006, כבר עלה על הפרק מבחינת ראשי הבנק. ואולם נראה שהפעם מדובר בכוונה אמיתית להשלים את התהליך. זאת לאחר שבהפועלים הבינו כי בתקופה שבה ההון עבור הבנקים נחשב מצרך נחוץ ביותר, העלות באחזקה זו גוברת על התועלת שבה. שכן הפועלים לא הצליח לקבל אישור עבור פוזיטיף לנהל פיקדונות. נוסף על כך, עקב היחסים הפוליטיים המתוחים בין ישראל לטורקיה השקעה זו היא בעייתית.

ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועליםצילום: דניאל בר און

אמנם הפועלים החליט לצאת מהפעילות בטורקיה, אך להבדיל מלאומי ודיסקונט, שמצמצמים בצורה ניכרת את הפעילות הבינלאומית שלא הניבה פירות לבנקים הישראליים, הפועלים החליט דווקא להתרחב בתחומי הבנקאות הפרטית והמסחרית בארה"ב ובשווייץ. כך, למשל, בשנה שעברה פתח הבנק את הנציגות בלוס אנג'לס שמטפלת בלקוחות ישראלים ואמריקאים.

פוזיטיף פועל בטורקיה, ומתמחה בתחומי בנקאות עסקית, בנקאות להשקעות ובתחום משקי הבית. בנוסף, מחזיק פוזיטיב בבעלות מלאה ב–JSC Bank Pozitiv, הפועל בקזחסטאן ועוסק במתן שירותי בנקאות ללקוחות עסקיים ופרטיים. לפוזיטיב אין רישיון לקבל ולנהל את פיקדונות, מה שהופך אותו לבנק נחות עם יכולת צמיחה בהיקף הפעילות ועם רווחיות מוגבלת. שכן עבור הבנקים קבלת פיקדונות מהלקוחות (מקורות), שעבורם הם מעניקים ריבית יחסית נמוכה, היא מקור פרנסה עיקרי.

הפיקדונות האלו משמשים את הבנקים לצורך מתן אשראי בריביות גבוהות יותר לעומת הריביות הניתנות בפיקדונות, או לחלופין הפיקדונות האלו מושקעים בניירות ערך ובהשקעות ריאליות. בעוד בסיטואציה שאליה נקלע פוזיטיף כדי להעניק אשראי, הוא היה חייב לאתר מקורות חלופיים, כמו גיוס חיוב ונטילת הלוואות בעלים, שהם יקרים יותר מהפיקדונות, וכנגזר מכך פוגעים ברווחיות.

מי שהוביל את העסקה לרכישת פוזיטיף היה יו"ר הפועלים לשעבר, דני דנקנר, שהיה מעורב בעסקי הפועלים, פוזיטיף וקרן השקעות RP Capital (שהיתה אמורה להשתתף בהשקעה בפוזיטיף) במצב של ניגודי עניינים קשים. הנסיבות האלו היו חלק מהגורמים שהובילו בסופו של דבר את דנקנר למאסר של שמונה חודשים, שאותו החל לרצות באחרונה.

בשש השנים האחרונות מאז שציון קינן נכנס לתפקיד המנכ"ל ויאיר סרוסי לתפקיד היו"ר, ניסו ראשי הפועלים לשכנע את הרגולטורים בטורקיה להעניק לפוזיטיף אישור לקבל ולנהל פיקדונות. ב–2010 הפועלים אף ניסה במסגרת המכרז של ממשלת טורקיה להשתלט על אדהבנק (Adabank), המחזיק ברישיון לניהול פיקדונות, מתוך כוונה למזג אותו לתוך פוזיטיף, אך בסופו של דבר ההצעה של הפועלים לא נבחרה כזוכה. סך הנכסים של קבוצת פוזיטיף הסתכם בסוף יוני 2015 ב–818 מיליון דולר והונה העצמי הסתכם ב–155 מיליון דולר.

בתקופה שבין 2007 ועד למחצית הראשונה של 2014 הסתכמה התרומה של פוזיטיף (מנוטרלת השפעת שינויים בשערי חליפין) לדו"חות הפועלים בהפסד של כ–100 מיליון שקל. בתקופה זו שווי ההשקעה של הפועלים בפוזיטיף ירד מ–873 מיליון שקל ל–498 מיליון שקל — ירידה של כמעט 400 מיליון שקל.

ירידה זו נבעה מהפחתות מוניטין שבוצעו בפוזיטיף ובבנק הקזחי, וכן מהשפעות מטבע של ירידת הלירה הטורקית מול השקל, שהובילו לכך שגם כשפוזיטיב רשם רווחים התרומה בשקלים להפועלים היתה נמוכה יותר. בפועל, החשיפה של הפועלים לבנק הטורקי גדולה מסכום ההשקעה, שכן חלק מעסקות האשראי שאליהן חשוף פוזיטיף מגובות בביטחונות או בערבויות שניתנו בידי הפועלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה