סופה של האוליגרכיה האוקראינית ב-BGI?

קרן פורטיסימו וצביקה בארינבוים הגישו בקשת פירוק כנגד ישראל 18, השולטת ב-BGI. לישראל 18 חוב של כ-55 מיליון שקל לפורטיסימו, נפתלי שני ובארינבוים. השליטה בישראל 18 נמכרה לפני כחודשיים לאיש העסקים האוקראיני גרגורי גורטובוי

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

סופה של האוליגרכיה האוקראינית ב-BGI? קרן פורטיסימו, בניהולו של יובל כהן, ואיש העסקים צביקה בארינבוים הגישו היום (ג') לבית המשפט המחוזי בחיפה בקשת פירוק ומינוי מפרקים זמניים לישראל 18, החברה הפרטית השולטת בפירמידת BGI, שנסחרת בתל אביב. לישראל 18, שנשלטה עד לאחרונה על ידי האוליגרך האוקראיני אלכסנדר גרנובסקי, חוב של כ-30 מיליון שקל לשניים. הדיון בבקשת הפירוק נקבע לשעה 14:00 היום. מישראל 18 נמסר כי "החברה מתנגדת לבקשות ומתכוונת לעמוד במלוא חובותיה כלפי המבקשים".

אלכסנדר גרנובסקי

ישראל 18 היא חברה פרטית המחזיקה בשרשרת חברות ציבוריות: BGI (הנסחרת בתל אביב), אמבלייז (הנסחרת בלונדון) ויבואנית המזון ויליפוד (הנסחרת בתל אביב). על פי הדיווחים לבורסה, ישראל 18 נשלטת כיום על ידי איש העסקים היהודי-אוקראיני גרגורי גורטובוי. זאת, לאחר שלפני כחודשיים רכש גורטובוי את השליטה בחברה מידי גרנובסקי. במסגרת העסקה להעברת השליטה נקבע כי גרנובסקי יסדיר בתוך שלושה חודשים את כלל חובותיה של ישראל 18, כ-55 מיליון שקל.

עם העברת השליטה ניסה גורטובוי להעביר מסר מרגיע לנושים: "אני סמוך ובטוח שבתקופה הקרובה נשלים צעדים שיאפשרו לחברות להגיע להסדרים לשביעות רצונם של בעלי החוב". מעט לאחר מכן הודיעה ישראל 18, כי חתמה על הסדר עם פורטיסימו להסדרת החוב (כ-25 מיליון שקל). ההסדר כלל בין היתר, פריסה של החוב ומתן בטוחות להבטחת התשלום. במקביל, נערך מו"מ דומה לחתימה על הסכמים על הנושים הנוספים.

אלא שמתברר שהמו"מ עם פורטיסימו הצליח בעיקר רק "על הנייר". מאז החתימה, ישראל 18 לא עמדה בלוח הסילוקין ושילמה את החוב בעיקוב. עם זאת, לפי הערכות הפנייה לבית המשפט נועדה כרגע בעיקר להעביר מסר אזהרה לישראל 18 ולהפעיל לחץ, כך שהצדדים יגיעו להסכמות שיאפשרו את המשך התשלומים כנדרש.

צביקה בארינבויםצילום: ניצן חרמוני
יובל כהן, שותף מנהל בקרן פורטיסימו

מקור החוב לפורטיסימו הוא העסקה לרכישת אמבלייז (BSD קראון), שנחתמה ב-2013, ימיו של גרנובסקי בחברה. השליטה באמבלייז נרכשה בתמורה לכ-60 מיליון דולר: בשלב הראשון BGI רכשה כ-20% מהחברה ב-25 מיליון דולר. בשלב השני – שבוצע לאחר הצעת רכש לציבור – מימש גרנובסקי אופציה שניתנה ל"ישראל 18" ורכש כ-19.4% נוספים. חלק התשלום במסגרת השלב השני לא הועבר מאז אפריל 2014, והוא מהווה את יתרת החוב.

לצד החוב לפורטיסימו, שלה ערבות אישית של בעל השליטה הקודם גרנובסקי, לישראל 18 חוב של כ-5 מיליון שקל לבארינבוים. מקור החוב הוא בלוק מניות BGI, שמכר לישראל 18 במהלך 2014. יצוין כי עד 2012, בארינבוים הוא היה בעל השליטה בפירמידת BGI, אך לאחר מכן מכר את השליטה לגרנובסקי. ישראל 18 אך נושאת בחוב נוסף, שלישי, של כ-25 מיליון שקל לנפתלי שני, אף הוא מבעלי המניות לשעבר באמבלייז.

לצד הנושים של ישראל 18, גם מחזיקי האג"ח של BGI, להם היא חייבת 35 מיליון שקל, מודאגים. המחזיקים טרם הצליחו לשים יד על פיקדון בסכום של כ-11 מיליון דולר השמור בבנק אוסטרי (Meinl Bank) ומשועבד להם. ביום חמישי כינסו המחזיקים אסיפה בתל אביב, שבה הוצגה סקירה לגבי מצבה של BGI והצעדים שנעשו עד כה במטרה להגיע לכספי הפיקדון. כעת נערכת הצבעה כתובה בין המחזיקים באם להעמיד את החוב לפירעון מידי. ההצבעה צפויה להינעל ב-22 באוקטובר. פירעון מיידי, אם וככל שיאושר, יאפשר להתחיל בהליכים משפטיים על מנת להגיע לכספים המשועבדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן