כיל השלימה השקעה של 180 מיליון דולר במיזם פוספט בסין

השותפות עם חברת Yunnan Phosphate תכפיל את נתח השוק של כיל בתחום הפוספט, ותבטיח את העתודו שלה למקרה שהקמת מכרה חדש בשדה בריר לא תאושר

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת כימיקלים לישראל מבטיחה את המשך פעילות הפוספט שלה גם במקרה שבקשתה להקים מכרה פוספט חדש בשדה בריר שליד ערד תידחה והפעילות בישראל תיסגר עד סוף העשור.

כיל השלימה השקעה של 180 מיליון דולר במיזם משותף עם קבוצת Yunnan Phosphate Chemicals, שהיא יצרנית הפוספט המובילה בסין. חלקה השני של העסקה רכישת 15% ממניותיה של החברה הסינית תמורת 120 מיליון דולר, כבר אושרה על ידי משרד המסחר הסיני וכפופה לאישור סופי של רשות ניירות ערך הסינית.

המיזם המשותף יכלול מכרה סלע פוספט שתפוקתו השנתית 2.5 מיליון טונה וכן פעילות בייצור מוצרי המשך על בסיס סלע הפוספט שמפיק המכרה: דשנים וכן מלחי פוספט לשוק המזון ולחומרים מרוכבים.

פעילות הפוספט הנוכחית של כיל מבוססת על 3 מכרות פוספט בנגב ו-75% מהמוצרים של מגזר הפוספט בכיל מיוצרים באינטגרציה אנכית מלאה, כלומר מעורבות ובעלות של כיל בכל שלבי הייצור.

המיזם המשותף עם Yunnan Phosphate Chemicals יהפוך את כיל לאחת החברות המובילות בעולם בייצור יישומים מיוחדים מבוססי פוספט וכמעט יכפיל את נתח השוק העולמי שלה בתחום. המיזם המשותף יאפשר לכיל להגדיל את מעורבותה בשוק הסיני שמציג להערכתה הזדמנות עסקית בשל הפוטנציאל לגידול בביקוש ליישומים מיוחדים של פוספט, וכן ירחיב את סל המוצרים מבוססי האמוניה כך שתוכל להציע ללקוחותיה מגוון מוצרים רחב גדול יותר.

כיל ושותפתה הסינית למיזם ישקיעו ב-5 השנים הקרובות 340 מיליון דולר בחלקים שווים לצורך הקמת מפעלים והגדלת עתודת החומצה הזרחתית הלבנה שלהן פי 3. שתי החברות התחייבו לייצר ולשווק חומצה זרחתית לבנה, שהיא הבסיס למוצרי המשך לשוק המזון ולשוק התעשייתי, באופן בלעדי באמצעות המיזם המשותף.

כחלק מהמיזם המשותף הקימו מערך מחקר ופיתוח בתחום הפוספט בעיר קונמינג שבמחוז יונן לפיתוח טכנולוגיות חדשות למוצרים מבוססי פוספט ולצורך תמיכה טכנית בפעילותו של המיזם. כיל תהיה בעלת השליטה במיזם המשותף שתוצאותיו כולל הנכסים וההתחייבויות יאוחדו לדו"חותיה הכספיים, ותמזג לתוך המיזם המשותף את פעילותה הקיימת בסין.

הקמת המיזם המשותף עם Yunnan Phosphate Chemicals היא חלק מ"אסטרטגית הצעד הבא קדימה", אותה התווה המנכ"ל סטפן בורגס ושמכוונת לגוון ולשדרג את מקורות חומרי הגלם של החברה, לשפר את יעילותה ולהעמיק את נוכחותה בשווקים מתעוררים.

המיזם יגדיל את מערך הייצור הפוספט ומוצריו של כיל ב-50%, יבטיח את עתודות הפוספט של החברה לטווח ארוך, נוכח חוסר הוודאות בנוגע ליכולתה לפעול בישראל בשל הויכוח הציבורי על הקמת מכרה פוספט חדש באתר שדה בריר שליד העיר ערד, וירחיב את המודל העסקי של פעילות תעשייתית מבוססת אינטגרציה אנכית תוך התמקדות באסיה. כיל נסחרת בשווי של 6.8 מיליארד דולר, לאחר ירידה של 4.8% אמש בבורסה של ניו יורק וירידה של 20% ב-12 החודשים האחרונים.

סטפן בורגס, מנכ"ל כילצילום: עופר וקנין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"