פריגו: איום מיילן למחוק את המניות שלנו - חסר בסיס

הכנסות פריגו בסך מיליארד דולר עומדות בסיכון במקרה של שינוי שליטה בחברה

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

"איש לא היה מטורף מספיק כדי לעשות את מה שמיילן מאיימת לעשות, ולכן אין תקדים משפטי באירלנד למחיקה של המניות מהמסחר, והסבירות לזה נמוכה" - כך אמר אתמול דיוויד קיטריק, היועץ המשפטי של פריגו, שהיא חברה אירית, במפגש עם משקיעים שהתקיים אתמול בתל אביב.

האיום של מיילן למחוק את מניות פריגו מהמסחר הן בבורסת ניו יורק והן בבורסת תל אביב - אם תקבל תמיכה של 50% מבעלי המניות של פריגו להצעת הרכש שלה - מטריד את המשקיעים המוסדיים, מכיוון שמימושו יהפוך את אחזקות בעלי המניות של פריגו, שיבחרו לא להיענות להצעה, לבלתי־סחירות. היות שמדובר באחזקות בשווי של מאות מיליוני שקלים - עד 1.2 מיליארד שקל במגדל ובהראל, למשל - זהו פוטנציאל לפגיעה משמעותית בשווי האחזקות.

יו"ר מיילן רוברט קוריצילום: בלומברג

קיטריק הוסיף כי אם מיילן תחליט למחוק את מניות פריגו מהמסחר ללא נימוק סביר, יש סיכוי רב - כפי שמיילן עצמה מציינת בתשקיף הצעת הרכש שפירסמה - שלפיו, בעלי מניות המיעוט בפריגו ישיגו צו מניעה בבית משפט אירי נגד צעד זה בעילה של כפייה ועושק.

נציגי פריגו אמרו במפגש כי מיילן מנסה - באמצעות טקטיקת הפחדה - לכפות על בעלי המניות של פריגו להיענות להצעה גרועה, המבוססת על פרמיה זעומה של 14% ביחס למחיר מניית פריגו שהיה לפני הצעתה של מיילן, הצעה רוויית סיכונים, המדללת את הרווח למניית מיילן לתקופה של ארבע שנים, נשענת על סינרגיות שמימושן מוטל בספק, והרע מכל - נועלת את בעלי המניות של פריגו במיילן שהיא כלא תאגידי שבה שלטונו של היו"ר רוברט קורי מובטח לעד, ולכן בעלי מניותיה לא ייהנו אף פעם מפרמיית שליטה.

לטענתם, אם מיילן תשיג רוב של 50%, אבל נמוך מ-80%, הדרוש לה כדי לבצע רכישה כפויה של יתרת המניות, המניות שייוותרו בידי בעלי מניות המיעוט בפריגו יהיו שוות הרבה יותר מהשווי שמציעה מיילן כיום, כפי שקרה לבעלי המניות של תרו שדחו את הצעת הרכש של סאן ההודית.

עורךהדין של פריגו אברמי וול ממשרד פישר בכר חן וול ואוריון ושות' שמייצג את פריגו , אמר, כי על פי הפרשנות שלו את חוק ניירות ערך ,מחיקה של חברה, הנסחרת ברישום כפול, מהבורסה בתל אביב אפשרית בהודעה של שלושה חודשים מראש, ובלבד שתמשיך להיסחר בבורסה זרה. ואולם, לדבריו, מכיוון שהתנאי של מסחר בבורסה זרה לא יתקיים, יהיה זה בלתי־אפשרי למחוק את מניות פריגו מהמסחר בתל אביב.

סינרגיות שנויות במחלוקת

נציגי פריגו הדגישו כי לא זו בלבד שהסינרגיות בהיקף של 800 מיליון דולר - שמיילן טוענת שתשיג בתוך ארבע שנים - שנויות במחלוקת, אלא שלהשתלטות עוינת עלולות להיות השפעות שליליות על הכנסות של מיליארד דולר לשנה - כלומר, 17% מקצב ההכנסות השנתי הנוכחי של החברה. בפריגו הסבירו כי לחברה יש הסכמי אספקה עם לקוחות, הכוללים סעיפים המאפשרים ללקוח להפסיק חד־צדדית את ההסכם או לחלופין לנהל מחדש מו"מ על תנאיו במקרה של העברת שליטה בפריגו. אם 50% מבעלי המניות בפריגו ייענו להצעת מיילן, ייכנסו סעיפים אלה לתוקף, והכנסות של מיליארד דולר לשנה שעליהן מיילן בונה, יעמדו בסיכון.

נציגי פריגו ציינו כי 40% מבעלי המניות של פריגו הם גם בעלי המניות של מיילן, אבל העריכו כי חלק גדול מהחפיפה נובע מאחזקה של קרנות מדדיות, ולכן החפיפה אינה רלוונטית, והדיון בכדאיות העסקה לקרן כבעלת מניות בפריגו ייעשה באופן בלתי־תלוי באחזקתה של הקרן במיילן. בפריגו העריכו כי כמחצית מבעלי המניות המחזיקים הן במניות פריגו והן במניות מיילן הם קרנות המשקיעות בחברות שעומדות בפני שינויים מהותיים במצבן כתוצאה מאירועים ספציפיים, כמו מאבק שליטה, ולכן ימהרו לממש את אחזקתן מיד לאחר הצעת הרכש.

להערכתם, מיילן לא תגיע לשיעור תמיכה של 50%, אבל אם תצליח לרכוש את השליטה בפריגו, יתקשו בעלי מניות פריגו, שיבחרו להיענות להצעת הרכש, ליהנות מהפרמיה הזעומה של 14% שמציעה מיילן ביחס למחיר של פריגו לפני הצעת הרכש, בשל קיומם של שני בעלי המניות גדולים - אבוט המחזיקה ב-14.2% ממניות מיילן, וטבע המחזיקה ב-4.6% - שהבהירו כי בכוונתם לממש את אחזקתם, צעד שילחץ את מחיר מניית מיילן כלפי מטה.

אין תשקיף, אין מפרט, והרשות שותקת

רשות ניירות ערך עסקה רבות בשבוע האחרון בקרן קלע שגייסה, לפי החשד, מאות מיליוני שקלים ללא תשקיף, תוך שהיא מבטיחה תשואה גבוהה למשקיעים, ולכאורה, הטעתה אותם ואת הרשות בנוגע למטרות הגיוס.

החשדות נגד קלע אכן חמורים, והחקירה והדרישה בעניינה ראויים לשבח. ואולם באחרונה עומדת לפתחה של הרשות סוגיה נוספת - הפרה, לכאורה, של חוק ני"ע הנוגעת למניות בשווי של 9 מיליארד שקל - בלי שתיקוף אצבע או לפחות תגיב באופן ענייני לשאלות. ייתכן שהסיבה לכך היא שקל יותר להדק את הלפיתה הרגולטורית סביב צווארו של בעל השליטה בקלע, אמיר ברמלי, ופשוט פחות לעשות זאת לחברה זרה בעלת שווי שוק של 95 מיליארד שקל. מיילן ידועה בארה"ב כאחת החברות הגרועות בכל הנוגע לממשל תאגידי, אבל נראה כי הצעת הרכש שלה למניות פריגו שוברת שיאים של זלזול בבורסה הישראלית, ברשות ני"ע ובמשקיעים של פריגו.

מיילן, שהבטיחה לפני שלושה חודשים בלבד להירשם למסחר כפול בת"א והסבירה כמה בורסה זו חשובה לה, לא טרחה אפילו לפרסם תשקיף ומפרט להצעת הרכש למניות פריגו, על אף שלפי סעיף 15 לחוק ני"ע, הצעה לציבור טעונה פרסום תשקיף, ועל אף שלפי תקנה 19 לתקנות ני"ע (הצעת רכש) הצעת רכש חליפין - הצעה הכוללת רכיב מניות בתשלום לבעלי המניות של חברת היעד - תכלול תשקיף שהרשות התירה את פרסומו.

סמנכ"ל הכספים של חברת מיילן, ג'ון שיהאן בפגישה עם מנכ"ל הבורסה, יוסי ביינארטצילום: אביב חופי

מיילן לא עשתה זאת. אם מיילן היתה רשומה למסחר ברישום כפול, ניתן היה לפטור אותה מפרסום תשקיף לרשות ני"ע ולבורסת ת"א, אבל מיילן לא זו בלבד שאינה רשומה למסחר בת"א, אלא שאינה יכולה תיאורטית להירשם בה, מכיוון שבהון מניותיה יש שני סוגי מניות, ולכל סוג יש זכויות הצבעה שונות, ולכן לא ניתן לרשום אותה למסחר לפי סעיף 46ב' לחוק ני"ע. העובדה שמיילן לא פירסמה תשקיף ומפרט להצעת הרכש, פירושה - שהמשקיעים בישראל אינם די חשובים בעיניה כדי לספק להם הנחיות מינימליות בנוגע להיענות להצעת הרכש, במקרה שיש להם עניין להפוך לבעלי מניותיה. רשות ני"ע סירבה להתייחס לשאלה, מדוע לא דרשה ממיילן לפרסם תשקיף ומפרט להצעת הרכש.\

ג'ו פאפא: "ההשקעה במניות מיילן 
- העסקה הגרועה שעשיתי מימי"

אחת ההפתעות הגדולות במסמך שפירסמה פריגו בסוף השבוע שעבר, ובו נומקה דחיית הצעת הרכש של מיילן, היתה שיו"ר ומנכ"ל פריגו, ג'ו פאפא, מחזיק ב-4,995 מניות מיילן בשווי של 250 אלף דולר. פאפא רכש 3,840 מניות מיילן ב–222 אלף דולר ב-12 במארס ב–57.7 דולר למניה - כלומר, במחיר הגבוה ב-16% ממחירה הנוכחי של המניה.

רכישה במחיר זה עומדת, לכאורה, בסתירה לטענות פאפא שלפיהן, שיעור הצמיחה של מיילן נמוך באופן משמעותי מזה של פריגו, סיכוייה לצמוח בשלוש השנים הבאות נמוכים, החברה תלויה ותהיה תלויה במספר קטן של מוצרים גדולים, וכמו כן מיילן מציגה ממשל תאגידי גרוע שגורם לה להיסחר במכפיל נמוך. האחזקה של פאפא במניות החברה - שעליה הוא מותח באדיקות ביקורת חריפה - עוררה מטבע הדברים שאלות.

ג'ו פאפא מסר ל–TheMarker: "זוהי ההשקעה הגרועה שעשיתי מימי. כאשר ביצעתי אותה, לא הייתי ער לבעיות החמורות של ממשל תאגידי שנחשפו במיילן מאוחר יותר, כמו מנגנון הקצאה של 50% מזכויות ההצבעה בחברה לקרן לא תלויה, לכאורה, וגלולות הרעל האחרות הנמצאות בתקנון החדש של החברה.

"25 יום מאוחר יותר קיבלתי את המכתב של רוברט קורי, יו"ר מיילן, ובו הצעת הרכש, וכבר לא יכולתי למכור את המניות. תהיה בטוח של-92 מיליון המניות של מיילן שעומדות למכירה, אלה של אבוט וטבע, אתה יכול להוסיף את 5,000 המניות שלי".

ג'ו פאפאצילום: רובי לבוביץ'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית