בלווטניק מתחזק |

כלל תעשיות רכשה את האחזקות של CRH האירית במשאב

רכישת הנתח בשיעור של 25% תתבצע תמורת 520 מיליון שקל ולפי שווי של 2.2 מיליארד שקל למשאב, השולטת במונופול המלט נשר ובתעבורה ■ למרות הגבלות רגולטוריות על נשר - משאב נחשבת לנכס היציב של כלל תעשיות

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

לאחר יותר מחצי שנה של מו"מ, סיכמה חברת כלל תעשיות (כת"ש) עם תאגיד המלט האירי CRH על רכישת אחזקותיהם של האירים בחברת משאב (25%) תמורת 550 מיליון שקל - מחיר המשקף למשאב הפרטית שווי שוק של כ–2.2 מיליארד שקל.

בהתאם להסכמות בין הצדדים, בשלב הראשון כלל תעשיות, המחזיקה כיום ב-75% ממשאב, תגדיל אחזקתה בחברה ל-95%, ובהמשך ל-100%. משאב, המנוהלת בידי משה קפלינסקי, שולטת במונופול המלט נשר (100%), וכן מחזיקה בחלקים שווים עם משפחת לבנת בחברת תעבורה.

לן בלווטניקצילום: בלומברג

CRH נכנסה להשקעה במשאב לפני כ-15 שנה, כאשר רכשה 25% ממשאב תמורת 598 מיליון שקל. מאז משאב חילקה מדי שנה דיווידנדים של מאות מיליוני שקלים, כך ש–CRH החזירה את ההשקעה במשאב.

כלל תעשיות היא חברת אחזקות בתחומי התעשייה, הטכנולוגיה, הביוטכנולוגיה וקרנות ההון סיכון. היא נמצאת בבעלות אקסס אינדסטריז של המיליארדר היהודי לן בלווטניק, שרכש את השליטה בכלל תעשיות מידי אי.די.בי פיתוח והציבור ב-2012-2014 תמורת 2.3 מיליארד שקל.

למרות מגבלות רגולטוריות שחלו באחרונה על נשר, הדבר לא פגע מהותית בתוצאות הכספיות של משאב - שכיום נחשבת לנכס היציב והחזק של כלל תעשיות. זאת, להבדיל, מנכסים בולטים אחרים של החברה, כמו כלל תעשיות ביוטכנולוגיה, נייר חדרה וגולף, ששוויין ירד בעשרות אחוזים. באחרונה מכרה כלל תעשיות את אחזקתה בנייר חדרה (59%) תמורת 350 מיליון שקל לידי קרן פימי.

משה קפלינסקי צילום: עופר וקנין

את חלק מרכישת המניות הנוספות של משאב לכלל תעשיות עשוי לממן דיסקונט, שהוא הבנק המממן העיקרי של פעילות של קבוצת אקסס בישראל.

דיסקונט הוביל בשנה שעברה קונסורציום מממנים, שהעניקו לכלל תעשיות וקבוצת אקסס מימון של 2.3 מיליארד שקל לצורך רכישת איגרות חוב של כלל תעשיות, וכן לפירעון חובות נוספים של החברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן