רשות ני"ע באזהרה מיוחדת: "חשד כי מנהלי קרן קלע הונו מאות משקיעים בסכומי עתק"

"הקרן בחקירה פלילית בחשדות חמורים" ■ קרן קלע של אמיר ברמלי: "היה ראוי אם רשות ממשלתית תנהל את מאבקיה באמצעים ענייניים ולא בתקשורת"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

על רקע הקמפיין הטלוויזיוני שבו פתחה קרן קלע, הנמנית על קבוצת רוביקון של אמיר ברמלי, רשות ני"ע פירסמה היום (ד') אזהרה מיוחדת ויוצאת דופן לציבור הרחב. במודעה באתר האינטרנט, הזהירה הרשות כי פעילותה של קרן קלע לא קיבלה את אישורה, וכי מנהלי הקרן נמצאים בחקירה פלילית בחשד להפרת דיני ניירות ערך והונאת מאות משקיעים בסכומי עתק.

"בימים האחרונים אנו עדים לקמפיין בטלוויזיה ובאמצעי תקשורת נוספים מצד קרן קלע או מי מטעמה, הקורא לציבור הרחב לפנות לקרן לצורך השקעות פיננסיות בה במטרה להשיג תשואה עודפת. הרשות מבקשת להבהיר כי פעילות זו של קרן קלע אינה על דעתה ולא קיבלה את אישורה. עוד מבקשת הרשות להבהיר כי קרן קלע נחקרת כיום בחקירה פלילית בחשדות חמורים ביותר של הפרת דיני ניירות ערך והונאת מאות משקיעים בסכומי עתק בנוגע לפעילותה בעבר. הרשות מזהירה שוב את הציבור מפני הסיכונים הכרוכים בביצוע השקעות שאינן מפוקחות", נכתב בהודעת הרשות.

אמיר ברמליצילום: זו סטודיו

קרן קלע היא קרן השקעות המתמחה במתן הלוואות לעסקים בינוניים. הקרן מגייסת כספים ממשקיעים, עד 35 בשנה, באמצעות רכישה של איגרת החוב. הריבית השנתית הנקובה באיגרת היא 12% לשנה, ללא הצמדה. מאחר שאיגרת החוב אינה סחירה, הריבית היא התשואה השנתית למחזיק האיגרת. זוהי תשואה גבוהה ביחס לאלטרנטיבות הקיימות בשוק האג"ח הקונצרניות המקומי.

באחרונה החלה רשות ני"ע לחקור את פעילותה של קרן קלע ואת בעל השליטה בה, ברמלי. במארס האחרון נעצר ברמלי בחשד להטעיית המשקיעים והטעיית לקוחותיו בנוגע לתמורת הגיוס. לפי הרשות, מאות מיליוני שקלים שהושקעו בקרן הועברו לטובת מימון השקעותיו של ברמלי או של חברות הקשורות אליו. ברמלי הכחיש את החשדות המיוחסות לו ושוחרר בתנאים מגבילים תוך הפקדת ערבות של 1.7 מיליון שקל. בסוף אוגוסט ביקשה הרשות מבית המשפט להכפיל את הערבות הבנקאית שהוטלה, על רקע ראיות חדשות שנאספו.

למרות חקירת הרשות, בשבועות האחרונים החלה קרן קלע בקמפיין טלוויזיוני, שבו משתתפים בין היתר השחקנים מוני מושונוב ואמיתי קדר. כחלק מהקמפיין רכשה הקרן את "ברייק הזהב" (הפרסומת שמשודרת לפני ההכרזה על הזוכה) בגמר תחרות "מאסטר שף" - התוכנית הנצפית ביותר כיום בטלוויזיה. החברה רכשה גם את ברייק הזהב בגמר התוכנית "אקס פקטור". למרות הפרסומים בנושא, הרשות השנייה לא התערבה בנושא ואישרה את הפרסום בגופי השידור המסחריים.

מרוביקון ביזנס גרופ נמסר בתגובה: "לקרן קלע ולרשות ניירות ערך יש מחלוקות אידיאולוגיות קשות וידועות בציבור מזה שנים בסוגיות הפיקוח על חברות השקעות פרטיות. קרן קלע הנה חברה פרטית ותיקה, ששילמה למשקיעים בה ריבית ממוצעת של למעלה מ-10% לשנה לאורך כל שנות פעילותה. הקרן עומדת בכל התחייבויותיה כלפי המשקיעים ותמשיך להציע אפשרויות השקעה ייחודיות למשקיעים פרטיים בכפוף לחוק.

מיכל אנסקי ואמיר ברמלי צילום: חיים הנדוורקר

"כפי שראינו בשנים האחרונות, המחיקות והתספורות הגדולות התקיימו דווקא בשוק ההון שנמצא תחת פיקוח הרשות. אזהרות שכאלו הרשות לא טורחת לפרסם. זו הסיבה בגינה משקיעים רבים, אשר איבדו את האמון בשוק ההון, בוחרים להשקיע בחברות פרטיות לא מפוקחות. היה ראוי אם רשות ממשלתית תנהל את מאבקיה באמצעים ענייניים ולא בתקשורת, לכל הפחות עד להכרעת בית המשפט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"

צילומי רחפן מפרץ חיפה

הם חיים על "חבית חומר נפץ", המשקיעים רואים שם פוטנציאל