בנק ישראל: ריבית חודש ספטמבר ללא שינוי

בשבוע האחרון התחזקו ההערכות כי בנק ישראל יודיע על הורדת הריבית ששיעורה כעת 0.1% - לרמה של 0.0% ■ הוועדה המוניטרית סבורה שגברו הסיכונים להשגת יעד האינפלציה ולצמיחה ■ אלדד תמיר: "טעות קשה"

דרור רייך
דרור רייך

בנק ישראל הותיר היום (ב') את הריבית לספטמבר ללא שינוי ברמה של 0.1%. בניגוד להודעה מהחודש הקודם, בו גם נשארה הריבית על כנה, הפעם מציינים בבנק ישראל כי "הוועדה המוניטרית סבורה שגברו הסיכונים להשגת יעד האינפלציה ולצמיחה".

בשבוע האחרון התחזקו ההערכות כי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל תודיע על הורדת ריבית הבסיס במשק, ששיעורה כעת 0.1% - לרמה של 0.0% ואולי אף לרמה שלילית; לחילופין, או בנוסף לכך, על פי ההערכות הללו ינקוט הבנק המרכזי צעדים של הרחבה כמותית, כגון הרחבת רכישות המט"ח על ידי בנק ישראל כדי להחליש את השקל, רכישות אג"ח של ממשלת ישראל בשוק המשני או צעדים נוספים.

עם זאת, אנליסטים בכירים העריכו כי בנק ישראל לא ינקוט היום צעדים דרסטיים - וישאיר את הריבית ברמתה הנוכחית, שבה היא נמצאת מאז מארס 2015. האנליסטים העריכו כי בבנק ישראל ימתינו לראות מה תהיה החלטת הבנק הפדרלי האמריקאי בספטמבר על גובה הריבית בארה"ב. למרות ציפייה ארוכה להעלאת הריבית בארה"ב, באחרונה התחזקו ההערכות כי הפד לא יעלה את הריבית בחודש הקרוב.

"בנק ישראל כצפוי הותיר את הריבית על כנה. מאידך יש לזכור כי המשק הישראלי מאותת על האטה בצמיחה בנתוני מקרו לא מועדדים ופיחות שקל שניזוק ביממות האחרונות אל מול מלחמת המטבעות בעולם", הסביר מנכ"ל מט"ח 24, דוד מסיקה.

"לעת עתה העיניים יהיו נשואות לדינימיקה של הפדרל ריזרב לקראת הפעולות שינקוט בספטמבר אם ינקוט. בגזרת המט"ח עדיין יהיה ניכר כי השקל ימשיך להנזק ביממות הקרובות עקב הסאגה במלחמת המטבעות, זינוק היורו ונסיגת המשקיעים ממגמות הפרו דולריות שנפגעו ממגדל הקלפים שמתמוטט לו אט-אט בסין. הנגידה פלוג ככול הנראה תפגין כלים אגרסיבים לטווח הארוך ותנודות קיצוניות כרגע בשיעור הריבית לא נראים על הפרק בשלב זה", סיכמו במט"ח 24.

"חוסר המעש הזה מהווה אוזלת יד"

"למרות שורה של נתונים שליליים, מבית ומחוץ, בוחר בנק ישראל דווקא להקשיח עמדות ולהשאיר את הריבית על כנה", הסביר משה שלום, מנכ״ל USG Capital. "החלטה זו יכולה להתברר כטעות מרה אם המשבר העולמי יחריף במהירות ובנק ישראל יאלץ לכנס את הוועדה המוניטרית ולפרסם החלטה שלא מן המניין, אין ספק שפעולה כזאת תלחיץ את המשקיעים והפעילים במשק הרבה יותר. העובדה שהבנק המרכזי מביע ביטחון בכלכלה הישראלית, אולי יכולה להרגיע מעט, אך ברור כי גם אם בנק ישראל לא משדר פאניקה, אין זה אומר שהמצב בשווקים לא מורכב".

"ההחלטה של בנק ישראל להשאיר את הריבית ללא שינוי היא טעות קשה אשר זורקת את הכלכלה הישראלית אל המערבולת העולמית ללא כל כלים או גלגלי הצלה", הסביר אלדד תמיר, מנכ"ל בית ההשקעות תמיר פישמן. "הנתונים כולם תומכים בצעד אמיץ וברור של בנק ישראל, כפי שעושים כל הבנקים המרכזיים בעולם. חוסר המעש הזה מהווה אוזלת יד אשר עלולה לגרור את הכלכלה הישראלית למקומות מסוכנים. בעולם, ובתקופה בה הבנקים המרכזיים תומכים בכלכלות המקומיות (סין ,יפן ,ארה"ב ,אירופה), חוסר מעש מהווה צעד של חולשה מיותרת".

"בנק ישראל לא יוכל להמתין עוד זמן רב"

"למרות הסערות בשווקים החליט בנק ישראל להמתין, אבל הוא לא יוכל להמתין עוד זמן רב", ציין אילן ארצי, מנהל ההשקעות הראשי בבית ההשקעות הלמן-אלדובי. "בנק ישראל מבין שלא נותרו לו אמצעים רבים לתמוך במשק במצב משבר ולכן מהסס להוריד ריבית בעת הזאת. גם הפיחות בשקל מסייע להחלטה להמתין מעט. יחד עם זאת גדל הסיכוי להורדת ריבית בחודשים הקרובים לנוכח הסערות בכלכלה העולמית, האינפלציה האפסית הצפויה והצמיחה הנמוכה בכלכלה הישראלית".

"בניגוד להודעת הריבית מלפני חודשיים, בנק ישראל משדר למשקיעים שהוא נכון להשתמש בכל כלי שנצא ברשותו על מנת להתמודד עם המצב שנוצר בשווקים" מסכם עידן אזולאי מנהל השקעות ראשי אפסילון. "בנק ישראל מודע לכך שגברו הסיכונים לצמיחת המשק ולעמידה ביעד האינפלציה וככל הנראה סביר להניח שאם לא יחול שינוי בנתונים בזמן הקרוב הוא גם יפעל".

צילום: אוליבייה פיטוסי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"