סקירת המסחר |

יום אדום בת"א - מדד הביומד נפל ב-7% ומדד הפחד זינק ב-28%

ת"א 25 איבד 3.5% ות"א 100 נחלש ב-4% על רקע פתיחה שלילית בוול סטריט ■ ת"א 75 נחלש ב-5.3% היתר-50 איבד 5.8% ■ אקסלנס: "לא הולכים למשבר פיננסי" ■ מחזור המסחר עמד על 3.7 מיליארד שקלים

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור רייך

הבורסה בתל אביב נחתמה היום (ב') בירידות שערים על רקע הנפילות שנרשמו בפתיחת המסחר בוול סטריט ובבורסות אירופה ועל רקע החלטת הריבית של בנק ישראל להותיר את הריבית במשק על כנה.

בתום המסחר, ת"א 25 נחלש ב-3.5% ומדד ת"א 100 איבד 4% מערכו; מדד ת"א בנקים ירד ב-2.2% ומדד נדל"ן 15 נחלש ב-3.7%. בלטו בירידות ת"א 75 שנחלש ב-5.3% היתר-50 שאיבד 5.8% ומדד הביומד שהחסיר 7% מערכו. מחזור המסחר היה חריג ועמד על 3.7 מיליארד שקלים.

בגזרת מניות ת"א 100 רק מנייה אחת סימה בטריטוריה החיובית - אסם שטיפסה ב-0.3%. את הירידות הויבלה מזור רובוטיקה שנחלשה ב-9%, קנון מבית החברה לישראל נחלשה ב-8.7% ואלון ריבוע כחול נחלשה ב-8%. בסיכום שני ימי המסחר הראשונים של השבוע נובה נחלשה ב-7.7% כלכלית ירושלים נחלשה ב-7.5%.

עוד מניות שבלטו בירידות: טבע נחלשה ב-5.6%, כיל השילה 6.3%, טאואר החסירה 6.4% וקבוצת דלק של יצחק תשובה נחלשה ב-6.3%.

בשוק הסולידי נרשמה מגמה מעורבת - מדדי התל בונד (20, 40 ו-60) נחלשו בעוד 0.76%, ומדד התל בונד השקלי נחלש ב-0.67%. מדדי אגרות החוב הממשליות הן השקליות והן הצמודות טיפסו ב-0.05% כל אחד.

"צריכים להסתכל מקור הבעיה שהיא סין, ולשאול האם הממשל הסיני (המאוד ריכוזי) יפעל", כך מתאר את המצב רונן מטמון, מנהל השקעות ראשי באקסלנס גמל. לדבריו, "ההתערבות יכולה לבוא בדמות של פיחות מטבע, כפי שעשה כבר בעבר, או רכישת מניות בשוק. לטעמי אנחנו לא הולכים למשבר פיננסי וכן תהיה התערבות של הממשל הסיני והרוחות יירגעו. אבל עד שהממשל יתערב אנחנו נמשיך לראות ירידות, לפחות בטווח הקצר", ממשיך מטמון.

בנוגע לשוק ההון המקומי מסביר מטמון כי "אנחנו חיים בשוק גלובלי ואנו רואים ירידות של 2.5% עד 3% בכל העולם, מלבד שנחאי שמאבדת 8.5% כי שם נמצא מקור הבעיה". בנוגע לפעילות הזרים סבור מטמון כי "קודם כל חושב לזכור שהפעילים הזרים לא נמצאים בבורסה של ת"א, לפחות לא באגרסיביות כפי שהיו בעבר. ניתן לקבל אינדיקציה לפעילות שלהם בשער הדולר, ומכיוון שהיום אין תנודתיות חריגה במטבע האמריקאי אז כנראה שהם לא פועלים. הזינוק החד ביורו קשור להתחזקותו מול הדולר".

בנק ישראל בחר להשאיר היום את ריבית ספטמבר על כנה ברמה של 0.1%. ניסן סולטן, סמנכ"ל התפעול של חברת בטוחה משכנתאות, התייחס להחלטת בנק ישראל וציין כי "ההחלטה של בנק ישראל להשאיר את הריבית על כנה מעידה על עקביות במדיניות המוניטרית של בנק ישראל שנועדה לאזן את האינפלציה ולהחזירה אל יעד של 1-3% בשנה הקרובה. תזוזת הריבית בהמשך תלויה בעיקר ברמת האינפלציה הקרובה".

"אנו רואים כי, למרות ההתפתחויות האחרונות, ביניהם התרסקות שנרשמה בשוק המניות האמריקאי והתעוררות בשבוע שעבר של שוק המט"ח, בנק ישראל לא מתלהב לבצע הפחתת ריבית נוספת ולכן השאיר אותה על כפי שהיא".

מעבר לים

בורסות וול סטריט, אשר השלימו ביום שישי את הנפילה השבועית החדה ביותר זה כמעט ארבע שנים, נסחרות בירידות חדות ונכנסו לתיקון - שהגדרתו המקובלת היא נפילה של 10% מהשיא - על רקע המפולת בשוקי המניות בעולם שמחקה יותר מחמישה טריליון דולר משווי שוקי המניות הגלובליים מאז הפיחות המפתיע בערך המטבע הסיני ב-11 באוגוסט, ולאחר שבורסות סין מחקו היום את העליות של השנה.

מדד דאו ג'ונס, אשר נכנס ביום שישי לתיקון לאחר שצלל ביותר מ-10% מהשיא אליו טיפס במאי, נופל ב-6%; מדד נאסד"ק צולל ב-7.7%; מדד S&P 500, אשר נמצא בדרכו לחודש אוגוסט הגרוע ביותר זה 14 שנים, צונח ב-4.9%.

אין נתונים להצגה
ת"א 25
אין נתונים להצגה
ת"א 100
אין נתונים להצגה
מדד הבנקים
אין נתונים להצגה
ת"א נדל"ן

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה