מי צריך את איגוד חברות הביטוח

פרישתו של עופר אליהו מתפקידו כיו"ר איגוד חברות הביטוח עשויה להוביל לעימותים בין החברות, שכן בתפקיד ההתנדבותי הזה גלומה עוצמה פוליטית רבה

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון
אסא ששון

עופר אליהו, מנכ"ל חברת הביטוח מגדל, הודיע במפתיע ביום חמישי על כוונתו לפרוש מתפקידיו כיו"ר איגוד חברות הביטוח וכיו"ר התאחדות החברות לביטוח חיים. עזיבתו מתרחשת בעת שחברות הביטוח נמצאות בצומת דרכים עסקי ורגולטורי, המלווה במאבקים ביניהן. מצב זה עלול להקשות עליהן לגבש חזית אחידה לקידום האינטרס המשותף שלהן.

אליהו, 57, בנו של שלמה אליהו, מכהן בתפקיד יו"ר האיגוד מ–2010 ויו"ר ההתאחדות מתחילת 2015, עם מינויו של מאיר שביט, לשעבר המפקח על הביטוח, למנכ"ל האיגוד וההתאחדות; אף שמדובר באותן חברות ביטוח קיימות שתי התאגדויות.

עופר אליהו. מצא את עצמו בתפקיד מנכ"ל מגדל ביטוחצילום: ניר קידר

הפרישה עשויה להוביל לעימותים בין החברות על מינוי יו"ר האיגוד, שכן בתפקיד ההתנדבותי הזה גלומה עוצמה פוליטית רבה. איגוד חברות הביטוח משמש צינור התקשורת למבטחי המשנה - חברות הביטוח הגדולות בעולם, שחברות הביטוח הישראליות משלמות להן פרמיה שמנה כדי שייטלו מהן חלק מהסיכונים. כך יכולות החברות המקומיות להשתתף במכרזי ביטוח גדולים, בין היתר של פרויקטים בתחום התשתית. הקשר עם מבטחות המשנה פותח ליו"ר האיגוד דלת לקברניטי המדינה - וזה מקור עוצמתו.

מעבר לאי־הוודאות בתפקיד היו"ר, ענף הביטוח נמצא בסערה בשל דרישות רגולטוריות שמובילה הממונה על הביטוח, דורית סלינגר, המחייבות את החברות לבצע שינויים מבניים. מדובר בין היתר בתקנות שעניינן הפרדת תגמול הסוכן מדמי הניהול; הפסקת הענקת טיסות ושאר מתנות לסוכנים; והקמת ערוץ הפצה ישיר בקרנות פנסיה עוקבות מדדים. אליהו הביע לא פעם בגלוי את מורת רוחו מהרגולציה בענף. התאחדות החברות לביטוח חיים אף הגישה נגד סלינגר תביעה בבית המשפט המחוזי בשל תקנות העוסקות בתגמול סוכני הביטוח.

בנוסף, החברות באיגוד מושכות לכיוונים עסקיים שונים. הראל, שבשליטת האחים יאיר וגדעון המבורגר, מבקשת לשמר את מעמדה המסורתי באיגוד סביב אירועים ופעילויות שהתמקדו בקשריהם הענפים עם חברות הביטוח העולמיות.

כלל, שבניהולו של איזי כהן, מתמקדת במכירת החברה. מנהלי חברת אי.די.בי השולטת בחברה הטילו על כהן למכור את השליטה בה עד סוף 2015. כלל החליטה לדחות את המועד הקובע להגשת הצעות לרכישה - מהלך שעורר את כעסם של סלינגר ומשה טרי, המשמש מפקח מיוחד בכלל ביטוח מטעמה.

הפניקס, שבשליטת יצחק תשובה ומנוהלת בידי אייל לפידות, נמצאת בשלבים סופיים של מכירתה לפוסון הסינית וממתינה לאישור הממונה לצעד זה. לכן, לפידות מיהר להבהיר כי הפניקס אינה חלק מהמרצת הפתיחה שהגישה התאחדות חברות הביטוח לבית המשפט בעניין תגמול סוכני הביטוח.

שתי החברות הגדולות הנוספות, מגדל ומנורה, מעדיפות להתרחק מהפוליטיקה העסקית של הענף. מגדל מקדמת מהלכים רבים להרחבת פעילותה בתחומי האלמנטרי, בריאות ופיננסים. החברה יזמה מתחילת השנה שורה של קמפיינים שיווקיים ופרסומיים, שיתמכו באסטרטגיה זו. מנורה, בניהולו של מוטי רוזן, ממשיכה בפעילותה העקבית להגדלת התיק האלמנטרי של החברה, במקביל לתחום הבריאות, שזוכה לתשומת לב רבה בהתנהלותה העסקית.

בגזרת החברות הבינוניות - איילון, בניהולו של אמיל ויינשל, זכתה לחיזוק עם הצטרפותו של יונל כהן כבעל שליטה חלקית בחברה וכיו"ר פעיל, לצורך קידום תיק החיסכון ארוך הטווח שאותה היא מנהלת. הכשרה, בניהולה של אתי אלישקוב, חותרת להיהפך לשחקן משמעותי בתחום הפיננסים, ובנוסף מכוונת למיצוי פוטנציאל ניוד ביטוחי המנהלים שעליו הכריז משרד האוצר.

בשל הכיוונים השונים שאליהם מושכות החברות מיטשטש המיקוד העסקי של האיגוד - והוא עלול לאבד את ההצדקה לקיומו. ייתכן כי פרישתו של אליהו מתפקיד יו"ר הארגון היא הזדמנות להעלות את השאלה הזאת לדיון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב