נועם לניר שוב משתף פעולה עם יאהו: הסכם אסטרטגי לאפליקציית המקלדות KIBO

חלוקת הרווחים: 50% ליאהו, השאר - לוויטסמוק אפליי והמותגים שעמם נחתמו הסכמי שיתוף פעולה ■ מנכ"ל אפליי: "אנחנו לא עומדים לחתום עם ענקיות אינטרנט נוספות"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

חברת אפליי, שבשליטת נועם לניר, וחברת ווייטסמוק, חתמו על הסכם אסטרטגי מול ענקית האינטרנט יאהו. על פי ההסכם, אפליקציית המקלדת החכמה למכשירים הסלולריים , KIBO, תשלב בתוכה את התוכן והחיפוש של יאהו.

מנגנון חלוקת הרווחים שייווצרו מכלי התוכן והחיפוש ביאהו יתחלק בין יאהו, וויטסמוק ואפליי, המחזיקות כל אחת ב-41% מהחברה, והמותגים שעמם נחתמו הסכמי שיתוף פעולה, בהם מועדוני הכדורגל ריאל מדריד, ברצלונה, צ'לסי, באיירן מינכן, ליברפול, שחקן הכדורגל כריסטיאנו רונאלדו והמותג "הלו קיטי". מההסכם ייהנו גם סוכן השחקנים פיני זהבי, המחזיק ב-14.7% מהחברה, והכדורגלן כריסטיאנו רונאלדוף שמחזיק ב-2% מהמניות.

מקלדות של קיבוצילום: קיבו

בתעשייה מעריכים כי יאהו תקבל 50% מהרווחים והשאר לוויטסמוק, אפליי ולמותגים הנוספים. בחוזים בין מועדוני הכדורגל ל-KIBO מנגנון חלוקת הרווחים היא כ-40%-30% למועדוני הכדורגל ולמותגים והשאר לחברות הציבוריות הישראליות וויטסמוק ואפליי.

KIBO החלה כאפליקציית מקלדת פשוטה שמיועדת לתיקון שפת המשתמש הכותב באנגלית. כיום, לאחר פיתוח מואץ של יותר משנה שנעשה על ידי 40 עובדים, כבר נמצאת המקלדת בשימוש ביותר מ-100 מדינות כאשר המקלדת כבר מתאימה ל-40 שפות שונות.

בניגוד לאפליקציות אחרות אשר זקוקות לפרסם את עצמם, בעלי השליטה ב-KIBO החליטו להפיץ את המקלדת בשיתוף פעולה עם מועדוני ספורט. כיום מופצת המקלדת במכשירי האנדרואיד כאשר כל המקלדות עליהן דיווחה החברה לאחרונה צפויות לעלות לאוויר בגירסת אנדרואיד ובאייפון של אפל בזמן הקרוב.

באפליי ובוויטסמוק צופים כי קצב ההורדות של האפליקציה שהסתכם עד היום ב-8 מיליון הורדות תוך מספר חודשים, יזנק בין גם בשל שיתוף הפעולה האחרון עם ויבר.

כיום, אין ל-KIBO כל מכירות או רווחים. לדברי איתי מרוז, מנכ"ל חברת וויטסמוק, "האסטרטגיה שלנו היתה להתרכז בהתחלה בקבוצות כדורגל, שם יש קשר רגשי הכי גדול לאוהדים. לכן בחרנו להפיץ את המקלדת הסלולרית יחד עם הקבוצות. מרבית ההורדות - עשרות אלפים ביום - הן אורגניות. אנחנו לא צריכים להשקיע בפרסום כי מחפשים אותנו בגוגל".

איך תהנו מהרווחים?

"במרבית המועדונים שיתוף הפעולה שלנו הוא לגבי מכירת סחורות וירטואליות כגון סטיקרים ורקעים הקשורים לקבוצה ולשחקנים המפורסמים. בברצלונה שיתוף הפעולה אף יותר גדול וכולל פרסום הקשור למוצרים הנמכרים בחנות פיזית".

מה החידוש בהסכם עם יאהו?

"כל מייל או טקסט אחר כמו וואטסאפ שהמשתמש כותב דרך המקלדת, פותח בפנינו דלת להציג לו פרסום מתאים. הכוונה היא למשוך את המשתמשים, כך שלא ייצאו מהמקלדת החוצה ויחפשו באינטרנט אלא יבצעו את החיפוש מתוך המקלדת. כאשר החיפוש יתבצע דרך יאהו. 70% מהחיפושים היום מתבצעים דרך ניידים. עולם החיפוש עבר למובייל. יאהו שמה לב לכך שגוגל כיום היא מונופול בתחום החיפוש במובייל והיא מעוניינת לשנות זאת. ביאהו ראו במקלדות הזדמנות להגדיל את הנתח חיפוש שלהם במובייל ולכן חתמו על ההסכם".

האם זה אומר שהמשתמש יוכל לחפש רק דרך יאהו בסלולר שלו?

" לא. אם האוהד יבצע חיפוש מחוץ למקלדת, הוא יחפש בגוגל אבל אם יבחר בחיפוש שמצוי במקלדת הוא יחפש דרך יאהו. אנחנו מפנים לחיפוש ביאהו וזה יניב לנו הכנסות וכסף מפרסומות".

האם הפרסומות יתחילו להטריד את המשתמש?

" לא. הכוונה לשמור על המוצר כפרימיום. ב-KIBO יש צעיף בצבעי הקבוצות השונות הפותח דף שמאפשר למשתמש לראות את כל הידיעות הקשורות לקבוצה. שם אנחנו בעדינות יכולים להכניס פרסומות ולהרוויח כסף".

האם המקלדת מתקנת דקדוק בכל השפות?

"תיקון הדקדוק מתבצע בעיקר בשפות הלטיניות. ב-40 שפות אנחנו מאפשרים להוסיף להשלים ולחזות מילים הבאות".

מה השלב הבא?

"אנחנו מחפשים עוד דרכים שדרכם נוכל לעשות כסף ושיתופי פעולה נוספים גם בתחום הספורט וגם בתחום הבידור".

אורון צל, מנכ"ל אפליי הוסיף כי "המשא ומתן נערך במשך שלושה חודשים. מדובר בהסכם מיוחד ואסטרטגי לשני הצדדים. ההסכם מאפשר ל-KIBO פתרון להפצת תוכן ולמודל עסקי כמעט בכל העולם. זה מאוד חשוב למקלדת אשר מופצת ומותקנת ברחבי הגלובוס".

קריסתה של בבילון הנשלטת על ידי נועם לניר החלה ביום בו הודיעה לה יאהו כי קיים חשש שלא תחדש איתה את החוזה העסקי. תלונות רבות מצד משתמשים על חוסר נוחות ופרסום מעצבן אשר נגרם להם לאחר התקנות סרגלי כלים ותוכנות חינמיות הוביל את ענקיות האינטרנט גוגל ויאהו להחליט לשנות את חוקי המשחק.

המשמעות לכלל השחקניות בתחום היתה חיתוך חד בהכנסות והרווחים. בתוך תקופה קצרה בבילון אשר נשענה על הכנסות משני מקורות עיקריים גוגל ויאהו, איבדה את החוזים אשר הצדיקו את קיומה כחברה הפועלת בתחום סרגלי הכלים.

האם אתם לא חוששים כי קריסת בבילון תחזור על עצמה בשל מיאוס של המשתמשים בפרסומות?

"לא. אין שום קשר לעולם סרגלי הכלים. אצלנו המשתמש בוחר להוריד את האפליקציה ובוחר להשתמש בכלים שנמצאים בה. בעולם של סרגלי הכלים המשתמש הוריד תוכנה מסוימת וקיבל תוספות שהוא לא בחר בהם. הפונקציונאליות במקלדת של KIBO נמצאת אל מול הלקוח." השיב צל.

האם אתם עומדים לקבל מידע אישי מהמכשיר ?

"אנחנו לא משתלטים על שום דבר מהמכשיר. אנחנו מקבלים רק את המידע שאפל ויאהו מאפשרות לנו לקבל, ואנחנו משתמשים במידע שמרשים לנו להשתמש", ציין צל.

אתה יכול לתת דוגמא לשימוש במקלדת ?

"אם למשהו יש כלב בשם גורדון והוא כתב פעמיים גורדון כלבי האהוב, אז בפעם השלישית המקלדת של KIBO תשלים לו אחרי המילים גורדון כלבי את המילה אהוב" הסביר צל.

מה עם גוגל, האם גם היא מועמדת לחתום עמכם בעתיד?

"לא. גוגל שולטת בתחום החיפוש והתוכן במובייל. אנדרואיד הינו מוצר של גוגל ובאפל יש לה הסכם גדול. דווקא השחקניות האחרות חייבות להשתמש בצדדים שלישיים כמונו בשביל לשמור על נתח שוק. חתמנו עם יאהו ואנחנו לא עומדים לחתום עם ענקיות אינטרנט נוספות כגון בינג ובידאו", הדגיש צל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"