הצלחה בהנפקת ויתניה; גייסה מהמוסדיים 76 מיליון שקל לפי שווי של 370 מיליון שקל

החברה צפויה לגייס כ-20 מיליון שקל נוספים בשלב הציבורי שייערך בימים הקרובים ■ במקביל, אשטרום נכסים ביצעה הרחבה של אג"ח שקליות ל-7 שנים, בריבית של 5.7% ■ ביג הנפיקה אג"ח צמודות לתקופה דומה, בריבית נמוכה של כ-2.5%

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

הנפקת מניות ראשונה מוצלחת לוויתניה: חברת הנדל"ן, בניהולו של עופר זיו, השלימה אמש (ג') את השלב המוסדי בהנפקה והבטיחה גיוס של כ-76 מיליון שקל, לפי שווי חברה של כ-370 מיליון שקל "לפני הכסף". בהנפקה לקחו חלק קופות גמל וקרנות נאמנות של גופים מוסדיים גדולים, בהם חברת הביטוח הפניקס ובתי ההשקעות פסגות, אקסלנס, אי.בי.אי, הלמן אלדובי ומיטב דש. את ההנפקה הובילה לאומי פרטנרס.

במהלך השלב המוסדי נרשמו ביקושים של כ-95 מיליון שקל. החברה הציעה למשקיעים המוסדיים אגד של 100 מניות, במחיר מינימום של 987 שקל (הזהה למחיר שבו נסגר המכרז). כל גוף מוסדי שרכש אגד קיבל "הנחה" של כ-2.5%, כחלק מעמלת ההתחייבות המוקדמת. עלות תשלום העמלה המוקדמת הסתכמה בכ-1.9 מיליון שקל. בימים הקרובים צפויה החברה לבצע את השלב הציבורי ולגייס כ-20 מיליון שקל נוספים. מחיר המינימום עבור אגד מניות יעמוד על 987 שקל.

ויתניה היא החברה השנייה שצפויה להשלים השנה הנפקה ראשונה של מניות בבורסה (IPO), וזאת בנוסף לקבוצת אורון, שגייסה במאי האחרון כ-140 מיליון שקל (מניות ואג"ח). חברה נוספת שצפויה בקרוב לבצע הנפקה ראשונית היא חברת ההנדסה י.ד ברזאני, שצפויה להנפיק לפי שווי של 200-300 מיליון שקל.

ההערכות הן שגם 2015 תהיה שנה דלת הנפקות ראשוניות, וזאת כחלק מתופעת "התייבשות" השוק הראשוני. ב-2014, חמש חברות בלבד ביצעו IPO, בהן גויסו כ-1.4 מיליארד שקל. ב-2013 ארבע חברות ביצעו IPO.

צילום: בלומברג

במקביל לוויתניה, גם חברת הנדל"ן אשטרום נכסים ביצעה אתמול את השלב המוסדי בהנפקת אג"ח. החברה ביצעה הרחבה של סדרה 9 (שקלית), שהיא במח"מ (משך חיים ממוצע) ארוך של כ-7 שנים. האג"ח מדורגות ברמה של A ממעלות באופק "יציב" (רמה בינונית-גבוהה), ואינן נושאות שעבוד כלשהו.

החברה התכוונה בתחילה לגייס כ-150 מיליון שקל; ואולם, ביקושים ערים של יותר מ-300 מיליון שקל, הביאו את הנהלת החברה להגדיל את הגיוס למקסימום שאיפשר דו"ח הדירוג - כ-250 מיליון שקל. ההנפקה נסגרה במחיר של 973 שקל לאגד (כל אגד כלל 1000 יח' אג"ח), לעומת מחיר מינימום של 965 שקל. המחיר מגלם תשואה אפקטיבית של כ-5.7% למשקיעים. את ההנפקה הובילה רוסאריו קפיטל.

חברת נדל"ן שלישית שביצעה הנפקה של אג"ח היא ביג מרכזי קניות. החברה, שכבר השלימה את השלב הציבורי והמוסדי, גייסה כ-187 מיליון שקל באמצעות הנפקה של סדרת איגרות חוב חדשה (ז'), צמודה למדד, במח"מ ארוך של כ-7 שנים.

ההנפקה, בה נרשמו ביקושים של כ-460 מיליון שקל, בוצעה בריבית נמוכה יחסית של כ-2.5%, לעומת ריבית מקסימום של 3.5% שהוצעה במכרז. הריבית הנמוכה, נבעה בין היתר, מכך שהאג"ח מגובות בשעבוד ראשון על הלוואת בעלים שהחברה העמידה לחברת הבת ביג ארה"ב. איגרות החוב דורגו בדירוג A1 (רמה בינונית גבוהה) על ידי חברת מידרוג. את ההנפקה הובילה לידר הנפקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב