הפיקוח על הביטוח רוצה להחזיר את ביטוחי המנהלים למשחק

מאחר שחברות הביטוח עוסקות במכירת ביטוח, הן יכולות להציע קצבה מובטחת ולקחת את סיכון ההבטחה על חשבון ההון העצמי שלהן

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

ההוראה החדשה של הפיקוח על הביטוח, שלפיה קצבת הפנסיה של הגמלאים תחושב לפי הנחת תשואה גבוהה של 4%, נועדה לדחוף את קרנות הפנסיה לחדול משמרנותן ולהתחיל לנהל את כספי הגמלאים בצורה נועזת יותר, כולל השקעה במניות. זו הדרך היחידה כיום שבה יוכלו הקרנות להגיע אל רף התשואה הנדרש של 4%. המשמעות היא שהתשואה של כספי הגמלאים תהיה גבוהה יותר, אבל גם הרבה יותר תנודתית ולא ודאית, בגלל ההשקעה בנכסים מסוכנים כמו מניות. אי־הוודאות של הפורשים לפנסיה גוברת מאוד.

על רקע זה, מעניין יהיה לעקוב אחר התגובה של חברות הביטוח בכל הנוגע למכשיר ביטוח המנהלים שלהן. עד לפני שלוש שנים, התחרות בין קרנות הפנסיה לביטוחי המנהלים היתה תחרות של מחיר מול ודאות. ביטוחי המנהלים התחייבו לחוסכים בהם לקצבה מובטחת — הם הבטיחו את מקדם תוחלת החיים שלפיו תחושב הקצבה ביום הפרישה לגמלאות, והמקדם המובטח ניתן לחוסכים גם 30–40 שנה מראש.

בגלל ההבטחה הגורפת, גבו חברות הביטוח מחיר גבוה מאוד מהמבוטחים שלהן — גם באמצעות דמי ניהול וגם באמצעות מרכיב הביטוח בחבילת הפנסיה. קרנות הפנסיה, לעומתן, לא התחייבו להבטיח את החוסכים מפני עלייה בתוחלת החיים, אך מנגד היו מכשיר זול בהרבה שאיפשר להגיע עם הפרישה להיקף חיסכון פנסיוני גדול יותר. כך, אם קצבת הפנסיה החודשית חושבה כמנת חלוקה של היקף החיסכון במספר חודשי החיים הצפוי (מקדם), הרי שקרנות הפנסיה נתנו הרבה יותר בהיקף החיסכון (המונה), וחברות הביטוח היו אטרקטיביות יותר במקדם (המכנה).

לפני כשלוש שנים התחרות הזאת פסקה, לאחר שהפיקוח על הביטוח החליט כי הבטחת מקדם הפרישה עשרות שנים מראש מסוכנת מדי, ואסר על חברות הביטוח להמשיך למכור מקדם מובטח. מאותו רגע המוצר ששמו ביטוח מנהלים איבד את כל האטרקטיביות שלו, ולמעשה קרן הפנסיה נותרה כשחקן בודד במגרש הפנסיוני.

אלא שעתה מקבל ביטוח המנהלים סיכוי תחרותי מחודש בעקבות ההוראה החדשה של הפיקוח, שמגדילה מאוד את אי־הוודאות של קצבת הפנסיה. ביטוח המנהלים, הנמכר בידי חברות ביטוח בעלות הון עצמי, יכול להתחרות בקרנות הפנסיה עם ההצעה לקצבת פנסיה מובטחת שתימכר עם גיל הפרישה.

דורית סלינגרצילום: אמיל סלמן

להבדיל ממקדם הפנסיה, שנמכר לחוסכים צעירים לתקופה של 30–40 שנה ולכן היה מכשיר מסוכן מאוד, הבטחת קצבת פנסיה לפורשים לתקופה של 18–20 שנה היא כבר הבטחה סבירה הרבה יותר. למעשה, הבטחה כזאת מקובלת מאוד בעולם — ברבות מהמדינות המפותחות פורש לפנסיה מגיע עם היקף החיסכון שלו לחברות הביטוח, ומקבל מהן הצעות שונות לזרם קצבאות, מובטחות ולא מובטחות, והוא בוחר ביניהן.

מאחר שחברות הביטוח עוסקות במכירת ביטוח, הן יכולות להציע קצבה מובטחת ולקחת את סיכון ההבטחה על חשבון ההון העצמי שלהן. זאת לעומת קרנות הפנסיה שהן חיסכון הדדי, ולכן אסור להן להציע הבטחה כזאת. למעשה, מדובר בהתחדשות התחרות שהיתה קיימת עד לפני שלוש שנים בעולם הפנסיה — הוודאות של ביטוח המנהלים לעומת המחיר הזול של קרן הפנסיה — אלא שלהבדיל, התחרות תהיה עתה על כספי הגמלאים, ולא על כספי החוסכים לפנסיה.

לא ברור אם חברות הביטוח עומדות לנצל את התגברות אי־הוודאות של גמלאי קרנות הפנסיה כדי לחדש את הצעתן לגמלת פנסיה מובטחת. גם כיום מותר לחברות הביטוח להציע הצעה כזאת, והן טרם עשו כן. ייתכן שהדבר נובע מכך שהחוסכים לפנסיה לא היו מודעים לסוגיית אי־הוודאות של הקצבה שלהם בקרנות הפנסיה עד כה, או מכך שבעידן של ריבית נמוכה מאוד הצעת קצבה מובטחת תביא לקצבה נמוכה מאוד — וכנראה לא כל כך אטרקטיבית.

בכל מקרה, מדובר בסיכוי חשוב להחזיר את ביטוחי המנהלים לתחרות הפנסיונית. כדאי לציין כי הפיקוח על הביטוח פועל במקביל להחזיר גם את קופות הגמל לתחרות הפנסיוניות — מאז 2008, כאשר נאסר על קופות הגמל לשלם את החיסכון הצבור בהן בתשלום אחד והחוסכים בהן נאלצו לרכוש זרם קצבאות דרך חברות הביטוח או קרנות הפנסיה, חדלו קופות הגמל לגייס חוסכים חדשים, וכיום הן נחשבות למכשיר שנמצא בדעיכה.

הפיקוח מציע כעת לאפשר לקופות הגמל לשלם קצבה בעצמן, וכן מעודד אותן לרכוש חבילות של ביטוחי נכות וביטוחי אובדן כושר עבודה עבור החוסכים בהן, כך שהקופות יוכלו להציע חבילה פנסיונית מלאה לחוסכים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"