מי הציע את היועץ של ש"ס כדירקטור אצל קובי מימון? אנטרופי: "לא המלצנו עליו"

שותפות חנ"ל, המחזיקה בעקיפין במאגר ביקשה למנות את משה ארבל, יועץ של סיעת ש"ס, לדירקטור, בשעה שהשר אריה דרעי הוא דמות מפתח באישור מתווה הגז; ארבל: "לימדתי את הבן של קובי מימון לבר מצווה אבל אין לי קשר אליו"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

משה ארבל, היועץ של ח"כ יואב בן צור, היו"ר של סיעת ש"ס בכנסת, היה עד הבוקר (א') במקביל לתפקידו הפרלמנטרי גם מועמד לכהן כדירקטור בשוותפות חיפושי הגז חנל הקשורה בטייקון קובי מימון. זאת בזמן שיו"ר המפלגה אריה דרעי, שר הכלכלה, הוא בעל תפקיד מכריע באישורו של מתווה הגז הנוכחי.

מוקדם יותר היום טען ארבל כי המינוי נעשה בהמלצת חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי, שמחזיקה במאגר דירקטורים. ואולם, באנטרופי שללו היום את הטענה והדגישו כי "להבנתנו וככל הידוע לנו, שמו של ארבל לא הופיע ברשימת המועמדים האפשריים שהופקה ממאגר הדירקטורים לנציגי בעלי היחידות בקשר לתפקיד הדח"צ בחנ"ל".

האפשרות למנות את ארבל,31, כדירקטור בחנ"ל - הנסחרת בשווי של קרוב למיליארד שקל - מעוררת שאלות, גם לנוכח העובדה שהוא חסר ניסיון בתחום הגז והנפט ואין לו ניסיון עסקי משמעותי אחר.

קובי מימוןצילום: מוטי קמחי

מאנטרופי נמסר בתגובה: "מאגר הדירקטורים של אנטרופי שימש את נציגי בעלי יחידות ההשתתפות (של חנ"ל), פרטיים ומוסדיים בקבוצת ישראמקו, לטובת מינוי מפקחים ודח"צים בשותפויות, כאשר באמצעות המאגר הופקה כאמור גם רשימת מועמדים פוטנציאליים לתפקיד הדח"צ בחנ"ל.

"הרשימה שנוצרה עבור נציגי בעלי היחידות כללה בתוכה מועמדים שונים להם יש את היכולת המקצועית לבצע את תפקידם כראוי עבור בעלי היחידות בשותף הכללי לאור האחריות הכבדה המוטלת עליהם כמי שאמורים לייצג את האינטרס של השותף המוגבל בשותפויות, המקביל לאינטרס של בעלי מניות המיעוט בחברה ציבורית רגילה. משה ארבל, כאמור, לא נכלל ברשימה שהופקה לטובת אותם נציגי בעלי יחידות ככל הידוע לנו.

"מעבר לכך, חשוב להדגיש שמשתמשי המאגר, בעלי המניות, הם אלו שבסופו של דבר בוחרים מרשימת המועמדים וכן מהמאגר את אלו שמובאים לאישור האסיפה הכללית. לאנטרופי לא הייתה וגם לא יכולה לה להיות נגיעה באשר לזהות הדירקטורים העולים למינוי. מאגר הדירקטורים של אנטרופי משמש ככלי עבודה עבור בעלי המניות, ביצירת רשימה של מועמדים אפשריים למינוי כאשר המינוי בפועל נעשה על ידי אישור האסיפה באמצעות בעלי המניות", לשון אנטרופי.

מי שולט בפירמידת אקויטל?

חנל (חברת הנפט לישראל) היא חברה הנשלטת על ידי קבוצת אקויטל, שנשלטת על פי הדיווחים לבורסה על ידי חיים צוף ואשר היועץ לה הוא קובי מימון. עם זאת, משה כחלון שר האוצר שהינו חברו הטוב של מימון הצהיר באחרונה כי לא יעסוק בנושא מתווה הגז בשל חברותו הקרובה עם מימון. בנוסף, רשות המסים חושדת כבר שנים כי מימון הוא בעל השליטה האמיתי באקויטל, שהינה גם בעלת הזכויות במאגר הגז הענק תמר באמצעות השותפות ישראמקו וכן במאגרים הקטנים דלית ושמשון. זאת על אף שמימון מכחיש נחרצות כי הוא בעל החברה בקבוצה.

דרעי אמור בהמשך השבוע לחתום על צו המורה להפקיע מהממונה על ההגבלים, פרופ' דיוויד גילה, את סמכותו ובכך לאפשר את יישומו של "מתווה הגז" שגיבשה הממשלה עם קבוצת דלק ונובל אנרג'י, תחת האצטלה של "נימוקים ביטחוניים". קודם לחתימה, אמורה להתקיים בכנסת ביום שני הצבעה על העברת הסמכויות משר הכלכלה לממשלה, בהתאם להחלטתו הראשונית של דרעי. בשבוע שעבר הודיע דרעי כי אם יושג רוב בכנסת - יפעיל את סמכותו ויחתום על הצו.

הבוקר פירסם "כלכליסט" על מועמדותו של ארבל לתפקיד דירקטור חיצוני בחברה (שכמו דירקטור בחברה גם הוא נבחר על ידי בעל השליטה בחברה). על רקע הפרסום לגבי מועמדותו החליט ארבל שלא להתמודד על התפקיד.

"ברגע שהבנתי שהולכת להיות - שלא בצדק - מיני סערה תקשורתית, הודעתי למזכירות חנ"ל שאני מושך את המועמדות שלי", אמר ארבל ל-TheMarker.

אתה מכיר את קובי מימון? פגשת אותו בעבר?

"אין לי היכרות אישית. לא פגשתי את קובי מימון בארבע עיניים, אבל שנינו מפתח תקווה. יש שם בית כנסת גדול של טריפוליטאים. קובי, שהוא טריפולטאי, מתפלל שם, וגם אבי לוזון (יו"ר ההתאחדות לכדורגל לשעבר – ע"א) - והוא לא הציע לי להיות בתפקיד בהתאחדות לכדורגל. גם לימדתי את הבן של קובי לבר מצווה".

צילום: תומר אפלבאום

רגע, קובי אמור לחיות בחו"ל. הוא מתפלל בבית הכנסת באופן קבוע?

"הוא לא מגיע באופן קבוע, בחגים, בראש השנה, יום כיפור. הוא לא מוגדר כאדם דתי. פעם אחרונה שפגשתי אותו היתה בראש השנה".

מה הקשר שלך עם השר דרעי?

"אין לי אינטראקציה עם השר דרעי. אני עוזר פרלמנטרי פשוט. גם היום, אם אני פונה לדרעי אני לא יודע מה הקוד גישה שלו בטלפון. לפני שהגשתי את המועמדות שלי לאנטרופי, פניתי לח"כ בן צור, שאמר שאני יכול להתמודד על התפקיד באישור היועץ המשפטי".

איך הגעת לתפקיד של דח"צ בחנ"ל?

"אני, כאיש סגל בקריה האקדמית אונו, ניגשתי באופן עצמאי לאנטרופי (חברת הייעוץ למוסדיים – ע"א). אני מופיע במאגר הדירקטורים. חנ"ל פנו לאנטרופי וביקשו המלצות לפי חתכים מסוימים, ואז זימנו אותי למזכירות החברה".

בשבוע שעבר פירסמה חנ"ל זימון לאסיפה כללית, שתיערך ב-23 באוגוסט, כשאחד מהנושאים שעומדים על סדר יומה הוא מינוי של ארבל כדירקטור חיצוני. לפי הדיווח לבורסה, ארבל הוא בעל תואר שני במשפטים בקרית אונו, והוא מוסמך כעו"ד ומוסמך לרבנות. ארבל כיהן בעבר כעוזר משפטי בבית המשפט השלום ברמלה (במסגרת ההתמחות), ובין 2006 ל-2013 כמנכ"ל של מוסד הנקרא "מכון כתר שלום ירושלים ופריז" (להנחלת מורשת הרב משאש). ח"כ בן צור נחשב מקורב לדרעי, ואף כיריב של יו"ר ש"ס לשעבר אלי ישי, המסוכסך עם דרעי.

אין מדובר באינטרקציה הראשונה בין מימון לבין תנועת ש"ס. ב-2003, הימים שבהם בראש ש"ס עמד אלי ישי, נקלע ביטאון המפלגה "יום ליום" לקשיים, ומי שחילץ אותו ורכש את הבעלות המלאה - בעידודו של הרב עובדיה יוסף – היה מימון. כיום, דרעי עצמו עושה מאמץ למצוא לו משקיע חדש - אך עד כה ללא הצלחה והעיתון עדיין בשליטתו של מימון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות