סקירת מסחר |

הבורסה ננעלה במגמה שלילית: מדד הבנקים איבד 2.5%

ת"א 25 נחלש ב-0.6% ■ הבנקים נחלשו על רקע הצעה באירופה להגביל עסקות עם בנקים ישראלים שפועלים בהתנחלויות ■ הדולר נקבע ללא שינוי

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

הבורסה בתל אביב סגרה יום שני רצוף של ירידות על רקע מגמה שלילית בעולם. המסחר הושפע גם מהצעה חדשה באירופה להגביל עסקות עם בנקים ישראלים שפועלים בהתנחלויות. הדולר ננעל היום ללא שינוי, אך היורו רשם התאוששות של 0.6% ונקבע על 4.165 שקלים.

ת"א 25 (המעו"ף) איבד 0.6% וננעל על 1,701 נקודות; ת"א 100 נחלש ב-0.65% ונסגר על 1,466 נקודות; מדד נדל"ן 15 ירד ב-1.4%. מדד התקשורת נחלש ב-1.3%. המדד היחיד בבורסה שעלה הוא מדד הנפט והגז שהתחזק ב-0.4%; מדד הבנקים איבד 2.5% על רקע ההצעה באירופה להגביל עסקות עם בנקים ישראלים שפועלים בהתנחלויות. מניות לאומי ודיסקונט נחלשו ב-2.6% כל אחת, ומניית הפועלים ירדה ב-2.8%. מחזור המסחר הסתכם ב-1,033 מיליוני שקלים.

מניות שבלטו במסחר: סרגון התחזקה ב-6%; פריגו הוסיפה 1.5% לערכה; ויקטורי עלתה ב-3.6% ושופרסל איבדה 3.4%.

בגזרה הסולידית, מדדי התל בונד (20, 40, 60) ירדו ב-0.12%-0.13%. מדד תל בונד שקלי נחלש ב-0.21%; מדד אג"ח ממשלתי שקלי נסחר ללא שינוי, ומדד אג"ח ממשלתי צמוד השיל 0.21%. איגרת ממשלתית שקלית מסוג שחר לעשר שנים נחלשה ב-0.18% והתשואה עליה עלתה ל-2.44%. איגרת ממשלתית צמודה מסוג גליל שנפדית בספטמבר 2023 נחלשה ב-0.02% והתשואה עליה עומדת על 0.39%.

ארז צדוק, מנכ"ל קרנות אביב, התייחס היום להצעה באירופה הנוגעת לבנקים הישראלים: "הירידות במניות הבנקים הן תגובה אימפולסיבית, שמשקפת חשש אמיתי. למרבית הבנקים הישראליים יש פעילות באירופה, בין אם באמצעות חברות בנות שפועלות תחת רישיון בנקאות מקומי, בשוויץ ובמקומות אחרים, ובין אם באמצעות סניפים או נציגויות. אלו עשויים להיפגע משמעותית מהגבלות שיטיל האיחוד האירופאי על הבנקאות הישראלית, אם היא תכלול גם את הזרועות הללו.

"גם פעילות היצוא והיבוא של ישראל עם מדינות האיחוד האירופי עלולה להיפגע, אם כי לא ברור מה הנזק הפיננסי שעלול להיגרם. בכל מקרה, זוהי בעיה לאומית שצריכה לקבל פתרון ברמת הממשלה. אם היה לנו שר חוץ, למשל, זה היה יכול להיות נחמד בימים כאלה. אנחנו לא ממליצים לזרוק את מניות הבנקים בגלל המסמך הזה, אבל אי אפשר להתעלם ממנו. בדיקת משקל הבנקים בתיק ההשקעות ובדיקת ההשלכות של התעקשות אירופאית לממש את הסנקנציות הללו על מניות הבנקים ועל התיק, ראויה שתיעשה על ידי כל משקיע".

במרכז המסחר

מניות הגז והנפט - ישראמקו, דלק אנרגיה, דלק קידוחים, חנל, הזדמנות ישראלית וכהן פתוח - נסחרות בעלייה על רקע הדיון סביב מתווה הגז. היום דחה בג"ץ את העתירה להאריך את שימוע מתווה הגז.

הסקירה שפירסם אתמול ערן יונגר, אנליסט בכיר במיטב דש ברוקראז'. יונגר העריך כי "התארכות הסיבוב הרגולטורי עלולה להביא לירידה בשווי שותפויות לוויתן ולעלייה בשווי תמר (ישראמקו). לפיכך בשלב זה, למרות היעדר דיסקאונטים, הוא מעדיף את ההשקעה בישראמקו על פני החשיפה ללווייתן וממתין לראות בעוד כחודש את סיום הרגולציה בתחום אשר עלולה להוביל אותו למסקנה כי עדיף יהיה לעבור להשקעה בשותפויות לווייתן.

מניות הסלולר סלקום פרטנר יורדות היום לאחר העליות החדות של השבועיים האחרונים, שנבעו על רקע הציפיות לצמצום השחקנים בשוק הסלולר.

קבוצת אשטרום השלימה את השלב המוסדי בהנפקת איגרות החוב שלה. בשלב המוסדי של ההנפקה נרשמו ביקושי יתר גבוהים בהיקף של כ-400 מיליון שקל לשתי סדרות האג"ח שביקשה החברה להנפיק. החברה בחרה לגייס סכום כולל של כ-250 מיליון שקל. במקביל, חברת מעלות S&P הרחיבה את תוקף הדירוג שהעניקה לאיגרות החוב של החברה (דירוג של ilAA) להיקף כולל עד 310 מיליון שקל.

חברת מיקרומדיק דיווחה על אישור פטנט בארה"ב לבדיקת סרטן צוואר הרחם בטכנולוגיית ה-CellDetect.

חברת אקסלנז ביוסיינס המפתחת ומשווקת מכשור רפואי לאבחון וניהול מחלות בדרכי העיכול והכבד, עדכנה כי בפגישה עם נציגי ה- FDA הובהר לה כי תידרש לבצע השלמות לניסויים הקליניים לשם קבלת אישור שיווק

איתמר מדיקל האריכה והרחיבה ההסכם עם לקוח מהותי בארה"ב שאחראי לכ-16% מהכנסות החברה ב-2014.

איגרות החוב של אלבר נסחרות על רקע החשד להעלמת מס בחברה. אלי אלעזרא, יו"ר חברת הליסינג אלבר, אורן אלעזרא, מנכ"ל החברה ואחיינו של בעל השליטה ואירית פרנקו, סמנכ"לית הכספים של החברה, נעצרו על ידי רשות המסים. הרשות חושדת כי השלושה ביצעו הונאה שכללה העלמת מסים בסך 25 מיליון שקל. שופטת בית משפט השלום בחיפה, איילה הוך, קיבלה את בקשת רשות המסים והורתה על שחרורם בערבות בתנאים מגבילים.

איש העסקים יוסף גרינפלד קרוב לגיבוש הסדר חוב מול נושיו, שלהם הוא חייב 350 מיליון שקל. על פי המסתמן כעת, יעביר גרינפלד לרשות נושיו נכסים ששויים המצרפי נאמד ב–100 מיליון שקל. גרינפלד הוא מבעלי השליטה בחברות קרדן אן.וי, קרדן יזמות וקרדן ישראל.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר