הפרויקט הסולארי באשלים יוצא לדרך: שיכון ובינוי תקבל מימון של כ–3 מיליארד שקל

חברת התשתיות שבשליטת שרי אריסון, ושותפתה הספרדית חברת אבנגואה, יקבלו את האשראי מבנקים זרים ומלאומי. הקמת התחנה תימשך שלוש שנים, והיא תספק 2% מתצרוכת החשמל בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בזמן שבעלת השליטה בבנק הפועלים, שרי אריסון, מחפשת להכניס שותף לבנק הפועלים, חברה אחרת שבשליטתה — שיכון ובינוי — דיווחה היום (א') כי חתמה יחד עם שותפתה הספרדית אבנגואה (באמצעות חברת הפרויקט נגב אנרגיה בע"מ) מול אגף החשב הכללי באוצר על הסכם מימון לתכנון, הקמה והפעלה (BOT) של תחנת כוח תרמו־סולארית שנייה באשלים שבנגב המערבי במסגרת פרויקט שעלותו נאמדת ב–4 מיליארד שקל.

שיכון ובינוי, המנוהלת על ידי עופר קוטלר, ושותפתה הספרדית, היו לבסוף המגישות היחידות במכרז שניהלה המדינה ושלפי תנאיו צפויים השותפים ליהנות ממחיר יחסית גבוה עבור חשמל שיימכר, לעומת פרויקטים אחרים בענף. השותפים יעמידו לצורך הפרויקט הון עצמי של כ–800 מיליון שקל. 1.5 מיליארד שקל יגיעו מקונסורטיום של בנקים וגופים מוסדיים ישראליים בראשות לאומי, ויתרת המימון מגיעה מבנקים זרים. את הפרויקט של נגב אנרגיה מימנו, בין היתר, בנק ההשקעות האירופי ואופי"ק, המוסד למימון פיתוח של ממשלת ארה"ב, שזו הפעם הראשונה שהוא משתתף באופן ישיר במימון בהיקף כזה בישראל. התחנה תספק חשמל בהספק של 121 מגה־ואט, בהיקף של כ–4 מיליארד שקל בשנה. התחנה צפויה להיות מהגדולות מסוגה בעולם ולכלול גם אפשרות לאגירת החשמל. תחנת הכוח, שתוקם בטכנולוגיה של שוקת פרבולית, צפויה להתחיל לפעול במחצית הראשונה של 2018. לצדה יוקמו תחנת כוח תרמו־סולארית נוספת ותחנה פוטו־וולטאית. יחד יספקו שלוש התחנות 2% מסך ייצור החשמל במשק. בימים אלה שוקדת ועדת המכרזים על פרסום מכרז לתחנה כוח נוספת, סולארית, באזור. ועדת המכרזים מוציאה לפועל את החלטת הממשלה מ–2008 המורה על הקמת תחנות כוח סולאריות בטכנולוגיות תרמיות ופוטו־וולטאיות במתחם אשלים שבנגב, בהיקף כולל של כ–270 מגה–וואט.

החשבת הכללית, מיכל עבאדי־בויאנג'ו ציינה אתמול: "מדובר בפרויקט בקנה מידה גדול שלצורך מימונו חברו יחד קבוצות ובנקים מישראל ומחו"ל". יריב נחמה אמר: "ההסכם שנחתם מהווה אבן דרך בפרויקטים של אנרגיה מתחדשת בישראל. הוא יוצא דופן בהיקפו ובחדשנותו הטכנולוגית, המשלבת יכולת אגירת אנרגיה. ההסכם מגלם, בין היתר, חלוקת סיכונים אופטימלית בין הצדדים, שגובשה במסגרת עבודה מאומצת ושיתוף פעולה של כלל גורמי המדינה המעורבים בו".

יו"ר מנהלת מכרז אשלים, עודד אגמון, אמר: "מדיניות הממשלה לקידום מתקנים באנרגיה מתחדשת והגדלת ייצור החשמל ממקורות מתחדשים הולכת ומתממשת הלכה למעשה, דרך שורה ארוכה של פרויקטים המוקמים בימים אלה בישראל, תוך ניצול הפוטנציאל הגלום באנרגיית השמש בישראל. אבן דרך זו של הפרויקט שהבשיל לסגירה פיננסית מוכיח שוב כי ישראל היא מקום אטרקטיבי ליזמות פרטית המושכת משקיעים פיננסיים משמעותיים מכל העולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית