תעלומת המימון של המכון של כחלון: המיליונר הבלגי שנפטר והחברה שרשומה באיי הבתולה

תכירו: החברה שתרמה 360 אלף שקל למכון שבראשו עמד שר האוצר ושממנו קיבל שכר של מיליון שקל. מלשכתו של כחלון נמסר: "גולד קוסט דירקטור הינה חברה פיננסית שמשמשת בנאמנות לגופים רבים"

שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר
שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר

זמן קצר לפני הבחירות לכנסת ה-20 פירסם שר האוצר משה כחלון את רשימת התורמים למכון המחקר שלו במכללה האקדמית נתניה. זה קרה אחרי לחצים שהופעלו עליו מצד עיתונאים שמתחו ביקורת על חוסר השקיפות של הרשימה.

מבחינת כחלון מטרת הפרסום היתה להראות שלא עומדים מאחוריו טייקונים גדולים שעלולים להעמידו בניגוד עניינים אם ימונה לשר האוצר. באותם הימים עוד טען כי יטפל בנושא הגז ועדיין לא הצהיר כי בשל חברותו עם קובי מימון לא יעסוק בנושא. הרשימה כללה תרומות של מיליון שקל, שכיסו בעיקר את שכרו של כחלון במכון.

התורם הגדול ביותר היתה חברה בשם גולד קוסט דירקטור שתרמה לכחלון כ-360 אלף שקל – כלומר יותר משליש מכלל התרומות שקיבל המכון. אף אחד לא ידע מי עומד מאחוריה.

שר האוצר משה כחלון

אז מי זו חברת גולד קוסט דירקטור? אנשים עמם דיברנו במכללה נתניה, שם פעל מכון המחקר של כחלון, אמרו כי מאחורי חברת גולד קוסט דירקטור עומד מיליונר בלגי לא מוכר בשם אהרון ברוקנר שהלך לעולמו.

אבל פרט מעניין מתגלה כשבודקים את החברה ברשם החברות הישראלי. גולד קוסט היא אמנם אינה חברה ישראלית אבל יש לה אזכור ברשם החברות הישראלי ונרשם בו שהיא חברה זרה הרשומה באיי הבתולה, מקלט מס ידוע. עוד מתברר כי כתובת החברה בישראל היא בקרית טבעון.

בדיקה קצרה מגלה כי בכתובת הזו מתגוררת דפנה בן יצחק – האחות בשליישית האחים שהינה בעלת השליטה בענקית ההימורים 888. אגב, 888 רכשה אתמול את המתחרה BWIN בכ-900 מיליון ליש"ט.

מלשכת שר האוצר כחלון נמסר בתגובה: "גולד קוסט דירקטור הינה חברה פיננסית שמשמשת בנאמנות לגופים רבים. האחים בן יצחק לא תרמו מעולם למשה כחלון, לא במישרין ולא בעקיפין. האחראי על העברת התרומה הינו פילנתרופ יהודי מבלגיה שנפטר ואשר אנחנו בוחרים לכבד את בקשתו להישאר בעילום שם. במהלך קמפיין הבחירות חשף משה כחלון את רשימת התורמים למכון המחקר שעמד בראשו למרות שאינו מחויב לעשות כך ולפנים משורת הדין".

דפנה בן יצחק בחרה שלא להגיב לדברים.

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"