גרנובסקי מעביר את פירמידת BGI לגרגורי גורטובוי; הפסדו "על הנייר" – 200 מיליון שקל

בדיווח לבורסה לא נמסר מהי התמורה בעסקה ■ במסגרת העברת השליטה נקבע כי החוב של ישראל 18 לקרן פורטיסימו ונפתלי שני בדין מניות אמבלייז יוסדר בתוך שלושה חודשים

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

שלוש שנים מאז שרכש את השליטה בפירמידת BGI מצביקה בארינבוים, בתמורה ל-128 מיליון שקל, איש העסקים היהודי-אוקראיני אלכסנדר גרנובסקי יוצא מישראל. BGI דיווחה הבוקר (ה') כי גרנובסקי מכר את השליטה בפירמידה, המחזיקה בין היתר בחברת BSD Crown (אמבלייז לשעבר) וביבואנית המזון ויליפוד, לידי גרגורי גורטובוי, איש עסקים בעל אזרחות ישראלית המתגורר לפי הדיווח באוקראינה. לא נמסרו פרטים בנוגע לתמורה בעסקה ולוח תשלומי התמורה.

BGI מוחזקת על ידי חברה פרטית – "ישראל 18", המאוגדת בהולנד. בעלי המניות "הרגילים" של ישראל 18 הם קרן צדקה Stichting Chabad Charity Foundation, המאוגדת בהולנד. הקרן מחזיקה ב-95.05% מהמניות, ויוסי שניאורסון – מנכ"ל BGI ואיש סודו של גרנובסקי בישראל מחזיק ביתרה (4.95%). ואולם, גרנובסקי מחזיק ב-90% ממניות הבכורה של ישראל 18, מה שהעניק לו את השליטה בחברה. במסגרת העסקה יעביר גרנובסקי את כלל מניות הבכורה לידי גורטובוי. בכוונתו של בעל השליטה חדש למנות דירקטורים בחברות הכלולות בפירמידה של BGI.

במסגרת העסקה נקבע כי חובותיה של ישראל 18 יוסדרו בתוך שלושה חודשים על ידי גרנובסקי. ישראל 18 חייבת כ-50 מיליון שקל לקרן פורטיסימו, נפתלי שני ובעלי מניות נוספים בגין רכישת אמבלייז. השליטה באמבלייז נרכשה ב-2013 בתמורה כוללת של כ-60 מיליון דולר. בשלב הראשון BGI רכשה כ-20% מאמבלייז מידי שני ופורטיסימו בתמורה לכ-25.5 מיליון דולר. בשלב השני – שבוצע לאחר הצעת רכש לציבור (5%) – מימש גרנובסקי אופציה שניתנה ל"ישראל 18" לרכוש כ-19.4% נוספים. בנוסף, לישראל 18 חוב קטן של כ-7 מיליון שקל לבארינבוים.

מאחר שלא נמסר סכום העסקה, לא ניתן לדעת האם גרנובסקי מסיים את סיבוב ההשקעות בישראל ברווח או בהפסד. ואולם, מאחר שמניות השליטה ב-BGI שוות היום כ-18 מיליון שקל בלבד (לעומת מחיר של 138 מיליון שקל בהן נרכשו לאורך השנים), הרי שהשווי הסחיר מגלם לגרנובסקי הפסד של 120 מיליון שקל, "על הנייר". בנוסף, השווי הסחיר של מניות אמבלייז, שנרכשו על ידי ישראל 18 בכ-28 מיליון דולר, מגלם לו הפסד כ-12 מיליון דולר (45 מיליון שקל) "על הנייר". באחרונה העניק גרנובסקי ל-BGI גם הלוואת בעלים של 25 מיליון שלק לפירעון אג"ח, כך שסך הפסדיו והזרמותיו עד כה מסתכמים בכ-200 מיליון שקל.

הצד הרוכש בעסקה, גרגורי גורטובוי כאמור, אינו גורם מוכר בישראל, ממש כפי שגרנובסקי לא היה מוכר קודם לרכישת הפירמידה. לפי בלומברג, גורטובוי מחזיק בחברת ייעוץ בשם GHP Group Ukraine. בעבר כיהן גורטובוי, שלו דוקטורט מהאוניברסיטה הלאומית של קייב למטוסים, כיו"ר וכמנכ"ל ברנסנס קפיטל (Renaissance Capital). בין 1998 ל-2004 כיהן במספר תפקידי ניהול בחברת התעופה האוקראינית Aerosvit, ועבר קודם לכן בחברות נוספות הקשורות לתחום. עוה"ד מני גורמן ולבנת עין שי ממשרד שטיינמץ, הרינג גורמן מייצגים בישראל את גורטובוי.

לפי ההערכות, גורטובוי, כמו גרנובסקי לפניו, מעוניין לשים יד על קופות המזומנים הדשנות של חברות בפירמידת BGI. קופת המזומנים של אמבלייז מכילה כיום כ-40 מיליון דולר (סולו); בקופת המזומנים של ויליפוד נותרו 50 מיליון שקל כמזומן והשקעות לטווח קצר (סולו), ובקופת החברה הבת ויליפוד אינטרנשיונאל – כ-200 מיליון שקל (נכון לסוף 2014, המועד האחרון של פרסום דו"חות החברה). מניית ויליפוד מגיבה לדיווח בעלייה של כ-0.8%. BGI יורדת בכ-0.4%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן